Pak trpíte onemocněním zvaným tenisový loket odborně též zánětem úponů napřimovačů zápěstí.
Tenisový loket dostal svůj název pro zvýšený výskyt u tenis hrajících lidí, ale příčinou tenisového lokte je přetěžování loketního kloubu při různých činnostech a to nikoliv pouze u tenisu, ale při nejširší škále činností.
Akutní forma tenisového lokte přivádí pacienta do ortopedické ambulance pro bolestivost na zevní straně lokte, která vystřeluje do předloktí, otok a zarudnutí bolestivého místa. Léčba této formy je klid, někdy i s nutností sádrové fixace, protizánětlivé masti a léky, rehabilitace, později i obstřiky tak populárními kortikosteroidy. Přes tuto léčbu velmi často dochází k chronické formě tenisového lokte, která na shora uvedenou léčbu nereaguje. Pacientovi je navržena operace tenisového lokte. U této operatér odetne společný úpon napřimovačů předloktí, dále provede revizi kloubu, přiloží sádrovou fixaci na l4 dní a pak následuje rehabilitace.
Naše pracoviště se již dlouhodobě věnuje pacientům trpícím diagnosou tenisového lokte a tito tvoří 46 procent naši klientely. Pro zajímavost -86 procent z nich tenis ,squash apod.nikdy nehrálo, ve 27 procentech je postižena nedominantní horní končetina!!! Většina našich pacientů byla již bezvýsledně léčena bez efektu, proběhla u nich kortikoterapie, rehabilitace, ozáření rentgenem a dokonce někteří byli již po operaci tenisového lokte, i v těchto případech dosahujeme v léčbě pozoruhodných výsledků.
Léčba tenisového lokte na našem pracovišti a její výsledky
Náš přístup k pacientům trpícím diagnosou tenisového lokte je přísně individuální! Začíná důkladným odběrem všech údajů z předchorobí a z dosavadního průběhu léčby. Následuje podrobné vyšetření se zhodnocením stavu lokte, předloktí a krční páteře. Vyšetření doplňujeme o sonografické a rentgenologické vyšetření. U většiny našich pacientů pak využíváme v léčbě akustickou rázovou vlnou na přístrojem Evotron.
Ošetření akustickou rázovou vlnou u pacientů s diagnostikovaným tenisovým loktem používáme od r. 2004. Do konce roku2006 bylo s touto diagnosou léčeno 245 pacientů. Léčba byla provedena v jednom sezení , vždy za použití lokální anestezie přípravkem Marcaine. Po zákroku doporučujeme ošetřované místo ledovat, aplikovat emulzi na zmírnění otoku a medikovat nesteroidní antiflogistikum. Dále doporučujeme vysoké dávky Wobenzymu. Po 48 hodinách od zákroku povolujeme běžný režim bez zátěže, po 3 týdnech zátěž sportovní. Hodnocení výsledků jsme prováděli 6 měsíců od ošetření. 183 pacienti hodnotili zlepšení mezi 80-100 procenty, většina se navrátila k sportu někteří sportují s epikondylární páskou, 20 pacientů hodnotilo své zlepšení mezi 50-80 procenty a uváděli vždy přechodné zlepšení po intenzívní zátěži lokte , které však postupně vymizí, 2 pacienti nezaznamenali žádné, ani přechodné, zlepšení. V obou případech se jednalo o stavy po předešlé Boydově operaci tenisového lokte a těmto pacientům bylo navrženo a poté i provedeno nové ošetření akustickou vlnou zdarma. 40 pacientů jsme nehodnotili, neboť se nám je nedaří kontaktovat.
Závěrem
Tenisový loket – je onemocnění časté a velmi obtěžující, její původ zatím ne zcela objasněn. Klasická terapie a operace ne vždy vede k plné úlevě . Při léčbě Evotronem dosahujeme zatím špičkových výsledků potvrzující dosavadní zkušenosti zahraničních pracovišť.