Při půstu lépe vnímáme Boží lásku k nám, dokážeme se otevřít Ježíši, snáze pochopíme své místo a cestu v životě. Lépe odevzdáme Bohu své bolesti a strádání, snadněji odevzdáme sami sebe. Naplníme lépe život láskou a pokorou.

Duševně: odchází duch temna, takže se člověk "rozzáří jako svíčka". Půst očišťuje duchovní oblast, uklidní a posílí se vztah k Bohu. Účinek na tělo – očišťuje žlučník, střeva, žaludek, lymfu, umožňuje lepší odchod toxinů z těla (potem, močí, stolicí), zlepšuje okysličování organismu. Snižuje tlak krve.

Stará tradice doporučuje dodržovat půst 2 dny v týdnu, ve středu a v pátek. V den půstu pijeme pouze čistou vodu (dostatek; vyhneme se přitom vodám ochuceným, syceným kysličníkem uhličitým nebo s vysokým obsahem minerálních látek), v případě potřeby můžeme pojíst chléb. Po ukončení půstu by první jídlo mělo být jen lehké, nepříliš kořeněné, netučné.

Intenzívnější účinek půstu na duši lze dosáhnout, pokud spojíme půst s modlitbou.     Začít s půstem chce jistě dávku odvahy. Stojí to ale za to! Nespěchejte, pokud nejste na půst zvyklí, na začátku je lépe vynechat např. jenom 1 denní jídlo, teprve postupně přidávat další, až když dokážete vydržet v klidu, radosti a pohodě celý den, zkuste nejíst i druhý den. Časem se na dny půstu budete těšit, protože sami poznáte, jak vám dělají dobře.

Pokud trpíte nějakou závažnější nemocí (cukrovka, epilepsie, psychické poruchy, závažná zhoubná onemocnění ap.), věnujte prosím velkou pozornost rozhodnutí, zda vůbec s půstem začít, u některých nemocí není vhodné jej provádět. Při nejasnostech se raději poraďte se svým lékařem, ev. jej můžete požádat o pomoc.

Během půstu se mohou objevit některé náročnější situace: v souvislosti s nižším tlakem krve se vám může točit hlava nebo bude bolet. Takové potíže souvisí s očišťováním organismu a většinou není důvod z nich mít obavy. Zvládnete je podle vlastního uvážení, někdy stačí si na chvíli odpočinout nebo lehnout, pokud máte možnost, jindy třeba půst přerušíte a pokusíte se o něj příště. Není vhodné používat na nepříjemné stavy léky, kávu či jiný "povzbuzovač". Jestliže vydržíte, postupně bude pro vás půst snadnější, budete se při něm cítit svěží a budete se na něj těšit.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015