Příznaky nachlazení mohou být mírné, ale také velmi urputné. Vše záleží na tom, jak rychle je poznáte a začnete pracovat na léčbě. Ta může mnohdy vyžadovat i posílení imunitního systému, který bude po návratu do školy, či do práce schopen vás chránit proti dalším potenciálním hrozbám.
Oslabená imunita vede k větší náchylnosti k nemocem. Jakmile se ochladí, nebo se dostanete do míst s větší koncentrací lidí, existuje pro vás zvýšené riziko chřipky, zápalu plic, nebo jiného respiračního onemocnění. Navíc, s těžším průběhem.
V případě, že netrpíte autoimunitní chorobou, nebo nějakým jiným vážným zdravotním stavem, který způsobuje selhání imunitního systému, měli byste soustavně pracovat na tom, aby byla vaše obranyschopnost natolik silná, aby u vás nachlazení, ale i žádná jiná nemoc, která se vyskytuje v populaci, neměla ani nejmenší šanci.
Co když už se ale nějaký problém přeci jenom vyskytne? V takovém případě díky tomuto průvodci poznáte, že přišel čas bojovat.
Jak poznat nachlazení
Ač není nachlazení závažná nemoc, neznamená to, že vás nedovede vyřadit na několik dní z provozu. Někdy může mít nemocný dokonce pocit, jako by si na něj zasedla lehčí forma chřipky. Od ní se ale přeci jen trochu liší. (Například tím, že se proti němu nedá očkovat, trvá kratší dobu a patrně kvůli němu neskončíte v nemocnici.)
Mezi běžné symptomy nachlazení patří:
- Tlak v dutinách a hlavě
- Rýma
- Ucpaný nos
- Ztráta čichu a chuti
- Kýchání
- Vodnatý výtok z nosu
- Postnasální kapání
- Podešlé oči
- Bolest hlavy
- Bolest v krku
- Kašel
- Zimnice
- Únava
Oproti chřipce chybí bolest kloubů, která znemožňuje normální pohyb.
Jak dlouho trvá nachlazení
To, jak dlouho budete s nachlazením bojovat závisí do velké míry na tom, jak zodpovědně se k němu rozhodnete přistoupit. Pokud popíjíte čaj na nachlazení a u toho berete vitamíny na nachlazení, můžete se ho zbavit zhruba za týden. Když ale běháte venku, chodíte do práce a nedopřejete si dostatek klidu, není vyloučeno, že se budete trápit i 10 a více dní. Proto se pokuste dodržovat alespoň jeden tip z našeho přiloženého seznamu.
5 tipů, jak se zbavit nachlazení
Uvařte si polévku
Když jsme byli malí, maminka, nebo babička nám vždycky uvařila silný vývar, nebo jinou (obvykle zeleninovou) polévku. Kromě toho, že tělu dodá dostatek tekutin je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a stopových prvků, které potřebuje pro boj s infekcí.
Uvařte si čaj
Čaj na nachlazení má taktéž z naší strany zelenou. Dobrou volbou je čaj z čerstvého (strouhaného) zázvoru, lípy nebo z šípku. Aby se podpořila očista těla, pijte alespoň 2 litry tekutin denně.
To chce klid!
V dnešní době to může být těžké. Zvlášť, pokud se staráte o malé děti, nebo máte dost náročnou práci, ve které si nemůžete dovolit ztratit ani den. Pravda je ale taková, že tělo potřebuje ke svému uzdravení klid. Čím déle to budete ignorovat, tím déle bude trvat, než budete zase dokonale fit.
Zkuste vitamíny
Vitamíny na nachlazení bývají většinou ty, které mají pozitivní vliv i na sílu imunitního systému. Proto je rozhodně žádoucí jim věnovat svou pozornost. Velmi účinný je příjem vitamínu C a vitamínu D.
Bylinky na nachlazení
Hodně podobně to funguje i v případě bylinek. Když cítíte, že na vás něco leze, dopřejte si echinaceu, šípek nebo rakytník. Ty vás posílí natolik, že případnou nemoc dostanete rychleji pod svou kontrolu.
Není ale příliš moudré hasit problémy až na poslední chvíli. Pokud chcete snížit riziko toho, že skončíte bezradně ležet v peřinách, vsaďte na dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na posílení imunity, které vám pomohou docílit toho, aby bacil neměl šanci.
Zdroje informací:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nachlazen%C3%AD
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-poznam-nachlazeni.A170612_101339_zdravi_pet
https://www.zivotzeny.cz/zdravi/jak-na-nachlazeni-a-rymu-prirodni-cestou/