Spánkem strávíme zhruba třetinu života. Základem pro kvalitní spánek je proto vhodně zvolená matrace. Jaké výhody mají ortopedické matrace?

Co je ortopedická/zdravotní matrace

Zjednodušeně lze říci, že každá dobře vybraná matrace může být ortopedická. Jednotliví výrobci totiž nemají žádnou autoritou striktně dáno, jaké parametry by měl splnit jejich výrobek, aby se mohl označit jako ortopedický či zdravotní.

V případě, že chcete mít jistotu, že vaše matrace splňuje určité parametry, je potřeba se nezaměřovat na samotné označení, ale na vlastnictví platného certifikátu. Pakliže výrobek splňuje klasifikaci zdravotnického prostředku, může být současně zařazen ve snížené sazbě DPH.

Zároveň navíc někteří výrobci své produkty označují jako „zdravotně nezávadné“. To ale nelze směšovat s pojmem „zdravotní“. Zdravotně nezávadný musí zcela samozřejmě být každý produkt dodávaný na tuzemský trh.

Je tedy neortopedická matrace automaticky méně kvalitní? Odlišné označení znamená, že se výrobce primárně vědomě rozhodl svůj výrobek pojmenovat jinak. Kvalitativně přitom může být jeho produkt s certifikovanou matrací v zásadě srovnatelný.

Přínos závisí především na tom, zda si matraci správně vyberete. Klíčové je, aby během spánku vaše matrace pomáhala udržovat anatomicky správnou polohu a poskytovala oporu páteři. Vybrat byste si tak především měli optimální tuhost.

Jak vybrat matraci

Tento parametr je značně subjektivní. Primárně záleží na pohlaví, věku, hmotnosti a také zdravotním stavu uživatele. Standardní rozměry matrace na jednolůžko odpovídají šířce 80 nebo 90 cm. Standardní délka by měla přesahovat nejméně o 20 cm tělesnou výšku.

Z hlediska tloušťky je opět nutné zohlednit individuální dispozice spáče. Vyšší matrace obvykle více vyhovuje lidem s vyšší tělesnou hmotností. Spíše totiž odolává proležení. Lépe také vysoká matrace slouží starším lidem nebo těm hůře pohyblivým, protože se z ní lépe vstává. Takováto matrace by měla být dostatečně zapuštěna do rámu postele, nezapomeňte si ji proto zkontrolovat. Matrace nesmí ujíždět do strany.

Právě s tuhostí přímo souvisí materiál matrace. Zpravidla se pro výrobu současných moderních matrací používají různé typy pěn. Ty dovolují i matrace různě zónovat, tedy navrhnout tak, aby jedna matrace na různých místech byla odlišné tuhosti. Kvalitní vlastnosti již mají také moderní pružinové matrace, které se mnoha spotřebitelům osvědčily.

A počítat musíme samozřejmě do určité míry i s tím, že za kvalitu se platí. Při optimální péči vám však správně vybraná matrace vydrží i několik let. Investice do skutečně vydatného odpočinku se vám zaručeně vyplatí.

Chcete si vybrat vhodnou právě pro sebe? Podívejte se na recenze nejlepších matrací. Díky přehlednému shrnutí se snadno zorientujete v aktuální nabídce na trhu.

 

Komentáře