V České republice je v okamžiku psaní tohoto článku (úterý 7. dubna) 4827 potvrzených případů (z 91247 testovaných) nákazy nemocí covid 19 způsobené novým typem koronaviru. Do dnešního dne také zemřelo 80 pacientů, o 47 více se jich zotavilo.

Konkrétní mapa koronaviru pak ukazuje počty nakažených v jednotlivých lokalitách. Nejvíce případů (1029) má stále hlavní město Praha následované Středočeským krajem se 476 případy. Naopak nejlépe na tom je kraj Jihočeský se 112 nakaženými a kraj Královehradecký se 115 potvrzenými případy.

V ČR stále platí nouzový stav

Od 12. března platí na území České republiky nouzový stav, v rámci něhož z Česka až na výjimky nikdo nesmí vycestovat ani přicestovat. Zakázáno je také shromažďování více než dvou osob, omezený je provoz restaurací, barů i většiny služeb. Zavřené jsou školy, posilovny, kina, divadla i další kulturní zařízení. Cesty jsou povolené jen do zaměstnání, na nákupy či k lékaři. Na úterní mimořádné schůzi poslanecké sněmovny vláda sněmovnu požádá o souhlas s prodloužením nouzového stavu o měsíc. Opozice však většinou souhlasí s prodloužením do 30. dubna.

Chytrá karanténa

Kdy se přísná opatření začnou uvolňovat, záleží především na výsledcích tzv. chytré karantény, systému trasování nakažených a jejich kontaktů prostřednictvím tzv. chytrých technologií. Ještě před Velikonocemi by však mohlo dojít k otevření některých obchodů a služeb, po Velikonocích pak vláda zvažuje uvolnění plošného zákazu vycestování ze země, které by zatím v nespecifikovaných „opodstatněných“ důvodech vybraným Čechům mohlo být umožněno. Cizincům však vstup do země bude stále odepřen.

TIP: Ochrana proti koronaviru

Postupné promořování populace

Hlavní hygienik Roman Prymula rovněž nastínil možnost začít českou populaci „průběžně promořovat“ s cílem vytvořit mezi lidmi hromadnou imunitu. Právě na ní totiž mimo jiné závisí odpověď na otázku „kdy koronavirus zmizí“ (a zda vůbec), na kterou v současné době neexistuje jednoznačná odpověď. Zatímco jedni sázejí na zmíněnou hromadnou imunitu, jiní se upínají k vakcíně a léku. Ty jsou totiž stále v nedohlednu.