K tomu, aby dítě bylo v této situaci psychicky v pohodě, školka ho bavila a rádo tam chodilo, je potřeba na to dítě již předem dobře připravit. Nabízíme vám několik tipů, jak na to.

Také si ještě dnes vzpomínáte na vaše paní učitelky ze školky? S jakými hračkami jste si tam hráli nebo jaké písničky zpívali? Pamatujete si ještě, kdo byla vaše nejlepší kamarádka? Možná se vám z této doby vybaví víc věcí, než byste čekali. Školka je totiž první zásadní krok do velkého světa. Jde o jednu z nejdůležitějších událostí v životě dítěte a dítě by na ni mělo být dobře připravené.

Přinášíme pár tipů, jak které usnadní vstup do školky jak rodičům, tak dětem.

1. Je vaše dítě na školku dostatečně zralé?

Dítě, které jde do školky, by mělo mít dostatečnou slovní zásobu. Musí si rozumět s ostatními dětmi a musí umět paní učitelce sdělit své potřeby. Nutná je také určitá samostatnost. Dítě by mělo vyjít s ostatními dětmi, nebo si po sobě například umět uklidit stoleček po svačině nebo dojít si samo na záchod. Důležité je, aby bylo otevřené novým věcem. Mělo by chtít samo poznávat nové kamarády a nové hry.

2. Styk s novými lidmi

Ve školce čeká dítě situace, kterou ještě nezná. Velká skupina, hluk, neklid, nová pravidla nebo třeba dělba o hračky. Nám dospělým také není příjemné, když se ocitneme noví v nějaké skupině. Nějakou dobu to trvá, než si zvykneme, najdeme si své místo a poznáme ostatní. Pro tříleté dítě je také těžké zvykat si na ostatní.

Dítě si ve školce zvykne rychleji, pokud s ním budete odmalička chodit do společnosti ostatních dětí. Může jít třeba o plavání nebo cvičení s dětmi. Nebo o různé zájmové kroužky pro maminky s dětmi. Dítě se tam alespoň naučí, že je někdy potřeba počkat, než na něj při hraní přijde řada, nebo že se hračky vzájemně půjčují. Ve školce tu najednou není ani maminka, ani tatínek. Dítě si musí zvyknout na novou paní učitelku a podělit se o ni s ostatními.

3. Příprava na školku

Mluvte s dítětem o školce. Vyprávějte mu, co všechno ho tam čeká, že tam bude hodně kamarádů a spousta nových hraček. Vyličte mu školku v těch nejlepších barvách jako něco naprosto skvělého. Vysvětlete dítěti ale také, že ve školce platí určitá pravidla pro všechny a že paní učitelka tu je pro všechny děti. Mluvte také o možných problémech. Co má například dítě dělat, když bude muset na záchod.

4. Běžte se do školky nezávazně podívat

Mnoho zařízení dnes běžně nabízí dny otevřených dveří. Je dobré této možnosti využít. Dítě má tak možnost seznámit se s prostředím, všechno si pořádně prohlédnout, poznat paní učitelku a ostatní děti. Pro dítko pak budou začátky mnohem jednodušší, protože už bude mít alespoň trošku představu co ho ve školce čeká.

5. Pomalé zvykání

Rodiče mají dnes často možnost, zůstávat v prvních dnech s dítětem ve školce. Můžete zůstat buď ve skupině, nebo třeba počkat někde stranou, ale být v dosahu. S paní učitelkou se pak můžete domluvit, že vás zavolá, bude-li potřeba.

6. Žádné dramatické loučení

Vyvarujte se dlouhého loučení. I když je to pro vás možná také těžké, rychle se rozlučte a odejděte. Řekněte dítěti, kdy ho přijdete vyzvednout. Případné utěšování nechte na paní učitelce. S dětmi to umí a dítě se uklidní spíš tehdy, když vás nebude mít na očích. V žádném případě se ale nevypařte nepozorovaně, dítě by vám pak přestalo důvěřovat. Dítěti někdy pomůže, když si vezme z domova do školky oblíbeného plyšáka nebo talisman pro štěstí.

7. Nevyptávejte se stále dokola

Rodiče často očekávají, že se dítě podělí doma se svými zážitky. Jaké je pak zklamání, když tomu tak není a potomek doma nevypráví o tom, co celý den dělal. I když vás to moc zajímá, neobtěžujte dítě neustálými otázkami typu: „S kým sis dneska hrál?" nebo „Co jste ve školce dělali?“ Pro dítě není jednoduché všechny zážitky zpracovat a zvyknout si na novou životní etapu. Pokud vás zajímá, jak dítě školku zvládá, zeptejte se raději paní učitelky.

8. Porozumění

Počítejte spíš s tím, že ze začátku školky z toho nebude dítě příliš nadšené. Všední den je pro ně velmi náročný. Děti pak potřebují často trochu klidu. Nedivte se ani tomu, když bude mít dítě špatnou náladu nebo se začne chovat trochu agresivněji. Děti jsou celý den větším kolektivu a je pro ně celkem náročné vyjít s tolika vrstevníky. Večer jsou pak často unavené a vyčerpané, takže nemají na nic náladu.

9. Respektujte paní učitelku

Pro rodiče není v žádném jednoduché slyšet větu: „Ale my to ve školce děláme jinak!“ Je potřeba naučit se akceptovat, že je v životě dítěte další důležitá osoba. Pokud s něčím zásadně nesouhlasíte, promluvte si o tom přímo s paní učitelkou. Buďte však otevřeni novým věcem.

10. Ale já do školky nechci!

V každém případě mějte trpělivost. Někteří nováčci potřebují čas třeba až do Vánoc, než si ve školce zvyknou. Jiní si zvyknou rychle a jsou naprosto spokojeni, když nejsou ve skupině nejmladší. Můžete dítěti říci, že může být pyšné na to, že je ve skupině s velkými dětmi. Skoro každý prcek má někdy náladu, že se mu do školky prostě nechce. Pokuste se s ním probrat důvod, proč tomu tak je. Je možné, že počáteční nadšení prostě vyprchalo. Někdy se dětem nechce do školky, protože si je ostatní dobírají, a oni tam nemají spojence. Někdy mohou být příčinou změny v rodině. Zejména pak tehdy, pokud je nástup do školky spojen například s narozením sourozence. Starší dítě se pak může cítit odstrčené.

Pokud dítko každé ráno před školkou pláče a nechce se zúčastňovat her, není možná na školku dostatečně zralé. Pokud vidíte jakékoliv problémy, proberte je s paní učitelkou. Je to člověk, který své práci rozumí a určitě vám poradí, jestli máte mít ještě trpělivost nebo jestli bude lepší se začátkem školky ještě nějakou chvíli počkat.

Co radí odborník?

Mgr. Helena Jelenová, speciální pedagog

Dnes, kdy většinou maminky využívají možnosti mateřské dovolené do čtyř let věku dítěte, přicházejí děti do mateřské školky daleko vyspělejší než v předcházejících letech. Přesto je nutno upozornit rodiče, že převážná většina znalostí a dovedností, které dítě získává, spočívá v rodině. Před vstupem do školky je zapotřebí dítěti umožnit častou příležitost ke kreslení, mělo by umět manipulovat s tužkou a podle možností ji i správně držet. K nácviku soustředěnosti velmi pomáhá, když rodiče dítěti vyprávějí nebo čtou pohádky, či jiné věkově přístupné příběhy, aby vydrželo po určitou dobu v klidu naslouchat.

Samozřejmě je důležité pěstovat věkově přiměřenou slovní zásobu, ale také podle možností i co nejpřesnější výslovnost. To do značné míry usnadní dítěti společenské uplatnění v kolektivu dětí a napomůže k navázání dobrého vztahu s paní učitelkou i ostatními lidmi, se kterými se v té době setkává. Případné agresivní reakce dítěte mohou vznikat právě pro malou schopnost dorozumívání a tím vzniklý pocit nízké sebejistoty.

Jakou máte zkušenost se školkou? Jak se tam cítí vaše dítě? Byly někdy nějaké problémy?

Jana Pospíšilová