Slovo „depka“ v našich končinách už celkem zdomácnělo. Lidé ho používají tehdy, když se necítí psychicky úplně v pohodě. Co když ale taková špatná nálada překročí pomyslnou mez? Jak poznat, že se dostáváte do stavu, který už hraničí s onemocněním? A jak se zbavit depresí? To vše se dnes dozvíte.
Dejte své nálady pod drobnohled
Sami sebe znáte nejlépe, tak toho využijte. Necítíte se psychicky dobře? Přemýšlejte, jak dlouho takový stav trvá a jestli jej vyvolal podnět, který stále přetrvává. Pokud se vaše nálada nelepší více než dva týdny a vy ani pořádně nevíte proč, nejspíš už zažíváte lehkou depresi.
V takové chvíli byste měli zpozornět a začít situaci řešit, než se onemocnění překlopí do těžší formy, která už může mít negativní dopad na váš život.
Jak poznat nástup deprese?
Sledujte klasické symptomy, kterými jsou už zmíněná horší nálada, dále únava nebo ztráta motivace. Objevují se také fyzické projevy – například změna chuti k jídlu a poruchy spánku. Těžší formy deprese mohou přecházet do psychosomatiky. Objevují se různé bolesti, pocit tíhy na hrudi, vnitřní napětí až třes, typické jsou také potíže s trávením.
Kdy vyhledat odbornou pomoc při depresi
Poznat vhodný čas k zahájení odborné léčby je pro úspěch terapie stěžejní. V začátcích se každé onemocnění léčí mnohem snadněji než v pokročilém stádiu. Dnes už naštěstí duševní nemoci nenesou takové stigma, jako tomu bylo ještě donedávna. Lidé proto častěji vyhledají pomoc včas.
Kdy je ten správný moment pro návštěvu terapeuta? Nejlépe už ve stádiu mírné deprese. Psychoterapeut nastaví potřebný rozsah pravidelných schůzek a utvoří terapeutický vztah. Ten je pro úspěch terapie klíčový. Pomáhá totiž překlenout hluboký pocit opuštěnosti, se kterým se člověk s depresí potýká.
Co dalšího pro sebe můžete udělat?
Psychoterapie je základ. Existují však i další metody, kterými podpoříte své uzdravení z deprese. Vyvážená strava, pravidelný pohyb a dostatek spánku patří mezi režimová opatření, která byste rozhodně měli zavést. Fungují preventivně i terapeuticky.
Podpořit technikami můžete i svou mysl. Vyzkoušejte meditaci, trénink mindfulness nebo psaní deníku. Tyto metody vám pomáhají „být v přítomnosti“ a snižují míru úzkosti.