Tento článek má pouze informativní charakter a jeho obsah se nemusí shodovat s mým ani vaším názorem!!! Je volně inspirovaný článkem z odkazu, který je uveden dole. Systémový lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou srdce, klouby, kůže, plíce, cévy, ledviny a CNS (centrální nervovou soustavu).

Pacienti většinou podstupují tzv. klasickou léčbu (kortikoidy, antimalarika, cytostatika…). Roste ale počet lidí, kteří hledají i jiné – alternativní – přístupy. Do této skupiny se řadí patří homeopatie, chiropraxe, tradiční čínská medicína (akupunktura a Tai Chi), Ajurvéda, různé druhy masáží, meditace, biofeedback , byliny a jiné doplňky..

Akupunktura a masáže ulevují při bolestech svalů a kloubů, masáže pomáhají relaxovat. Tzv. alternativní přístupy nepodléhají klinickému výzkumu, ani vědeckému testování. Je u nich obtížné zjistit skutečnou účinnost. U některých bylin je riziko zhoršení příznaků lupusu (např. echinacea).

Nejsou známé interakce s léky, které se používají při klasickém postupu léčby. Z tohoto důvodu je vhodné například užívání bylinných směsí konzultovat s ošetřujícím lékařem. Lupus je systémové onemocnění a nikdo by neměl spoléhat pouze na doplňkovou nebo alternativní léčbu.

Přeloženo z:http://www.lupus.org/…reating.aspx?…

CO TO JE LUPUS ?

Normální imunitní systém produkuje protilátky proti cizorodým látkám – antigenům. Při lupusu se ve vyšší míře vytvářejí protilátky, které jsou (a to je pro vznik choroby rozhodující) namířené proti bílkovinám vlastních buněčných jader a jiným složkám buněk těla.

Je to kombinované onemocnění, které může postihnout téměř každý orgán v těle. U jednotlivých pacientů se objeví jen část z velkého množství příznaků. Je to onemocnění, které může i řadu let setrvávat v latentním stavu a poté náhle vzplane..

Začátek onemocnění bývá vleklý. Prvními příznaky bývají bolesti kloubů, zduřené uzliny, bolesti v krku, únava, zvýšené teploty, citlivost na sluneční záření aj.

Dle ARA (American Rheumatology Asociation) je popsáno 11 kritérií pro diagnozu SLE.

  1. Motýlovitý exantém (malar rash) – vystupující exém na lících
  2. Diskoidní exantém (discoid rash) – červené, šupinaté fleky, způsobující svědění
  3. Fotosensitivita – zvýšená citlivost na sluneční záření způsobující vyrážku
  4. Ulcerace v ústní dutině – zahrnuje ulcerace v ústech i nose bez zjevné příčiny
  5. Neerozivní artritis – zánět dvou a více periferních kloubů (otok,citlivost)
  6. Serositis – zánět pohrudnice nebo osrdečníku (výpotek v osrdečníku)
  7. Renální poruchy – více než 0,5 g bílkoviny ve vzorku moči sesbíraném za 24 hodin, celulární srpky
  8. Neurologické poruchy
  9. Hematologické poruchy – hemolytická anémie, leukopenie, trombocytopenie
  10. Imunologické poruchy – přítomnost protilátek dsDNA, anti-Sm, anti fosfolipid
  11. Pozitivni ANA

Foto: wikimedia.com