Školní batoh se jeví jako nejpraktičtější volba toho, kam naskládat učebnice, sešity a svačinu při každodenním docházení do školy. Vybírat ho je potřeba s ohledem na zdraví, pohodlí a praktičnost. Protože ho školák bude na zádech nosit pravidelně každý den a vydrží vám několik let, liší se od batohů pro volný čas.
Je také rozdíl, jestli kupujete batoh pro prvňáčka, puberťáka nebo středoškoláka, především ale ve vzhledu, tvaru a velikosti. Základní pravidla pro výběr zůstávají velmi podobná.
Zdraví na prvním místě
Hlavně, aby na zádech dobře seděl. To je nejdůležitější podmínka při vybírání jakéhokoliv batohu. Když bude dítěti pohodlný, je více než pravděpodobné, že nebude škodit jeho zdraví. Tomu pomáhají anatomické batohy s ergonomicky tvarovanými zády. Kvalitní batoh by měl mít měkké a prodyšné polstrování v místech, kde se dotýká zad. Jeho váhu, včetně nákladu, je nutné rozložit na celá záda tak, aby dětská páteř, která ještě stále roste, netrpěla.
Velmi praktická jsou výškově nastavitelná záda. Umožní posadit batoh přesně tam, kde má být, a to podle konkrétní výšky dítěte.
Batoh nesmí dostávat tělo do nepřirozených poloh (předsunutá hlava, ohnutá krční páteř, nesprávné držení ramen). Pak by mohly nastat bolesti zad nebo dokonce špatný vývoj celého pohybového aparátu.
Popruhy pro pohodlné nastavení batohu
Ani na popruzích studentských batohů by nemělo chybět polstrování. Důležitá je dostatečná šířka popruhů (alespoň 4 cm), které by se neměly zařezávat do ramen ani netlačit na krk. Samozřejmostí je nastavitelnost popruhů pro dokonalé umístění batohu na záda, a to i na různých vrstvách oblečení. Zimní bunda se svetrem bude vyžadovat volnější uchycení, než pokud si dítě oblékne jen tričko.
Pro maximální fixaci batohu na zádech je velmi příhodná možnost zapnutí hrudní pásky, případně bederního pasu.
Několikrát zde šla řeč o ideálním umístění batohu na zádech. To je takové, kdy má dítě volnou krční páteř pro libovolné otáčení hlavou, spodní část batohu se nachází nad křížovou kostí a vrchní naopak nepřesahuje úroveň ramen. Zároveň by batoh neměl být výrazně širší, než je šíře trupu.
Batoh nesmí být příliš těžký
Aby dítěti batoh dlouho vydržel, poohlížejte se po těch s pevnou konstrukcí. Kromě vyšší odolnosti také lépe snáší nápor veškeré zátěže. S tím souvisí i hmotnost. Dítě by na svých zádech nemělo nosit náklad vyšší než desetina jeho váhy. Za ideální hmotnost školního batohu se tak považuje rozmezí 1 – 1,5 kg.
Pár tipů na praktickou výbavu
Základem každého batohu by mělo být přehledné vnitřní členění s jednoduchým přístupem. Pokud dítě nosí do školy svačinu, je vhodné, aby ji nosilo ve speciální kapse, oddělené od učení.
Mezi další kousky praktické výbavy, která se pro školáka hodí, a kterou k batohům nabízí tradiční český výrobce anatomických batohů Bagmaster, se řadí pytlík na přezůvky, krabička na svačinu nebo lahev na vodu.
Nezapomínejte ani na bezpečnost. Dítě občas půjde do školy nebo ze školy ve tmě či v šeru, proto dbejte, aby měl batoh alespoň nějaké reflexní prvky.