Obtížné a časté močení, nutkání na toaletu během noci, nebo problémy s vyprázdněním. To jsou jen některé z příznaků zvětšené prostaty. Objevují se u mužů s pokročilým věkem, ale počínají už po čtyřicítce.  V každém případě je potřeba se objevujícím potížím ihned intenzivně věnovat a začít je řešit.

Nejdřív dobré vyloučit zánět prostaty a jiná vážná onemocnění

Nejčastější dělení zánětů prostaty je na akutní a chronické. První z nich vyvolávají hlavně bakterie. Mezi příznaky akutního zánětu prostaty patří horečka, schvácenost, bolesti svalů a kloubů. Některé z projevů se týkají též samotné prostaty – objevuje se bolest v podbřišku, tříslech a na hrázi. Chronický zánět často způsobí nedoléčená akutní prostatitida. Souviset však může i s některými pohlavními chorobami.

Jedná se o poměrně časté onemocnění, které zasáhne až 10 % mužů. Rizikový je sedavý způsob života a častá jízda na koni či na kole, kdy je prostata pravidelně vystavována nadměrnému tlaku. Samotným rizikem může být i zvětšená prostata a snížená hladina testosteronu.

Kromě zánětu prostatu existují i zhoubná onemocnění. Obojí je nezbytně nutné vyloučit ve spolupráci s lékařem! Bylinkami byste je bohužel nevyřešili, a zanedbáním péče si tak uškodili.

Ve chvíli, kdy budete mít jistotu, že se vás týká „jen“ zvětšená prostata, se poohlédněte po doplňcích stravy na přírodní bázi:

Prostatě prospějí minerály a výtažek z rajčat

Dbejte na lepší životosprávu a konzumujte dostatek jídel s vitamíny a minerály. Na prostatu a mužské zdraví obecně platí hlavně zinek a selen.  Dodržujte pravidelný pitný režim (nejlépe čistou vodu), který podporuje zdravé močení.

Možná vás překvapí, že se na prostatu doporučují rajčata. Obsahují totiž lykopen – látku přírodního původu, která pomáhá snížit riziko zvětšení prostaty.

Jedním z dalších účinných přírodních prostředků na prostatu je extrakt z rostliny, která je známá pod názvem serenoa plazivá. Výtažky z této rostliny se nacházejí i v běžně dostupných doplňcích stravy, které mají pozitivní účinek na prostatu, ale i močový systém či pohlavní soustavu. Mnozí odborníci doporučují pravidelné užívání těchto přípravků jako skvělou formu podpory mužského zdraví!

Skvělou prevencí je také dodržování pravidelné ejakulace, která zlepšuje fungování prostaty.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015