Během posledních deseti let se zvýšilo úsilí o zjištění psychoaktivních látek v marihuaně. Byl objeven endokanabinoidní systém, který ovlivňuje fyziologii téměř všech tělesných systémů.

Jeho nejdůležitější rolí je ochrana nervového systému, ale za posledních deset let se ukázalo, že se podílí i na dalších procesech, např. depresi, stavech úzkosti, vývoji rakoviny, vazodilataci na tvorbu kostí a dokonce i těhotenství.

Předpokládá se, že kanabinoidy (vyskytující se v konopí, pozn.) a endokanabinoidy (přirozeně je produkuje organizmus, pozn.) jsou léčivým pokladem, který čeká na objevení.

Raphael Mechoulam vám bude vyprávět příběh o objevu endokanabinoidního systému. Jeho výzkum nám nemá jen pomoci chápat užívání a účinky konopí, ale má také významný přínos, pokud jde o porozumění „neuroprotekce“ (nervová ochrana, pozn). Otevřel tak dveře pro vývoj nových léků.

Endokanabinoidní systém

V roce 1960 byla objevena složka rostliny konopí pojmenovaná tetrahydrocannabinol nebo THC, která způsobuje „zhulenost“. Tísíce publikací je již vydáno na THC. Dnes se dokonce používá jako lék proti nevolnosti a pro zvýšení chuti k jídlu, který se překvapivě nestal nelegální drogou – očividně uživatelé konopí dávají přednost rostlině, ze které se vyrábí marihuana a hašiš.

O dvě desetiletí později bylo zjištěno, že THC se váže na specifické receptory v mozku i v okolí a toto vzájemné působení zahajuje kaskádu biologických procesů vedoucích k dobře známému stavu marihuany. Předpokládali jsme, že kanabinoidní receptory neexistují jen pro potřeby uživatelů marihuany, ale spíš pro domnělé endokanabinoidní složky v mozku, a že tyto „signalizační“ molekuly spolu s kanabinoidními receptory jsou součástí biochemického systému, který může ovlivnit různé fyziologické funkce.

Ve snaze identifikovat tyto neznámé domnělé signalizační molekuly, naše výzkumná skupina v roce 1990 úspěšně izolovala dvě endogenní složky. První v mozku, zvaný anandamid (Ananda – radost), a druhý ze střev s názvem 2-arachidonoylglycerol (2-AG).

Neuroprotekce

Hlavní endokanabinoid (2-AG) byl zjištěn v centrálním nervovém systému i v okolí. Například po vnitřním poranění mozku u myší jim byly posíleny hodnoty (2-AG) a to jak endokanabinoidním, tak kanabinoidním způsobem. Výsledkem byla větší nervová ochrana při nedokrevnosti tkání i orgánů (ischémie) a umírání nervových buněk (excitotoxicita). 2-AG také pomáhá opravit hematoencefalickou bariéru po vnitřním poranění hlavy. Tyto účinky mohou pocházet ze schopnosti kanabinoidů jednat prostřednictvím různých biochemických mechanismů.

Endokanabinoidy působí přes specifické kanabinoidní receptory ze kterých jsou CB1 těmi nejhojněji se vyskytujícími receptory v centrálním nervovém systému. U myší, kterým jsou vyřazeny receptory CB1 je daleko pomalejší regenerace po traumatickém poranění mozku a nereagují na léčbu 2-AG. V posledních letech několik výzkumných skupin zaznamenalo, že receptory CB2 jsou také tvořeny v mozku, zejména v reakci na četná neurologická onemocnění, a jsou zřejmě aktivovány endokanabinoidy jako ochranný mechanismus.

Podobně jako se během evoluce vyvinul imunitní systém na obranu proti mikrobům, vyvinul se i méně známý endokanabinoidní systém za účelem ochrany. Omezuje například poškození po mozkovém traumatu, redukuje rozsah mozkového edému a napomáhá inovaci při způsobených neurologických poraněních.

Klinický význam

Dále se předpokládá, že endokanabinoidní systém může být zapojen ve vývoji jaterní encefalopatie, neuropsychiatrický syndrom vyvolaný velmi rychlým selháním jater. U zvířat se opravdu po podávání 2-AG zlepšili neurologické činnosti a kognitivní funkce (vnímání a myšlení, pozn.). Autoři tak dospěli k závěru, že endokanabinoidní systém může hrát důležitou roli v patogenezi jaterní encefalopatie.

Endokanabinoidní systém je zapojen do ochranného mechanizmu těl u savců a hraje tak důležitou ochrannou roli před dlouhým seznamem chorob jako je vývoj roztroušené sklerózy, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, což otevírá cestu k novým terapeutickým příležitostem.

Mnoho dalších endokanabinoidů – zejména různé ethanolamidy nenasycených mastných kyselin a sloučeniny glycerolu, které jsou dodnes známy a považovány za členy velké „endokanabinoidní rodiny“. Endogenní kanabinoidy, kanabinoidní receptory a různé enzymy, které jsou zapojeny do jeho sjednocování i poklesu tvoří endokanabinoidní systém.

Endokanabinoidní systém se tak chová jako strážce proti různým útokům na savčí těla.

Závěr

Výše popsaný výzkum týkající se endokanabinoidního systému je důležitý jak k základnímu výzkumu tak k terapiím:
• Objev aktivní složky v konopí pomohl k chápání užívání konopí a jeho účinkům
• Objev endokanabinoidů je velmi důležitý pro vývoj nových biochemických systémů a jeho fyziologických rolí – zejména v neuroprotekci.
• Tyto objevy otevřely dveře pro vývoj nových typů léčiv, jako je například THC pro léčbu nevolnosti a pro zlepšení chuti k jídlu u kachektických pacientů.
• Endokanabinoidní systém je zapojen do ochranné reakce těla savců. Hraje velmi důležitou ochranou roli pro celou řadu neurologických chorob jako je roztroušená skleróza, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, což otevírá cestu k novým terapeutickým příležitostem.

Zdroj: www.sciencedaily.com

Odkaz: http://www.sciencedaily.com/rele…

Pošli to dál…