Díky těmto žahavým chloupkům při doteku pálí. Proto si také vysloužila další jména jako žahavka, žíhavka, žihlava nebo se jí říká prhlinka.

Jejím nejčastějším místem výskytu bývají rumiště, vlhčí lesní půdy, navážky, křoviny. Roste podél cest, plotů a zdí, v neudržovaných zahradách. Je indikátorem výskytu dusíku v půdě. Zahrádkáři kopřivu nemají rádi a považují ji za plevel, protože se často vyskytuje na místech, kde je půda bohatá na živiny, aby v sobě mohla soustředit velké množství vitamínů a minerálních látek. Avšak díky jejím léčivým účinkům se s touto bylinou lze setkat i v obchodech a lékárnách, nejčastěji v sušené podobě ve formě čaje.

Kopřiva je u nás jedna z nejhojněji rostoucích, ale také z nejléčivejších bylin. Obsahuje minerální látky, třísloviny, kopřivový jed na chloupcích, chlorofyl, kyselinu mravenčí, histamin, vitamíny, acetylcholin a další účinné látky. Díky tomuto bohatství má také velice všestranné použití nejen v lidovém léčitelství.

Sami si můžete tuto bylinu zpracovat a použít. V čerstvém stavu je velice výborná do jarních očistných salátů, ale lze ji použít ještě i do konce podzimu. Stačí nasbírat mladé zelené nepoškozené lístečky. Dále lze z těchto lístků připravit i výborný špenát, kopřivovou polévku a přidává se také do velikonočních nádivek. Kopřiva obohacuje i potravu domácí drůbeže. Dalším způsobem zpracování je sušení. Sbírají se listy a nať od jara do podzimu a nejlépe mladé rostliny před kvetením. Suší se ve slabších vrstvách ve stinných, čistých a vzdušných místech. Pokud sušíme uměle, tak by teplota neměla přesáhnout 60°C. Droga je bez pachu a má hořkou chuť.

Co vše dokáže kopřiva léčit?

Její hlavní účinek je na krev a to hned několikerý. Dokáže krev čistit, tím pomáhá při kožních nemocech, lupénce, akné, různých ekzémech a nečisté pleti, a ředit, což napomáhá lepšímu krevnímu oběhu a při revmatickém onemocnění. Dále slouží jako posilující lék při anémii, podporuje tvorbu červených krvinek. Obsahuje třísloviny, které mají protikrvácivý účinek.

Je také významným diuretikem (močopudným prostředkem). Zbavuje tělo kyseliny močové, čímž zmírňuje dnu a artritidu.

Antiseptiské (protibakteriální) , protiplísňové, protizánětlivé a dezodorační účinky jsou zásluhou chlorofylu. Stejně tak použití pro zvýšení tvorby mléka nebo podpůrný lék při cukrovce, kdy látky histamín a acetylcholin snižují hladinu cukru v krvi. Napomáhá dobrému trávení.

Jako lék na vlasy je posiluje a zabraňuje jejich vypadávání. Lze připravit silný odvar pro omývání vlasů nebo zábal. V obchodech jsou časté kopřivové šampony. Kopřivu můžeme tedy užívat vnějším způsobem jako odvary, zábaly a dokonce i šleháním postiženého místa (nejčastěji revmatické oblasti) a způsobem vnitřním jako součást potravy v salátech, polévkách nebo jako nálev – čaj (dvě čajové lžičky listů přelijeme šálkem vroucí vody a dále ještě pět minut vaříme, scedíme a pijeme dvakrát denně – ráno a večer nebo jedna lžíce řezané rostliny na sklenici vody – tři sklenice denně). Přidáváme ji do různých čajových směsí.

Tato jedna z nejléčivějších bylin nemá ani při delším užívání nepříznivé účinky, proto je dobré ji užívat nejen k léčení chorob, ale i preventivně.

Autor: Tereza Dobrá