Nepřiměřený hluk
Dnešní hektická doba nás zaplavuje množstvím informací a již od narození je sluch dítěte zaplavován zvuky z masmédii, které nemusí na dětskou psychiku působit právě klidným dojmem. Není nic výjimečného, že děti usínají u televize, kde se odehrávají děsivé výstřely a výkřiky. Argument, že kojenec filmu nerozumí a tudíž je to pro dítě neškodné je velký omyl! Je prokázáno, že takovéto děsivé kulisy mohou být příčinou vzniku neuróz.
Vraťme dětem ukolébavky
Dnes je spíše vzácností vidět maminku, která svému dítěti zpívá ukolébavku, a přitom ukolébavka je zdrojem nezkažené a ozdravující síly vibrací lidského hlasu. Jaké sny a jaký spánek bude dítě mít, záleží v mnohém také na rodičích. Děti milují rituály a harmonizující tóny ukolébavky jsou jedinečným lékem, který dokáže navodit nádherný pocit klidu a bezpečí. Vědecké výzkumy dokládají, že před spaním se zpomaluje aktivita nervových buněk, mozek přechází na pomalejší frekvenci své elektrické aktivity. Opakující refrén ukolébavky, houpavé pohyby a monotónní melodie urychlují přechod z bdělého stavu do spánku. Ukolébavka dítěti navíc napomáhá nacházet jistý řád mezi časem, kdy končí hraní a začíná spánek. Pokud si dítě na tento ukládací rituál zvykne, lépe pochopí, že po ukolébavce nastává čas spánku a nemá se dožadovat další pozornosti. Je to vlastně tečka za celým dnem.
Okamžiky štěstí
Většina ukolébavek obsahuje zdrobněliny jako „andílku", „zlatíčko", „děťátko". Není ani tak důležité, že dítě významu jednotlivých slov nerozumí, ale podstatné je, že intenzivně vnímá jejich uklidňující sílu. Okamžiky štěstí, které prožívá každá maminka při ukládání dítěte, jsou nejen pro ni, ale i pro dítě obrovským zdrojem osobního štěstí. Dítě, které je naprosto pevně „přesvědčeno" o maminčině lásce je daleko klidnější a vyrovnanější, není bázlivé a netrpí v budoucnu nízkým sebehodnocením. Slovo i zvuk má značný význam, a to jak v osobním, tak i ve společenském životě, proto bychom neměli šetřit laskavými slovy.
autor: – bb –