Pokud je bolest jednorázová záležitost, způsobená zraněním, prochlazením nebo jiným akutním onemocněním, vyřeší ji několikadenní užívání analgetik – léků proti bolesti.
Pokud se ale bolest opakuje, stává se častější a silnější a analgetika zabírají stále méně a je jich potřeba více je čas zamyslet se nad její příčinou. Jinak se stane nedílnou součástí našeho “bolavého“ života. Řeč bude o opakující se – chronické bolesti.
Tradiční čínská medicína (dále TČM) se v léčbě každého typu bolesti snaží nalézt její příčinu. Pokud se tak sledem diagnostických metod (otázky na charakter bolesti – viz níže, pohledem a pohmatem místa bolesti, vyšetřením jazyka a pulsu) stane je možné bolest v průběhu individuálně vedené léčby odstranit. Paušálně vedená léčba s úmyslem odstranit bolest bez nalezení příčiny je předem odsouzená k neúspěchu.
Z pohledu TČM jsou rozlišované 2 základní skupiny bolesti.
- Bolesti z „ plnosti“– kdy příčinou bývá zablokování meridiánů a jejich spojek vnějšími škodlivinami – chladem, vlhkem, větrem, horkem, suchem, ale také stagnace energie a krve způsobená vnitřními mechanizmy jako je nerovnováha orgánů, hromadění hlenů, potravy, parazitů… Tady platí poučka : „ kde je neprůchodnost, tam je bolest“. Tento typ bolesti bývá ostrý, silný až nesnesitelný, v místě bolesti je cítit rozpínání, tkáň bývá oteklá, zarudlá, bolest se zvětšuje tlakem a masáží. Bolest se často zlepšuje pohybem a léčebnými metodami „zprůchodňujícími“ tok krve a energie. Podle vyvolávající příčiny jí ulevuje chlad (bolesti z horka – záněty), teplo (bolesti z chladu – nedostatečné prokrvení tkáně), při bolestech z větru, vlhka a sucha – fytoterapií a akupunkturou odstranění vyvolávajícího faktoru a navození rovnováhy.
- Druhý typ bolesti způsobuje „prázdnota“ energie, krve a tzv. „esence ťing“ – pomyslné hmoty tvořené z jídla, uskladňované v ledvinách a tvořící základ všech částí a složek organizmu. Tato bolest vzniká dlouhodobým vyčerpáváním rezerv organizmu špatnou výživou, nadměrnou psychickou a fyzickou zátěží, nedostatkem odpočinku a oslabením organizmu po dlouhých nemocech. Je to bolest relativně snesitelná, tupá, po dlouhou dobu stejná, ale vyčerpávající dál rezervy organizmu svou houževnatostí. Ulevuje jí masáž a prohřátí, klid a odpočinek. Léčba spočívá v doplnění chybějícího aspektu – energie, krve a „esence“ bylinami a výživou.
Podle charakteru můžeme bolesti rozdělit na
1. rozpínavé – kdy příčinou je „zahrazování se energie“ – nejčastěji je způsobená stagnací energie jater (bolesti na vrcholu hlavy, předmenstruační bolesti podbřišku a v prsou.),
2. bodavé – příčinou je krevní stáze (bolesti srdce, žaludku a břicha),
3. palčivé – zahrazení meridiánů horkostí (pálení žáhy, bolesti v hrudi),
4. studené – zpomalení toku energie a krve chladem (bolesti žaludku a končetin),
5. duté – doprovázené pocitem prázdnoty v důsledku nedostatečného vyživování tkání vyčerpáním energie, krve a „esence“(bolesti hlavy),
6. skryté – snesitelné, ale dlouhodobé vlivem nedostatku energie a krve (bolesti vnitřních orgánů),
7. bolesti s tíhou – způsobené hromaděním vlhkosti (bolesti v oteklých tkáních),
8. putující bolesti – nejčastěji postihují klouby způsobuje je tzv. „větrná vlhkost“ – příčina revmatu, ale také bolesti hlavy způsobené nerovnováhou jangového a jinového aspektu jater („větrná horkost“).
Důležitým aspektem v rozhodování o „ orgánové“ příčině bolesti může být její opakování se ve stejnou denní dobu. Souvisí to s tím, že v průběhu dne má každý orgán (tzv. orgánové hodiny) dobu své největší a nejmenší aktivity. Například bolesti ( nebo také jiné potíže – nespavost, únava…) opakující mezi 1-3 hod. noční souvisí s nerovnováhou jater, 3-5 hod. s nerovnováhou plic, 5-7hod. – tlustého střeva, 7-9 hod – žaludku, 9-11 hod. – slinivky-sleziny, 11-13 hod. – srdce, 13-15 hod. – tenké střevo, 15-17 hod. – močový měchýř, 17-19 hod. – ledviny, 19-21 hod. – 3 části těla(3 ohniště), 23-01 hod. – žlučník. Při „bolestech z prázdnoty“ to může být doba nejnižší aktivity orgánu (posunutá o 12 hodin vůči nejvyšší aktivitě).
Každý z nás může svou bolest léčit, nebo ji jen tlumit. To jednodušší v tomto případě není to lepší.
MUDr.Marek Majerčík, Dr.Ac.