Říká se o něm, že žádná skála před ním nezůstane celá. U nás se jím zdobí pečivo. Řeč je o sezamu, dvoumilimetrovém semínku, nejstarším koření na světě, ve kterém se ukrývá velká léčivá síla. Obyvatelé východu již po staletí znají jeho léčivé schopnosti. Z pohledu čínské medicíny má vztah k ledvinám, játrům, slezině-slinivce a plicím.

Mezi jeho léčivé účinky patří:

Doplňování " esence ledvin ", její dostatek ovlivňuje kvalitu kostní tkáně (pomoc při osteoporóze), tvorbu krve (chudokrevnost), plodnost (zvýšení množství a kvality spermií). Protože podle TČM jsou vlasy "zbytkem ledvin" a uši jejich vývodem, tak dostatek "esence ledvin" ovlivňuje kvalitu vlasového porostu a sluchu.

Další vlastností sezamu je " zvlhčující " efekt. Znamená to, že je ho možné úspěšně použít v prevenci a léčbě zácpy způsobené suchostí a horkostí v tlustém střevě a také při léčbě suchého kašle.

Sezam by měl být častým doplňkem výživy u žen v menopauze, projevující se návaly horka a pocení, nespavostí, bušením srdce, slabostí?, které jsou způsobené vyčerpáním jinové (vyživující, chladivé) složky jater a ledvin.

U žen s předčasnou a silnou menstruací způsobenou "horkem v krvi" z oslabení "jinu" ledvin a jater může být pravidelná konzumace sezamu skvělým doplňkem další léčby.

Pro jeho "chladivý" účinek by ho měli konzumovat také lidé "horkokrevní" – nadměrně se potící, hyperaktivní, se sklonem k vysokému tlaku, srdečním onemocněním a mozkovým příhodám

Zevně se sezamový olej užívá při bolestech v uších a spáleninách, kdy se nanáší vatou do ucha nebo spálenou kůži. Při horečce má mazání kůže horko odnímající účinek.

Život prodlužující účinek. Podle dávných tradic čínské medicíny když dojde k vyčerpání "esence ledvin", tak lidský život je u svého konce a sezam, jak je známo esenci doplňuje.

A jak se dívá na sezam moderní dietologie?

Obsahuje tyto nejdůležitější látky : 20% bílkovin, 50% rostlinných olejů, 16%sacharidů a 9% vlákniny. Z vitaminů jsou to tiamín(B1) – 1 mg, riboflavín(B2) – 0,25mg, niacín(B3) – 5mg, karoteny. Minerální složení ukazuje na sezam jako skvělou multiminerální potravinu (složení na 100g) : vápník – 500 až 1500 mg, hořčík – 350 mg, železo – 10 mg, zinek – 10 mg, draslík – 410 mg, fosfor – 890 mg. Toto složení ho předurčuje k prevenci a léčbě mnohých nemocí například:

 

 

 

 • Vysoký obsah organického vápníku, hořčíku a fosforu je možné využít v prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin.
 •  

   

   

  Lepší je konzumovat přírodní – neloupaný sezam, protože obsah minerálů a vitaminů se snižuje odstraněním povrchové slupky semínka.

  • Doporučuje se těhotným a kojícím ženám.
  • Pro vysoký obsah železa je vhodný pro ženy a při chudokrevnosti.
  • Vysoký obsah vitaminů skupiny B a hořčíku s fosforem z něho dělají lék na deprese a neurózy. Ze stejného důvodu je vhodný pro studenty, sportovce a těžce pracující.
  • Pro svůj vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a hořčíku je vhodným dietním doplňkem u nemocí srdce a cév.
  • Vysoký obsah zinku zlepšuje imunitu a metabolismus.
  • Vysoký obsah karotenů s hořčíkem, vápníkem a zinkem jsou lékem na nemoci očí, vlasů, kůže, sliznic a nehtů.
  • Sezamové mléko může nahradit mléko kravské u lidí s nesnášenlivostí laktózy.
  • Jak je patrné, tak malé semínko může pomoct při hodně velikých potížích!

  Komentáře