Průjem je jedna z těch nepříjemných trávicích potíží, které dokážou opravdu potrápit. Jak si pomoci, abyste vrátili zažívací soustavu zpět do původního stavu?
Kdy mluvíme o průjmu?
Pojmem průjem bývá označována náhlá změna konzistence stolice, jejíž forma je řídká až vodnatá. Jedná se o velmi vyčerpávající onemocnění, neboť se neobejde bez bolestivých křečí. Zároveň máte dojem, že jste na toaletě téměř nepřetržitě. Při průjmu dochází k častému vyprazdňování stolice, které se může objevit i více než 3× denně.
Důležité je odhalit příčinu
V prvé řadě je nutné vyhodnotit, zda se jedná o jednorázovou záležitost či o opakující se problém. V případě akutního průjmu jsou viníkem zpravidla infekce, špatná kombinace potravin či nesnášenlivost na některých jídel. U této formy průjmu si můžete být jisti, že za 2-3 dny odezní. Nezřídka se stává, že je doprovázen zvýšenou teplotou. Průjem chronický nejde přeléčit běžně dostupnými léčebnými prostředky. Je pro něj typické, že trvá abnormálně dlouhou dobu, případně se opakovaně vrací. V takové situaci je nutná konzultace s lékařem.
Když se do těla dostane infekce
Choroboplodné organismy, mezi něž řadíme bakterie a viry, se velmi snadno dokážou dostat do lidského těla. Zpravidla je to skrze stravu nebo vlivem nedostatečného dodržování hygieny. Nebezpeční parazité poté v zažívacím traktu zaviní nerovnováhu střevní mikroflóry, jejímž výsledkem jsou průjmová onemocnění. Objevují se nejčastěji v žaludku, jícnu, tenkém a tlustém střevě.
Jak by měla probíhat léčba?
Při průjmovém onemocnění dochází k významným ztrátám tekutin. Z toho důvodu bychom měli zvýšit jejich příjem, aby nedošlo k celkové dehydrataci organismu. Dospělí by měli denně vypít 3-4 litry nejlépe černého čaje nebo nesycených minerálních vod. Léčba průjmu též zahrnuje dietu, při které jsou vyloučeny mléčné výrobky a potraviny s nadměrným množstvím tuku. Medvědí službu prokážou doplňky stravy speciálně určené na správnou činnost trávicího systému. Lze je použít jak preventivně, tak jako podpůrný prostředek.
Co to jsou přátelské bakterie?
Jedná se o kmeny mléčných bakterií, které se starají o přirozené prostředí střevní mikroflóry. Zároveň trávící soustavu ochraňují před škodlivým vlivem patogenních látek. Jistě jste se setkali s pojmy probiotika a prebiotika. Tyto komplexy podporují růst a množení přátelských bakterií, kterých jsou ve střevech stovky druhů. Určitě vás překvapí fakt, že hmotnost střevní mikroflóry je 1-2 kg.
Jakým způsobem probiotika do těla dostanete?
Nejideálnějším způsobem je přirozený přísun formou stravy. Probiotické bakterie se nejvíce vyskytují v zakysaných mléčných výrobcích, jogurtech či kysaném zelí. Nejrychlejší cestou je pak příjem formou doplňků stravy.