I když si rádi pochutnáte na pokrmech z ryb, nemusíte to ještě znamenat, že máte dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin. Pokud je do svého jídelníčku nezařazujete alespoň třikrát týdně, je skvělé doplňovat i rybí tuk ve formě kapslí.

Zázrak jménem mastné kyseliny omega-3

Esenciální mastné kyseliny jsou pro lidský organismus naprosto nezbytné, avšak tělo si je neumí samo vyrobit. Bylo prokázáno, že ovlivňují procesy v našem těle již od samotného počátku vývoje plodu. Jejich pravidelným užíváním formou doplňků stravy podpoříme své zdraví, aniž bychom museli stále pamatovat na to, zda konzumujeme dostatečné množství mořských ryb.

Bohužel platí to, že na omega-3 jsou bohaté tučné mořské ryby žijící ve chladných vodách. Sladkovodní ryby jsou samozřejmě výborné a zdravé, ale na nenasycené mastné kyseliny jsou celkem chudé.

Budete bystří jako liška

Dostatečný přísun omega-3 je zásadním faktorem pro činnost mozku. Nejenom že podporuje jeho správnou funkci, ale je také bojovníkem za naši psychickou pohodu. V raném věku mají nenasycené mastné kyseliny také vliv na vývoj mozku a nervové soustavy dítěte, a to dokonce platí i pro období před narozením. Ve stáří pomáhají mozku, aby zůstal v kondici.

Získáte oči jako ostříž

Omega 3 mají jednu skvělou vlastnost, o které se tolik nemluví – prospívají během vývoje lidského zraku, a to od života v děloze až do stáří. Zejména pro kojence jsou zásadní pro ostrost vidění. Význam neztrácení ale ani v pozdějším věku. Zpomalují totiž degeneraci oční sítnice, a tedy postupnou ztrátu zraku. Výrazně také dovedou ulevit osobám s nepříjemným pocitem suchých očí.

Pomůžete svému srdci

Chcete li udělat něco pro své srdce a cévy, jezte rybí tuk! Ten totiž výrazně pomáhá celému srdečnímu systému. Nejspíš jste slyšeli o tom, že nezdravá tučná jídla zapříčiňují vysoký cholesterol, který se ukládá do cévních stěn, a tento problém pak může způsobit závažná onemocnění. Omega-3 však pomáhají hladinu cholesterolu držet na uzdě.

S rybím tukem získáte navíc i vitamín D

Díky vitamínu D budete mít po celý rok odolnou obranyschopnost, ale také silné kosti. Tento vitamín se vytváří v kůži ve chvíli, kdy je vystavena slunečnímu svitu. Bohužel ale většina z nás tráví celé dny v kancelářích, a půlhodina na sluníčku potřebná k vytvoření denní dávky vitaminu D je pro mnoho lidí nedosažitelná.

Komentáře