Chcete-li do svého života dostat více pohybu, což je při dodržení zdravého životního stylu a hubnutí nezbytné, nemusíte investovat do drahého vybavení nebo chodit do tělocvičny. Existuje mnoho různých forem cvičení, které se dají snadno zařadit do každodenního rozvrhu. Některé druhy pohybu, např. tanec, zvyšují hladinu energie a zároveň jsou společenské a zábavné. Procházky už možná ve vašem životě své pevné místo mají..

PROCHÁZKA

Výhody: snadno je skloubit s každým životním stylem. Povzbuzují činnost srdce, plic, svalů a mysli. Vědecké studie ukazují, že i velmi mírné procházky mohou prodloužit váš život, neboť vás udržují v pohybu a pomáhají tělu spalovat nadbytečné kalorie ( kJ ).
Plán cvičení: začněte s 10 až 15 minutami denně a prodlužujte až na 30 minut. Pohybujte pažemi a choďte tak rychle, aby jste se trochu zapotili, měli byste se lehce zadýchat.
Rady a rizika: vždy noste pohodlnou a pevnou obuv. Snažte se využít celou plochu chodidla – našlapujte nejdříve na patu a pak postupně na celé chodidlo až ke špičkám bot.

JOGGING

Výhody: chrání před srdečními chorobami a vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem a řadou dalších zdravotních problémů. Jogging také spouští mechanismus uvolňování mozkových endorfinů – chemických látek, které zlepšují náladu a odstraňují pocity úzkosti.
Plán cvičení: začněte opatrně rychlou chůzí a joggingem dvakrát týdně, abyste to nepřehnali. Po dvou týdnech pak začněte postupně nabírat na rychlosti, vzdálenosti a častosti běhání.
Rady a rizika: nejvíc jsou ohrožena kolena, kotníky a chodidla. Kolena a kyčle ochrání obuv s měkkou několikavrstvennou podrážkou. Pokud máte nadváhu, poraďte se o joggingu s lékařem.

PLAVÁNÍ

Výhody: procvičuje většinu hlavních svalových skupin a zajišťuje prospěšný aerobní pohyb. Zvyšuje sílu, vytrvalost a pevnost svalů s nízkým rizikem poškození kloubů. Hodí se pro těhotné ženy a lidi, kteří nejsou v dobré kondici nebo trpí nadváhou.
Plán cvičení: když vás začne nudit plavání sem a tam v plaveckých drahách nebo pokud snad vůbec neumíte plavat, zkuste v bazénu cvičit nebo choďte na hodiny vodního aerobiku. Plavání a cvičení ve vodě se dobře doplňují.
Rady a rizika: po plavání se důkladně osprchujte a dezinfikujte všechny malé ranky. Nikdy nechoďte plavat dřív než hodinu po jídle. Nesnažte se za každou cenu udržet hlavu nad hladinou. Značně tak namáháte zádové svaly a krční páteř.

CYKLISTIKA

Výhody: lékaři se domnívají, že jízda na kole je jedním z nejlepších druhů cvičení, vhodným pro lidi téměř všech věkových kategorií v nejrůznější kondici. Zvyšuje vytrvalost a posiluje svaly na nohou.
Plán cvičení: zvažte, jestli by nebylo vhodné investovat do rotopedu. Výhody jsou stejné jako u jízdního kola na rotopedu můžete navíc cvičit za každého počasí. Kolo používejte na volné vyjížďky o víkendech.
Rady a rizika: vyberte si jízdní kolo správné velikosti, které se hodí pro typ cyklistiky, který hodláte provozovat. Při jízdě na silnici noste oblečení, které fosforeskuje nebo odráží světlo. (Více si přečtěte v našem nedělním článku – Kolem na kila )

AEROBIK

Výhody: energický typ cvičení na hudbu s jasným, jednoduchým rytmem. Aerobik zvyšuje výkonnost srdce a plic, a proto snižuje riziko srdečních chorob a nemocí krevního oběhu.
Plán cvičení: aerobik může být více nebo méně intenzivní ( podle síly, s jakou nohy dopadají na zem ).Začněte s mírnějším cvičením , kdy jedna noha zůstává vždy na zemi. Podle svých možností intenzitu cvičení zvyšujte.
Rady a rizika: lidem trpícím srdeční chorobou, nadváhou nebo bolestmi v dolní části zad, bolestmi kloubů, kolen, kotníků nebo kyčlí lékaři většinou radí, aby se intenzivnímu aerobiku vyhnuli.

TANEC

Výhody: vhodné pro všechny úrovně zdatnosti. Klasický tanec zlepšuje celkové pohybové schopnosti, moderní tanec se podobá aerobiku. Latinskoamerické tance zvyšují sílu a pružnost.
Plán cvičení: zapište se do kurzů někde v okolí, nebo se jen choďte dívat, dokud neobjevíte druh tance, který se vám líbí a těší vás. Všechny jsou společenské a zábavné.
Rady a rizika: některé formy tance, např. balet, jazz nebo současný moder ní tanec, jsou fyzicky náročné a mohou být nevhodné pro lidi, kteří trpí obtížemi kloubů.

Iva Hédlová

Zdroj: Reader´s Digest

Komentáře