JAK ZABUDOVAT CVIČENÍ DO DENNÍHO ROZVRHU

PROCHÁZKA

Výhody: snadno je skloubit s každým životním stylem. Povzbuzují činnost srdce, plic, svalů a mysli. Vědecké studie ukazují, že i velmi mírné procházky mohou prodloužit váš život, neboť vás udržují v pohybu a pomáhají tělu spalovat nadbytečné kalorie ( kJ ).
Plán cvičení: začněte s 10 až 15 minutami denně a prodlužujte až na 30 minut. Pohybujte pažemi a choďte tak rychle, aby jste se trochu zapotili, měli byste se lehce zadýchat.
Rady a rizika: vždy noste pohodlnou a pevnou obuv. Snažte se využít celou plochu chodidla – našlapujte nejdříve na patu a pak postupně na celé chodidlo až ke špičkám bot.

JOGGING

Výhody: chrání před srdečními chorobami a vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem a řadou dalších zdravotních problémů. Jogging také spouští mechanismus uvolňování mozkových endorfinů – chemických látek, které zlepšují náladu a odstraňují pocity úzkosti.
Plán cvičení: začněte opatrně rychlou chůzí a joggingem dvakrát týdně, abyste to nepřehnali. Po dvou týdnech pak začněte postupně nabírat na rychlosti, vzdálenosti a častosti běhání.
Rady a rizika: nejvíc jsou ohrožena kolena, kotníky a chodidla. Kolena a kyčle ochrání obuv s měkkou několikavrstvennou podrážkou. Pokud máte nadváhu, poraďte se o joggingu s lékařem.

PLAVÁNÍ

Výhody: procvičuje většinu hlavních svalových skupin a zajišťuje prospěšný aerobní pohyb. Zvyšuje sílu, vytrvalost a pevnost svalů s nízkým rizikem poškození kloubů. Hodí se pro těhotné ženy a lidi, kteří nejsou v dobré kondici nebo trpí nadváhou.
Plán cvičení: když vás začne nudit plavání sem a tam v plaveckých drahách nebo pokud snad vůbec neumíte plavat, zkuste v bazénu cvičit nebo choďte na hodiny vodního aerobiku. Plavání a cvičení ve vodě se dobře doplňují.
Rady a rizika: po plavání se důkladně osprchujte a dezinfikujte všechny malé ranky. Nikdy nechoďte plavat dřív než hodinu po jídle. Nesnažte se za každou cenu udržet hlavu nad hladinou. Značně tak namáháte zádové svaly a krční páteř.

CYKLISTIKA

Výhody: lékaři se domnívají, že jízda na kole je jedním z nejlepších druhů cvičení, vhodným pro lidi téměř všech věkových kategorií v nejrůznější kondici. Zvyšuje vytrvalost a posiluje svaly na nohou.
Plán cvičení: zvažte, jestli by nebylo vhodné investovat do rotopedu. Výhody jsou stejné jako u jízdního kola na rotopedu můžete navíc cvičit za každého počasí. Kolo používejte na volné vyjížďky o víkendech.
Rady a rizika: vyberte si jízdní kolo správné velikosti, které se hodí pro typ cyklistiky, který hodláte provozovat. Při jízdě na silnici noste oblečení, které fosforeskuje nebo odráží světlo. (Více si přečtěte v našem nedělním článku – Kolem na kila )

AEROBIK

Výhody: energický typ cvičení na hudbu s jasným, jednoduchým rytmem. Aerobik zvyšuje výkonnost srdce a plic, a proto snižuje riziko srdečních chorob a nemocí krevního oběhu.
Plán cvičení: aerobik může být více nebo méně intenzivní ( podle síly, s jakou nohy dopadají na zem ).Začněte s mírnějším cvičením , kdy jedna noha zůstává vždy na zemi. Podle svých možností intenzitu cvičení zvyšujte.
Rady a rizika: lidem trpícím srdeční chorobou, nadváhou nebo bolestmi v dolní části zad, bolestmi kloubů, kolen, kotníků nebo kyčlí lékaři většinou radí, aby se intenzivnímu aerobiku vyhnuli.

TANEC

Výhody: vhodné pro všechny úrovně zdatnosti. Klasický tanec zlepšuje celkové pohybové schopnosti, moderní tanec se podobá aerobiku. Latinskoamerické tance zvyšují sílu a pružnost.
Plán cvičení: zapište se do kurzů někde v okolí, nebo se jen choďte dívat, dokud neobjevíte druh tance, který se vám líbí a těší vás. Všechny jsou společenské a zábavné.
Rady a rizika: některé formy tance, např. balet, jazz nebo současný moder ní tanec, jsou fyzicky náročné a mohou být nevhodné pro lidi, kteří trpí obtížemi kloubů.

Iva Hédlová

Zdroj: Reader´s Digest

Komentáře

Mohlo by Vás zaujmout