Psi jsou s to rozpoznat čicháním ke vzorkům lidské moči, zda člověk trpí rakovinou močového měchýře. Tvrdí to britští vědci ve studii, kterou ve svém nejnovějším čísle uveřejnil odborný časopis British Medical Journal.
Už v minulosti se objevily zprávy, leckdy anekdotického charakteru, podle nichž pes svého nic netušícího vlastníka neustálým čenicháním upozorňoval na mateřské znaménko, které lékaři později identifikovali jako zhoubný nádor kůže.
Britští vědci nyní tvrdí, že pes může čichem zjistit chemické látky, které do moči vylučují rakovinové buňky v měchýři. „Psa lze vycvičit tak, aby zachytil pachy, které jsou charakteristické pro rakovinu měchýře,“ prohlásila doktorka Carolyn Willisová z Amersham Hospital v anglickém Buckinghamu. Podle ní nádorové buňky vylučují organické složky, které mají charakteristický zápach, a psi ho mohou identifikovat, i když je v moči těchto složek jen nepatrné množství.
Willisová se svým týmem vycvičila šest různých psů k tomu, aby poznali vzorky moči 36 pacientů s rakovinou měchýře mezi vzorky 108 dobrovolníků. Každé zvíře vykonalo devět testů, při nichž určilo moč nemocného člověka mezi šesti jinými vzorky tím, že si lehlo.
Úspěšnost psů činila 46 procent, což má doktorka Willisová za významné, protože ryzí možnost o sobě byla 14 procent. Autoři studie také uvedli, že psi při výcviku vytrvale určovali jeden vzorek moči údajně zdravé osoby jako moč nemocného. Podle vědců nato jiné odborné testy potvrdily, že dobrovolník je ve skutečnosti nemocen.
Willisová soudí, že psi mohou pomáhat vědcům identifikovat látky, které produkují rakovinové buňky, a že to může být prospěšné při vyvíjení nových a lepších odborných testů. Rakovina močového měchýře je devátým nejčastějším druhem rakoviny. Každým rokem je ve světě hlášeno 330.000 nových případů a přes 130.000 úmrtí. Hlavním rizikovým faktorem je kouření.
zdroj : ČTK – boh