O trekingových holích stále koluje řada nesmyslů. Někteří si například myslí, že jsou tyto teleskopické hůlky zbytečné a spíše „na ozdobu“. Není to ale pravda. Trekingové hole jsou skvělé sportovní pomůcky, které oceníte při procházkách v přírodě nebo náročných výstupech. Redaktoři recenzního portálu ChytrýVýběr.cz připravili článek o nejlepších trekingových holích včetně rad a tipů, jak vybrat trekingové hole. My si nyní povíme o této sportovní výbavě něco víc. A možná se budete divit, co tyto hůlky všechno dokážou…

Proč si koupit trekingové hole

Trekingové hole jsou výbornou pomůckou k lepšímu zdraví. Jejich správným používám docílíte zmírnění nárazů na vaše klouby dolních končetin. Úleva se dostaví také věčně problematickým kyčlím a páteři. Kromě zdravotní stránky přispívají teleskopické hole k bezpečnějšímu a stabilnějšímu cestování. Jejich promyšlená konstrukce zvyšuje stabilitu chůze, což pocítíte hlavně na mokrém povrchu, sněhu nebo zamrzlých cestách. Náročnější výletníci ocení schopnosti trekingových holí při stoupání nebo během sestupů: ušetří energii a sníží fyzickou náročnost. V neposlední řadě jsou dobrou oporou při nošení batohů, které mnohdy nebývají vůbec lehké.

Teleskopické hole ale můžete uplatnit i zcela jiným způsobem. Pokud rádi stanujete, jejich ostří lze využít namísto běžných kolíků, které tím pádem nemusíte nosit s sebou. Při cestování také nikdy nevíte, s čím a s jakými nástrahami se setkáte. Trekingová hůl vás může dokonce ochránit před nebezpečnými zvířaty, jakou jsou třeba agresivní psi. Jak je tedy vidno, jedná se o mimořádně univerzální pomůcku. Pokud ji ještě doplníte o chytrý náramek, o své fyzické aktivitě budete mít vynikající přehled.

Jak vybrat trekingové hole

Nejdůležitějším kritériem výběru je konstrukční provedení. Na trhu existují dvě varianty: teleskopické hole a pevné hole. Každá z možností má své výhody a nevýhody. První teleskopická varianta je v prvé řadě skladná a má nastavitelnou délku. Přenášení je tedy snadné a nabízí se i možnost zapůjčení holí někomu jinému. Variabilní konstrukce totiž umožňuje úpravu velikosti dle potřeby. Snad největší nevýhodou je vyšší šance na opotřebení, které se může po čase projevit na zhoršené tlumivosti.

Pevné trekingové hole si již musíte koupit v délce pro výšku vaší postavy. Tato varianty je tužší a hůře se přepravuje (konstrukci nelze složit). Na druhou stranu má spoustu výhod. Teleskopické hůlky jsou zpravidla lehčí, tužší a mají dlouhou životnost. Proto je milovníci Nordic Walkingu tolik milují. Výběr a případně nastavení správné výšky je velmi důležité. Délku trekingové hole vypočítáte snadno: výška vaší postavy v cm × 0,68 se rovná délka hole v centimetrech. Pokud vaše ruka svírá v lokti pravý úhel, právě takové hůl je pro vás ta pravá.

Jak o hole pečovat

Trekingové hole si nevyžadují nijak zvlášť přehnanou péči. Pokud se ale budete o vaše sportovní náčiní dobře a pravidelně starat, může vám vydržet klidně i celý život. Zásadní roli hraje kvalita konstrukce, tedy materiál, z něhož jsou hole vyrobeny. Nejčastěji se můžete sekat s hliníkem, kompozitními materiály (sklolaminát) nebo karbonem. Podle materiálu se také odvíjí hmotnost holí. Čím jsou lehčí, tím se vám budou lépe používat. Nižší hmotnost se ale promítá i na vyšší ceně.

Životnost trekingových holí zvýšíte správnou péčí. Kromě zlomení představuje největší riziko vlhkost. Dobře víme, že vodní živel je nezastavitelný a pronikne kamkoliv. Proto se snažte udržet vaše hůlky suché. Při sportovním výkonu není přehnaná péče nutná, ovšem po návratu domů si zaslouží osušení a uskladnění na suché místo. Složitější teleskopické varianty stojí za to rozebrat a důkladně vysušit na všech problematických spojích.

Pro koho jsou hůlky vhodné?

Pro všechny. Neexistuje žádný věkový limit. Ba naopak – častokrát vidíme starší osoby, jak se s trekingovými holemi nadšeně prohánějí vstříc nekonečné krajině. Uvidíte sami, jak vás začne procházka bavit. Navíc je taková chůze mnohem zdravější a efektivnější, protože zapojujete nejen dolní končetiny, ale také ruce a celý pohybový aparát. Správné používání holí dokáže ušetřit až 30 % vydané energie.

Text: Petr Smejkal, Testado.cz