K ní patří především mamografický screening. Při mamografickém vyšetření se prosvěcují prsa šetrným rentgenovým zářením ze dvou stran, tak aby se odhalily případné změny v prsní tkáni.
Samovyšetřování prsou by mělo být pro každou ženu samozřejmostí. Mamografie dokáže odhalit postiženou tkáň už počátečním stadiu, kdy ještě není možné hmatem poznat změny ve tkáni. Dnes už jsou informace o tom, jak postupovat, poměrně snadno dostupné.
Podrobné brožurky informují podrobně a názorně, jak by žena měla při samovyšetření postupovat. Ideální je, když provádí samovyšetření pokaždé ve stejnou dobu, nejlépe jednou za měsíc po ukončení menstruace, kdy tkáň nebývá zduřelá a bolestivá. Jen tak má šanci odhalit i sebemenší nepravidelnosti či změny.
V posledních letech se situace zlepšuje díky preventivnímu programu, který je garantován státem. V rámci prevence poskytuje ženám nad 45 let bezplatné vyšetření prsů každé 2 roky.
Častější kontroly se doporučují:
-u žen, které už dříve prodělaly rakovinu prsu nebo si odhalily nezhoubný nádor
-u žen, u kterých se v pokrevním příbuzenstvu vyskytla nádorová onemocnění prsu
-u žen, kde už se někdy objevilo podezření na rakovinu prsu.
Zhoubný novotvar zpočátku není bolestivý. Teprve při dalším růstu dochází k výraznějším změnám. Lékaře bychom určitě měly navštívit, zejména pokud se objeví tyto příznaky:
-bulka nebo zatuhnutí v prsu nebo podpaží
-změny tvaru a velikosti prsu
-změny barvy kůže
-nepravidelnosti nebo výtok z bradavky
Je stále hodně žen, které na rakovinu prsu umírají zbytečně jenom proto, že se ji nepodařilo včas diagnostikovat. Proto prevenci rozhodně nepodceňujme a udělejme si každý měsíc čas na to, abychom si v klidu prsa samy vyšetřily. Budeme mnohem klidnější, že své zdraví nezanedbáváme, a především máme šanci, že případné zdravotní komplikace odhalíme včas.