Kolo je stále velmi oblíbenou součástí výbavy mnoha lidí. Stále častěji ale v tuzemských ulicích potkáte i koloběžky. Co se vyplatí se pořídit? Je koloběžka lepší alternativou?

Jaké typy koloběžek existují

Obecně se koloběžky dělí na verze pro děti a pro dospělé. Koloběžky pro dospělé lze pak dále podle účelu kategorizovat na:

  • koloběžky pro sport (jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, mají aerodynamičtější tvar, většinou jsou vybaveny dvěma brzdami)
  • koloběžky pro turistiku (mají velká kola pro pohodlnější jízdu, vyznačují se mohutnější konstrukcí)
  • koloběžky pro zábavu (sem spadají téměř všechny druhy koloběžek)
  • městské koloběžky (specifickými znaky jsou úzká řídítka, malá až středně velká kola, obvykle jedna zadní nášlapná brzda, skládací provedení)
  • speciální koloběžky (do této kategorie zařazujeme freestyle s menšími kolečky a odlehčeným rámem pro provádění triků, sjezdové koloběžky se sníženými řídítky)

Zdroj: Nejsport.cz

Jaké typy jízdních kol si můžete pořídit

Jízdní kola se obdobně člení na:

  • horská (MTB) kola (s přední odpruženou vidlicí nebo celoodpružená)
  • krosová kola a trekingová kola (ráfky 28″ s užšími plášti s nevýrazným vzorkem o šíři kolem 30-40mm)
  • silniční kola (28″ kola, hladké pláště nebo galusky o šíři 19 až 25 mm a nízko položená zahnutá řídítka)
  • městská kola (kola o rozměrech 26″ nebo 28″, hladké pláště, jednodušší vzhled, velká variabilita)
  • street kola & BMX (zesílené ráfky 20″ nebo 26″, určena pro jízdu na rampách, skoky nebo triky)

Co se týče typu, ať už potřebujete běžný dopravní prostředek do města nebo speciální typ na provádění triků, vyberete si jak mezi koly, tak i koloběžkami. Nijak si tyto dva produkty nezadají ani v kompaktnosti, v obou případech existují i skládací provedení. Koloběžky jsou ale obecně menší a lehčí.

Zdroj: Nejsport.cz

Specifickým druhem v tomto segmentu, u kterého je nutné se zastavit, jsou modely s elektromotorem, taktéž dostupné v obou verzích. Elektrické koloběžky ovšem dosahují nižší rychlosti asi 25 km/h ve srovnání s kolem, které „umí“ až 40 km/h. Koloběžka také běžně urazí kratší vzdálenost 10 až 30 km. Kolo si „poradí“ se vzdáleností 100 až 150 km.

Vyplatí se z hlediska financí kolo nebo koloběžka?

Rozhodujícím měřítkem pro pořízení koloběžky jsou kromě jejího určení jednoznačně také finance. U koloběžek se setkáte s nižší počáteční investicí. Orientačně lze říci, že pořizovací cena koloběžky je oproti ceně stejně kvalitního kola zhruba třetinová.

Koloběžky jsou rovněž méně náročné na seřízení a další údržbu. U kola je pravidelně nutné čistit například ráfky, brzdové destičky, řetěz atd. Koloběžky disponují menším počtem dílů, což také znamená, že je na nich méně možností, které by se mohly porouchat. Můžeme je tak pokládat i za spolehlivější.

Měli byste si z hlediska zdraví a komfortu pořídit kolo nebo koloběžku?

Obě varianty vám také splní podmínku se hýbat. Z tohoto hlediska můžeme říci, že každý pohyb se jednoduše počítá. Pokud vyměníte automobil za kolo, svému zdraví prospějete bezpochyby.

Zdroj: https://pixabay.com/photos/bicycle-bike-pavement-bokeh-lights-1839005/

Ovšem objektivně vzato je nutno dodat, že kolo způsobuje jednostrannou zátěž, která vám úplně neprospívá. Cyklisté tak mívají obtížně se zády, krčním svalstvem nebo koleny.

Jízda na koloběžce však posiluje kromě svalstva nohou také partie břicha a zad. Jedná se tak o velmi zdravý pohyb. Od bolesti zad vám jeho pravidelné provozování může spíše pomoci.

Vyzkoušejte koloběžky Sulov od tradičního českého výrobce.

Aktivace hlubokého stabilizačního systému je však podmíněna střídáním nohou. Koloběžka má oproti kolu ještě jednu důležitou přednost: Navíc při jízdě spálíte více kalorií a pohyb je proto efektivnější z hlediska hubnutí i posílení svalstva, a tedy formování postavy.