Páteř

To, že se zkoumá např. počet bílých ložisek na mozku v domnění, že tam je počátek onemocnění není dle mého názoru z pohledu biomechaniky těla oprávněný. Jestliže vyjdeme hypoteticky z názoru že např. RS je onemocnění vzniklé z poruchy imunitního systému, tak ten přirozeně nemá svůj počátek v mozku.

Imunitní systém a jeho schopnost bezproblémově se vyrovnávat se všemi škodlivými vlivy dle mého přesvědčení je jenom a jenom záležitostí pravidelné chůze s dostatečným prokysličením tkání za přítomnosti vitaminu D.

Potom je ale diskutabilní, proč v počátcích léčení RS se nejprve zlikviduje imunitní systém který následně způsobí sníženou pohyblivost pacientů. Jeho optimální úroveň bez přirozeného pohybu pacienta je nemožná. A schopnost přirozeného pohybu, kterou já vnímám jenom jako chůzi, nikoliv třeba práci nebo sport, je odvislá od stavu FSD. Pokud není v pořádku, lidé přestávají chodit v domnění, že je to příliš unavuje neboť vlivem změn v postavení jednotlivých kloubů zejména dolních končetin trpí určitými bolestmi. To je přirozené neboť kloubní spojení vlivem nechození postupně ztratila svoji pružnost a přizpůsobivost. Co neztratila je jejich schopnost se poslušně vracet do optimálního stavu, byť s doprovodem počátečních obtíží. A dokáží se pravidelnou chůzí , přes veškerá prohlášení o nemožnosti, zbavit i artrózy nižších stupňů.

Všechno toto a mnoho mých dalších poznatků, včetně názorů na chybnou regeneraci nemocných, obézních ale třeba i sportovců z pohledu nerespektování biomechaniky lidského těla jsem popsal v publikaci Dynamická chůze, cesta zpátky za zdravím, nakladatelství Fontána 2007.

Ing. Jan Veselý, vertebrogenní terapeut, Nové Hrady v jižních Čechách.

Sdílet
Předchozí článekJEDLÍK NA CESTÁCH
Další článekKAM VLASTNĚ JDEME?

Komentáře