Karanténní opatření nás budou nejspíše doprovázet nejen po celý podzim a zimu, ale pravděpodobně i příští rok na jaře. Pokud si na povinné zakrývání úst stále nemůžete zvyknout, přinášíme pár tipů, jak si čas strávený s rouškou alespoň zpříjemnit.

Vůně navodí příjemný pocit

Aby se vám v roušce lépe dýchalo, můžete do ní vložit malý lístek bylinky s příjemnou vůní, např. mátu, meduňku, bazalku, eukalyptus či rýmovník. Případně na ni můžete kápnout jednu až dvě kapky oblíbeného aroma olejíčku. Vhodné jsou citrusové vůně, skořice, levandule, jalovec, hřebíček či rozmarýn. Ať už zvolíte cokoliv, nejprve raději vyzkoušejte roušku s vůní na pár desítek minut doma. Ne vše, co vám v první chvíli libě voní, je příjemné i při delším nošení. Příliš silná vůně může vyvolat bolest hlavy, migrénu a další nepříjemné symptomy. Před nasazením také nezapomeňte nechat roušku důkladně vyschnout, pro zachování účinnosti nesmí být vlhká.

Jaký zvolit materiál?

Bavlněné roušky jsou jednoznačně nejrozšířenější, mají ale několik nevýhod. Pro zvýšení účinnosti je potřeba použít několik vrstev bavlny, což ve výsledku snižuje komfort při nošení, zvyšuje pocení a také vede k pocitu těžkosti při dýchání. Vhodnou alternativou jsou nano-roušky, které jsou lehké a díky speciálním vlastnostem nano-materiálu schopné zajistit maximální účinnost při použití pouze jedné vrstvy.

Jak nosit roušku s brýlemi?

Nositelé brýlí s povinným zavedením roušek zjistili, že se jim sklíčka skrz roušku snadno zadýchají a pak mlží. Přesto je však nošení brýlí v této době výhodou, protože mohou zabránit přenosu kapének právě oční sliznicí. Pro maximální ochranu noste roušku co nejblíže k očím a brýle co nejníže na nose. A jak zabránit nepříjemnému zamlžování? Zabraňte průniku dechu pod brýle v horní části roušky – nejlépe vytvarováním všitého drátku.

Pokud takovou roušku nemáte, pomohou vám tzv. antifog produkty proti zamlžování brýlí, nebo brýlové čočky s hydrofobní úpravou, která odpuzuje vodu. Existují však i domácí triky, jak zamlžování brýlí předejít. Čočky můžete přetřít tuhým mýdlem a jemnou látkou je z obou stran důkladně rozetřít. Podobně funguje i pěna na holení, kterou na čočkách brýlí rozetřete hadříkem v malé vrstvě a vyleštěte dosucha. Jemná ochranná vrstva zabrání srážení páry.

Nezapomeňte brýle po návratu domů důkladně vyčistit od nečistot a případných virů. Opláchněte je důkladně teplou vodou a mýdlem, nejlépe dezinfekčním, a osušte je hadříkem nebo papírovým kapesníkem. Pokud vás mlžení brýlí stále trápí, zvažte používání kontaktních čoček.