Než zažádáte o podnikatelský úvěr, musíte si stanovit nejlepší částku. Jak však výši úvěru na podnikání správně odhadnout?

Při hledání vhodného podnikatelského úvěru – ať už u běžné banky, nebo nebankovní společnosti, si budete muset odpovědět na několik zásadních otázek. Jednou z nich je i částka, o kterou si zažádáte.

V dnešní době, kdy je možné získat financování pro podnikání téměř okamžitě – například pomocí půjčky ihned, je však stále nutné se před podáním žádosti o úvěr zamyslet nad jeho výší.

Zatímco příliš nízká úvěru výše vám nemusí vystačit k dosažení podnikatelských cílů, naopak příliš vysoká částka může pro vaši firmu představovat velkou finanční zátěž. Jak si tedy stanovit optimální částku?

Paušální částka neexistuje    

Při stanovování výše úvěru budete muset zvážit všechny individuální proměnné svého podnikání. Neexistuje totiž jedna částka, která by paušálně vyhovovala všem podnikatelům bez rozdílu. Výše financování, o kterou si zažádáte, tedy musí odpovídat vašim jedinečným podnikatelským potřebám. Při dosazování vašich proměnných do rovnice zvažte následující:

  • Typ svého podnikání
  • Potřeby vašeho podniku
  • Vaše plány na financování
  • Vaše peněžní toky a výdaje

Jestliže netušíte, kolik kapitálu potřebujete, pak bude nejlepší vyhledat odbornou pomoc finančních poradců, kteří vám se stanovením ideální částky pomohou.

Příliš vysoká půjčka 

Nepropadněte pokušení půjčit si nadměrné množství hotovosti. Při stanovování výše úvěru byste nikdy neměli překročit stanovený rozpočet na podnikatelský projekt, který chcete financovat pomocí půjčky.

S vyšším úvěrem totiž bývají spojeny vyšší poplatky – a jestliže si půjčíte více, než si můžete dovolit splácet, můžete se ocitnout v nekonečném koloběhu dluhů.

Až moc nízká půjčka

V opačném případě – pokud se za každou cenu snažíte vyhnout riziku – hrozí, že si požádáte o nižší částku, než ve skutečnosti potřebujete. Pak je může stát, že se během modernizace vybavení nebo změny lokality budete potýkat s nedostatkem hotovosti. Ve výsledku neuskutečníte svůj podnikatelský záměr v takovém rozsahu, v jakém jste původně plánovali. Nakonec skončíte se splácením úvěru, který vašemu podniku nepřinesl plný užitek.

Tak akorát

Nadhodnocená ani podhodnocená výše úvěru nejsou bezpečnou strategií. Půjčit si správnou částku, která přesně uspokojí potřeby vašeho podnikání.

V případě, že si vezmete úvěr zodpovědně a ve správné výši, může být půjčka neuvěřitelným obchodním přínosem, který vám nabízí příležitost, růst a úspěch. Podnikatelská půjčka by však neměla být přílišnou finanční zátěží.

Jste-li větší firma, pravděpodobně máte specializované finanční oddělení, které vám se stanovením vhodné částky pomůže. Nicméně jako malý podnik bez dlouholetých zkušeností s vyhodnocováním čísel a rizik, možná budete muset vyžádat pomoci finančních odporníků.

Komentáře