Léto je pro vodní sporty hlavní sezónou. Aktuálním požadavkem se tak pro řadu uživatelů stává koupě neoprenu a také doplňků v podobě bot a rukavic. Proč se vám budou hodit?

Proč si pořídit rukavice k vodě

Rukavice z neoprenu se hodí pro různé druhy vodních sportů, jako je kiteboarding, wakeboarding či paddleboarding. Vhodným doplňkem jsou určitě i pro potápěče nebo rybáře a v některých případech si je kupují dokonce i otužilci.

Jejich primární funkcí je ochrana před chladem. V tom se neliší od klasického neoprenu, ostatně fungují úplně stejně. Materiál zabrání v proudění vody a nedojde tak ani k přejímání teploty z okolního prostředí. O zahřátí se následně postará samotné lidské tělo.

Rukavice uzavřené vám pomohou zvládnout i skutečně extrémní podmínky. Verzi bez prstů můžete použít i v chladnějším létě. Většinou se setkáte s modely nabízející tloušťku materiálu 2 až 5 mm. V létě můžete použít i slabší neopren s tloušťkou 1,5 mm.

Ostatně neoprenové rukavice byste neměli zavrhnout ani v okamžiku, kdy počasí vyhlíží příznivě. Stejně tak totiž dokáží ruce ochránit před mechanickým poškozením různého druhu. Především pomohou zabránit odření o bary, ráhna nebo provazy.

S tím se pojí i důležitý bezpečnostní aspekt. Rukavice zajistí pevný a spolehlivý úchop a jsou schopny zabránit například klouzání pádla. Což dále podporuje i možná protiskluzová úprava v oblasti dlaní.

K čemu slouží neoprenová obuv

I neoprenové boty si pořizují vyznavači vodních sportů. Ovšem nejen ti. Svoje místo mají v letním období i boty do vody nebo k vodě.

V letních měsících totiž lékaři velmi často ošetřují fraktury, a to nejen končetin, ale i lebky a prstů. Důvod? Prosté uklouznutí. Ani na „obyčejné“ koupaliště byste se neměli vydávat bez vhodného obutí.

Samostatnou kapitolou je vhodná obuv na vodu. Někteří vodáci statečně absolvují celou „výpravu“ třeba v oblíbených crocsech, ale ty jsou pochopitelně pro tento účel naprosto nevhodné. Noha by měla mít adekvátní oporu. Boty z neoprenu si tak určitě kupte, ostatně využijete je i na jinou dovolenou. U moře fungují jako ochrana proti ježkům.

Hlavní účel tohoto druhu obutí je tak především zabránit poranění nohy. Boty s pevnou podrážkou vás ochrání dokonce i před ostrými kameny. Gumová podrážka s hrubším vzorkem taktéž účinně eliminuje možnost nepříjemného klouzání.

Svou roli i zde sehrává tloušťka materiálu. Ta se může pohybovat v rozmezí od 2 do 7 mm. Nejpočetněji je na současném trhu zastoupeno provedení s tloušťkou mezi 3 a 6 mm.

Platí opět, že čím silnější neoprenový materiál bude, tím více zahřeje. Druhou primární funkcí těchto bot tak určitě je také ochrana před zimou. Zdá-li se vám tepelný komfort poskytovaný botami nedostačující, můžete si do nich ještě přidat i neoprenové ponožky.

 

Komentáře