Ať už se jedná o chrápání vás nebo partnera, jedná se o velmi rušivý element, který negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Obzvláště pokud s někým sdílíte ložnici, je nutné tento problém řešit. Chrápání způsobují vibrace povolených tkání v nosních, případně ústních dutinách.

Ty totiž během dýchání reagují na proudící vzduch kmitáním a vibracemi, což má za následek vznik zvukového efektu. Nabízí se několik různých řešení, která by vám mohla pomoci s vyřešením tohoto problému.

Příčiny chrápání

Ačkoliv chrápání je vnímáno hlavně jako vlastnost mužů, může se vyskytovat stejně tak u žen i dětí. Je však pravda, že až u poloviny mužů se může chrápání občasně objevit. Problémem je, že příčin může být rovnou několik. Jestliže se jedná pouze o nárazové chrápání, pak je pravděpodobně způsobeno nachlazením nebo zduřelými dutinami.

Avšak příčiny mohou být i trvalé, ať už se jedná o anatomii, polyp dýchacích cest, nadváhu nebo nadměrnou konzumaci alkoholu či cigaret. Může se však jednat i o povoleně svaly v horních partiích hltanu. Může být obtížně objevit tu pravou příčinu, proto je odstraňování chrápání tak zdlouhavý proces.

Ústní spreje a kapky

Poměrně populárním řešením, jak zatočit s chrápáním, jsou různé spreje a kapky. Ty se neaplikují do nosu, ale užívají se orálně. Při jejich použití je důležité nastříkat je co nejhlouběji do krku. Tajemství jejích fungování spočívá v kombinaci různých rostlinných olejů smíchaných s extraktem sójového lecitinu. To způsobí překrvení a napětí na povrchu tkání, díky čemuž tak zamezí vzniku hlasitých zvuků vlivem vibrací.

Mezi nejčastější rostliny, ze kterých jsou extrakty získávány, patří světlík lékařský, ostropestřec mariánský, šalvěj, chmel či eukalyptus a mentol, které působí na horní cesty dýchací. Tyto produkty můžete snadno sehnat nejen v lékárně. Jestliže máte obavy z toho, že to nezabere a vy jen vyhodíte peníze, podívejte se na slevové kódy, díky kterým ulevíte peněžence, a případně nebudete muset litovat velkého množství financí.

Polštář proti chrápání

S tímto problémem vám může pomoci i speciální anatomický polštář. Je totiž tvarovaný tak, aby poskytl správnou oporu krční páteře a umístil ji do vhodné polohy. Díky tomu se tolik nezúží dýchací trubice, což znamená zmírnění chrápání.

Významné bylinky

Chrápání se může stát minulostí i díky použití bylinek. Mezi nejvýznamnější bylinky patří valeriánská bylina, levandule, peprmint, ostropestřec, dobromysl a eukalyptus. Z těch si můžete připravit například čaje či výluhy. Ovšem mnoho z nich můžete sehnat také v kombinaci v doplňcích stravy. S jejich nákupem vám může pomoci web Futuriko.cz, díky kterému seženete ty nejlepší slevy.

Zazpívejte si před spaním

Může se to zdát jako poněkud neefektivní řešení, ovšem pravdou je, že i zpěv může být pomocí při tomto problému. Podstatou totiž je, že zpěvem posílíte svaly horních partií hrtanu. Díky tomu minimalizujete vibrace tkáně – a chrápání se tak výrazně omezí. Pokud si tedy nevíte rady, jakou léčbu ještě použít, zpívání rozhodně stojí za vyzkoušení.

Tenisový míček

Tenisový míček je poměrně vynalézavým řešením, jak se zbavit chrápání. Většinou totiž k rozvibrování tkání dochází zejména při poloze na zádech. Problémem je, že ve spánku většinou neovlivníme, jak si zrovna lehneme. Proto můžete vyzkoušet vzít tenisový míček, udělat do něj díru a tou provléci látku. Pak už stačí jen míček připevnit látkou k ramenům na stranu zad. Díky tomu pak přestanete z důvodu nepohodlí spát na zádech.

Chrápání může být opravdu mnoho příčin, přijít tedy na tu pravou může dát zabrat. Krajním řešením mohou být samozřejmě špunty do uší. Dejte si však pozor, aby chrápání neovlivňovalo negativně vaše zdraví, v takovém případě by bylo nutné přistoupit k radikálnějšímu řešení, než jsou bylinky či zpěv.

Zdroj obrázku: {Dragana Gordic} / Shutterstock.com