ýt závislý na čemkoliv není rozhodně nic, čím by se snad mohl člověk chlubit. Dostat se ovšem z takovéto nepříjemné situace je určitě možné. Ještě lepší je však udělat maximum pro to, aby k tomu vůbec nedošlo.

Jak se závislost projevuje?

Závislost se dá popsat jako silná přetrvávající touha, kterou je nemožné, případně hodně složité překonat. Ať už je člověk závislý na čemkoliv, vždy se jedná o stav, který je potřeba co nejrychleji řešit. Závislí jedinci totiž často končívají velmi špatně. Toto platí víceméně pro všechny takto postižené jedince, nejen uživatele tvrdších drog.

Závislosti mají celou řadu podob. Některé dokonce nemusí souviset s konzumací jakýchkoliv látek. Nepřekonatelné touhy je možné si vybudovat třeba i v online casinuČas strávený hraním her by tudíž měl být maximálně omezený, jinak člověk snadno přijde nejen o peníze, ale také si naruší své duševní zdraví.

Příčiny závislosti

Každý jsme trochu jiný a projevuje se to mimo jiné i náchylností k závislostem. Existuje celá řada lidí, již například pravidelně pijí alkoholické nápoje, a přitom, když je potřeba, jsou schopní kdykoliv přestat na neomezeně dlouhou dobu, aniž by na sobě pociťovali jakékoliv negativní účinky.

Pak je tu ještě druhá sorta lidí, kteří jsou naopak k závislostem geneticky náchylnější. Je prokázáno, že závislí jedinci mají mnohdy příbuzné, kteří mají či měli obdobný problém.

Závislost na různých druzích alkoholu a obecně uklidňujících látkách si často vytvářejí také duševně nemocní pacienti, kteří se snaží svou psychickou nepohodu řešit různými utěšujícími prostředky místo vhodných léčiv.

Velmi rizikovým faktorem je i dospívání. Mladiství často zkouší alkohol, cigarety či jiné druhy lehkých drog čistě z frajeřiny, případně kvůli nedostatku jiné zábavy.

Prevence

Předejít rozvinutí závislosti je principiálně jednoduché, reálně se však nejedná o nic lehkého. Ideální je se celoživotně vyhýbat všem návykovým látkám včetně alkoholu a tabáku. Kdo nekonzumuje, nemůže se stát závislým.

Když už k rozvinutí závislosti dojde, je dobré co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Dnes již není problém najít vhodného adiktologa, případně všeobecného psychiatra.

Komentáře