Tento cyklus má tři fáze:
1. touhu
2. vzrušení
3. vyvrcholení ( orgasmus )
Tyto fáze obvykle probíhají za sebou, protože jedna má podnítit druhou. Ale nemusí to tak být vždycky. K určité poruše může dojít v kterékoliv fázi.
Sexuální styk je možný i bez sexuální touhy, naproti tomu je možné pociťovat sexuální touhu a nebýt schopen sexuálního styku, a nebo zažít orgasmus bez příslušných změn- erekce nebo sekrece mazu – které probíhají ve fázi pohlavního vzrušení.
Hlavní obtíže, které se projevují při normálním cyklu vzájemných sexuálních reakcí, jehož fáze závisejí na podpoře fyzického, chemického, nervového a psychického ústrojí těla, jsou následující:
Jak muži, tak ženy mohou trpět nedostatkem sexuální touhy. V takových případech sexuální touha chybí absolutně nebo je tak slabá, že nevyvolává sexuální chování, či dochází k tomu, že se jeden partner staví k sexuální předehře odmítavě. Obtíže související s fází druhou – vzrušení – jsou neschopnost erekce nebo-li impotence u mužů a u žen celková sexuální disfunkce nebo-li frigidita.
Ve třetí fázi tohoto cyklu, což je vyvrcholení ( orgasmus ), u mužů někdy dochází k předčasnému výronu semene nebo k opožděnému výronu semene. V prvním případě dochází k orgasmu příliš brzy. Ovšem taková definice je značně subjektivní, protože „ vhodný „ okamžik pro ejakulaci záleží stejnou měrou na uspokojení muže jako jeho partnerky.
Téma sexuálních poruch i vhodných doporučení pro zlepšení tohoto stavu je tak obšírné, že Vám budeme přinášet další a další poznatky. Čtěte tuto rubriku a uspořádejte si svůj sexuální život tak, aby přinášel potěšení nejen vašim partnerům, ale především vám. Velká část lidí se za svůj zájem o sexuální problematiku stydí, ale je nutné si uvědomit, že sexualita k životu patří a je-li funkční, je náš život o to spokojenější a šťastnější.
Iva Hédlová podle Reader´s Digest