O detoxikaci určitě slyšel každý z nás, ale ne všichni vědí co znamená, proč je důležitá a jak se provádí. Ayurveda doporučuje detoxikaci jako důležitou část sezónních procedur a nazývá ji Ritucharya. Tato očista by se měla provádět nejlépe počátkem jara, kdy je nejúčinnější.

Mrazivé a suché zimní období je čas, kdy se v našich tělech akumuluje Váta. Pokud k tomu přidáme nepravidelné stravování a konzumaci těžkých a špatně stravitelných potravin, není to pro náš organismus dobré. Síla zažívacího ohně /agni/ totiž začne slábnout a díky tomu jsou potraviny, které konzumujeme špatně strávené. Tyto zbytky potravin se změní na studenou, lepkavou bílou hmotu, zvanou áma, která se ukládá v zažívacím traktu a pomalu proniká do našeho organismu.

Když teplé jarní počasí rozpouští poslední zbytky sněhu, děje se něco podobného i u nás – tělo začne rozpouštět usazenou ámu. Ta se v podobě bakteriálního toxického jedu dostává ve velkém množství do našeho organismu a ten se snaží tyto látky přirozenou cestou rozložit a vyloučit z těla ven. V tomto procesu je nutné organismu pomoci, protože nerozložené toxiny se rychle usazují ve tkáních a buňky jsou tak částečně odříznuty od přístupu k živinám. Tento stav je maximálně příznivý pro rozvoj různých onemocnění a potíží – alergie, nachlazení, artritidy, ekzémy aj.

Častými příznaky velkého množství toxinů v těle bývají – ostré bolesti hlavy, závratě, mírné záchvěvy v končetinách a nevysvětlitelné svalové bolesti – zvláště v lýtku. Jazyk bývá pokrytý bílým povlakem a dech je zkažený. Také celková tělesná unavenost a větší potřeba spánku bývají častými příznaky.

Ayurveda má pro tento stav skvěle vypracovaný program. Ritucharya, neboli účinná detoxikace by se měla rozdělit do tří základních bodů:

  • Stimulace zažívacího procesu
  • Dokonalé pročištění organismu
  • Upravit tělesnou rovnováhu

Stimulace zažívacího procesu:

Úkolem tohoto procesu je, aby se náš trávící oheň rozhořel na správnou teplotu a mohl tak dokonale trávit veškerou potravu. Znovu nastavení správného zažívání trvá dva až tři dny. Proto je dobré vyhradit si pro tento proces období víkendu, kdy vás nezatěžují pracovní povinnosti.

pátek si dejte vydatnou snídani i oběd, po kterém již nebudete až do večere jíst žádnou svačinu. Večeři si dejte lehkou, z výživných potravin, aby uspokojila váš hlad i chuť. Tento pokrm by neměl být kořeněný a nesmí obsahovat mléčné výrobky. Doporučuje se vařená rýže s dušenou zeleninovou směsí. Před spaním si dejte lžičku ricinového oleje a pokud je to nad vaše chuťové síly, zajezte večeři miskou nejlépe švestkového, nebo meruňkového kompotu. Vynechejte večerní televizní program a jděte si brzy lehnout.

Sobotní procedura spočívá pouze v pití ovocných šťáv, které se ředí teplou vodou. Vstaňte dříve než obvykle a vypijte jednu sklenici, nejlépe jablečné, nebo mrkvové šťávy, které se dají koupit v přírodní formě ve všech prodejnách zdravé výživy. Den je dobré strávit v klidu, bez velkých fyzických zátěží a stresových situací. Pokud se dostaví pocit hladu, dejte si dvě polévkové lžíce medu a zapijte je vlažnou vodou. Z vlastní zkušenosti vím, že se v odpoledních hodinách mohou objevit nepříjemné tělesné pocity, jako například lehký tělesný třes. V tom případě si udělejte malé množství lehké, zeleninové polévky. Touto sobotní procedurou jsme snížili trávící oheň, což je důležité pro jeho správné znovu nastavení.

Zapálení trávícího ohně začneme v neděli snídání, která by se měla skládat z obilovin – nejlepší jsou ovesné vločky nebo müsli smíchané s teplým mlékem a trochou medu. Před snídaní vypijeme asi půl litru bylinkového čaje. Pokud jsme dodržovali sobotní proceduru, bude nám tato snídaně připadat jako velmi vydatná. Až do oběda necháme trávení volný průběh a nic nekonzumujeme. Oběd si dejte vydatný – zeleninovou polévku a lehké druhé jídlo, které vás zasytí. To by nemělo být příliš kořeněné, slané či smažené. Dobré je vařené bílé maso s dušenou zeleninou a jako přílohu rýži, nebo vařené brambory. Nezapíjejte oběd studeným nápojem, protože ten by mohl uhasit trávící oheň. Mezi obědem a večeří nekonzumujte žádné svačiny, pouze popíjejte teplý bylinný čaj, nebo ovocnou šťávu smíchanou s vlažnou vodou. Večeři si dejte výživnou, podle vašeho tělesného typu, ale nejméně tři hodiny před spaním. Každé sousto pořádně rozžvýkejte. Budete tak dříve sytější, usnadníte práci žaludku a vyhnete se žaludečním vředům a jiným trávícím potížím.

Po této víkendové proceduře bude váš trávící oheň agni opět nastaven, což vám zajistí každodenní potřebu lehkých snídaní, vydatných obědů a lehkých večeří v pravidelnou dobu. Je dobré nakoupit si potraviny dopředu, aby jste se pak vyhnuli jejich víkendovému shánění

Správné nastavení agni si v dalších dnech udržíte tím, že nebudete jíst mezi pravidelnými jídly. Odpoledne je však dobré pojíst nějaké pečivo s čajem pro doplnění tělesné energie. Vyhněte se také silným stimulantům jako je káva, cigarety a alkohol. Jestliže jste zvyklí na kávu, pijte ji společně s jídlem, nikdy ne samotnou. Nevynechávejte pravidelná jídla, protože zažívací oheň je zvyklý spalovat třikrát denně potravu a například vynechaný oběd může agni uhasit.

Nyní je váš zažívací oheň správně nastaven a potrava bude dokonale strávena, což organismu umožní lepší průběh samotné vnitřní očisty. Ta bude tématem v našem druhém díle o procesu detoxikace.

Autor: Radek Drochytka