Pro léčbu a prevenci diabetu je důležité dodržování zásad zdravé výživy, cvičení a užívání léčiv předepsaných lékařem. Přestože cukrovka patří mezi onemocnění, jejichž léčba vždy spadá do rukou lékařů, některé léčivé byliny a doplňky stravy mohou diabetikům také pomáhat.

Řada rostlin a potravinových doplňků má antidiabetické účinky, protože snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje lipidový profil (obsah různých druhů tuků v krvi) a pomáhá také zvyšovat citlivost buněk na inzulin.

Tady je seznam léčivých rostlin a doplňků stravy které, podle posledních vědeckých studií, mohou v léčbě diabetu pomáhat.

Kurkuma

Kurkuma je léčivá rostlina, která se používá jako koření a přísada do oblíbené kari omáčky, která díky ní získává svou žlutou barvu. Kurkuma obsahuje látku zvanou kurkumin, díky které má řadu léčivých účinků a může se uplatnit i v prevenci cukrovky.

Studie naznačují že kurkumin snižuje hladinu cukru v krvi

V jedné nedávno provedené studii bylo zjištěno, že užívání pouhých 300 miligramů vysoce kvalitního čistého výtažku z kurkuminoidů, snižuje hladinu cukru v krvio téměř 18% (1, 2).

Další studie, které se zúčastnilo více než 200 pacientů s prediabetem, (stav, kdy ještě pacient nemá cukrovku, ale pokud se v této fázi nezačne léčit, brzy onemocní) zjistila, že užívání jednoho a půl gramu kurkuminu denně po dobu devíti měsíců zlepšuje fungování beta buněk pankreatu a pomáhá tak zabránit rozvoji diabetu druhého typu (3).

Další studie pak potvrdily, že protizánětlivé a antioxidační účinky kurkuminu snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a dalších komplikací diabetu (4, 5, 6, 7, 8).

Shrnutí: Kurkuma je koření, díky kterému má kari omáčka svou typicky žlutou barvu. Obsahuje aktivní složku kurkumin, která účinně reguluje hladinu cukru v krvi a snižuje tak riziko, že onemocníte diabetem.

Zázvor

Zázvorje oblíbené koření, které se používá na vaření a také jako domácí léčivo.

A i zázvor může zmírňovat některé projevy diabetu.

Jedna studie, které se zúčastnilo 88 účastníků, zjistila, že užívání 3 gramů zázvoru denně po dobu osmi týdnů snižuje hladinu glukózy v krvi nalačno a také hladinu glykovaného hemoglobinu (HbA1c), která vyjadřuje průměrnou hladinu glukózy v krvi za poslední 2 – 3 měsíce (9).

Zázvor pomáhá v léčbě i prevenci diabetu

Několik dalších studií potvrdilo že užívání zázvoru v dávkách 2 – 3 g denně má podobné účinky (10, 11, 12).

Zázvor má také protizánětlivé a antioxidační účinky a pomáhá zlepšovat zdraví srdce a očí(10, 13, 14, 15).

V neposlední řadě, studie naznačují, že účinné látky, které zázvor obsahuje, mohou bránit změnám bílkovin vyvolaným vysokou hladinou cukru v krvi. Tyto změny způsobují poškození buněk nervů a stojí za hlavními komplikacemi diabetu, jako jsou neuropatie (postižení nervů a cév, které nervy zásobují krví), nefropatie (poškození ledvin v důsledku poškození cév diabetem) a retinopatie (poškození sítnice oka v důsledku narušení stěny cév, které sítnici zásobují krví) (16, 17).

Shrnutí: Zázvor je léčivá rostlina, používaná také v kuchyni, jako koření, která pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, zmírňuje zánět a chrání před některými komplikacemi a důsledky diabetu.

Skořice

Skořiceje v léčbě diabetu často používaným doplňkem stravy.

Nicméně důkazy o její skutečné účinnosti v léčbě a prevenci cukrovky jsou rozporuplné a nejednoznačné.

Zatímco na jedné straně několik laboratorních studií potvrzuje, že skořice může zmírňovat inzulinovou rezistenci, snižovat vstřebávání glukózy po jídle a zmírňovat zánět, celá řada rozsáhlých analýz provedených studií takové účinky skořice nepotvrzuje (18, 19, 20, 21).

Některé studie zase naznačují, že skořice nemá žádné statisticky významné účinky na snížení hladiny glukózy v krvi nalačno ani nesnižuje celkový cholesterol, LDL (zlý) cholesterol a HDL (hodný) cholesterol.

Nicméně většina studií prokázala, že skořice určitým způsobem přeci jen snižuje hladinu glukózy v krvi, a to jak na lačno, tak v celkovém průměru (19, 20, 22, 23, 24, 25).

Dalším problémem, který se týká užívání doplňků stravy se skořicí u diabetiků, je skutečnost, že existují dva hlavní druhy skořice, a sice cejlonská skořice a skořice Cassia.

A každý z těchto druhů skořice má na diabetes (a vůbec i obecně) poněkud odlišné účinky. Navíc, ani jeden z těchto druhů skořice nebyl pro účely léčby a prevence diabetu pořádně prozkoumán.

Některé důkazy naznačují že skořice Cassia snižuje hladinu glukózy v krvi poněkud účinněji než skořice cejlonská. Většina provedených studií buď neuvádí, který druh skořice obsahoval testovaný potravinový doplněk nebo se jednalo o skořici Cassia (26).

Na druhou stranu je potřeba říci, že skořice Cassia a obsahuje větší množství kumarinu, což je látka, která může v případě nadměrné konzumace způsobit poškození jater. Dosud provedené studie tyto nežádoucí účinky skořice Cassia zatím nepotvrdily, ale jednalo se o studie malé a poměrně krátké, takže je nutné provést pořádný výzkum, než budeme moci vydávat jakákoli doporučení užívání skořice Cassia v léčbě a prevenci diabetu či jiných chorob (27).

Proto, pokud užíváte skořici jako doplněk stravy, je cejlonská skořice bezpečnější volbou.

Shrnutí: Skořice může snižovat hladinu cukru v krvi a pomáhá také regulovat hladinu lipidů v krvi. Nicméně důkazy jsou rozporuplné a je také důležité vybrat si správný druh skořice, který ale může mít nežádoucí účinky v podobě poškození jater. Proto s užíváním skořice v prevenci diabetu raději počkejte, dokud nebudou provedeny další podrobné studie.

Cibule

Účinky cibule na snížení hladiny cukru v krvi byly zkoumány v řadě laboratorních studií a také na zvířatech (28, 29, 30).

Bohužel jenom málo studií bylo provedeno na lidech, ale dosavadní výsledky jsou povzbudivé.

Jedna studie provedená u diabetiků prvního a druhého typu potvrdila, že konzumace 100 gramů syrové cibule denně vede k podstatnému snížení hladiny cukru v krvi u diabetiků obou typů, a to i v případě, kdy účastníci cibuli konzumovali spolu s dalšími potravinami obsahujícími sacharidy (31).

Jiné novější studie potvrzují, že konzumace cibule pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi po jídle (32, 33, 34).

I když se zatím jedná pouze o předběžné důkazy, které je potřeba potvrdit, zdá se, že zařazením cibule do vašeho jídelníčku neuděláte chybu, protože vám může pomoci dostat hladinu glukózy v krvi pod kontrolu.

Shrnutí: Užívání cibule k léčbě diabetu nebylo na lidech zatím příliš studováno. Nicméně dosud provedené studie naznačují že zařazení cibule do vašeho jídelníčku vám může pomoci snížit hladinu glukózy v krvi na přijatelnou úroveň.

Černucha setá (černý kmín)

Černucha setá (černý kmín nebo také Nigella sativa) je rostlina, jejíž semena se používají v tradiční přírodní medicíně již řadu let.

Řada laboratorních studií a studií na zvířatech potvrzuje, že černý kmín zmírňuje zánět, snižuje hladinu lipidů v krvi, ničí baktérie a chrání před onemocněním srdce a jater (35, 36, 37).

Několik dalších podobných studií potvrdilo, že černý kmín (černucha setá) také chrání před komplikacemi diabetu (38, 39, 40, 41).

Analýza 23 na lidech provedených, kterých se zúčastnilo více než 500 pacientů, zjistila, že černý kmín snižuje hladinu glukózy v krvi nalačno a také glykovaný hemoglobin (HbA1c) u více než poloviny pacientů (42).

Další studie zjistili že černý kmín snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje lipidový profil i u pacientů s diabetem (43, 44, 45, 46).

Nicméně je zapotřebí provést další výzkum abychom tyto účinky mohli skutečně potvrdit a stanovit vhodné dávkování.

Shrnutí: Černucha setá neboli černý kmín pomáhají snižovat hladinu glukózy v krvi a zlepšují také lipidový profil. Studie rovněž naznačují, že černý kmín pomáhá chránit před onemocněním srdce a jater.

Pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno je rostlina, která se již po staletí používá při vaření a také jako domácí lék na řadu chorob.

Výsledky studií, které účinky pískavice na diabetes zkoumaly, nejsou jednoznačné, ale rozsáhlá analýza několik studií zjistila, že pískavice podstatně snižuje hladinu glukózy v krvi (jak na lačno, tak po jídle) a také snižuje hladinu glykovaného hemoglobinu (HbA1c = měřítko průměrné koncentrace glukózy v krvi za dobu posledních 2 – 3 měsíců) a cholesterolu(47).

Další provedené analýzy zjistily, že pískavice sice snižuje hladinu cukru v krvi, ale není jasné o kolik.

Jedna studie naznačuje, že pískavice snižuje hladinu glukózy v průměru o 17 mg/dl, což je poměrně málo (48, 49, 50).

Je zajímavé, že pískavice se spíše než v léčbě diabetu, může uplatnit v jeho prevenci.

Jedna nedávno provedena studie zjistila že u pacientů, kteří po dobu tří let užívali doplňky stravy se semeny z pískavice řeckého sena, došlo k podstatnému snížení četnosti onemocnění diabetem (51).

Nicméně pískavice má jeden nežádoucí účinek, na který je třeba dávat pozor.

Je totiž poměrně těžko stravitelná, a tak může způsobit žaludeční nevolnost nebo podráždění žaludku.

Shrnutí: I když jsou výsledky studií nejednoznačné, pískavice řecké seno může pomoci regulovat hladinu glukózy v krvi a snižovat tak riziko vzniku diabetu. S jejím užíváním jsou ale spojeny také nežádoucí účinky, na které je třeba dávat pozor.

Aloe vera

Aloe vera je běžnou domácí a zahradní rostlinou, která je již po staletí známá díky svým léčivým účinkům. Používá se zejména na úlevu od bolesti způsobené spálením pokožky sluncem.

V posledních letech odborníci zkoumají, zda by aloe vera nemohla pomáhat i v léčbě dalších onemocnění, včetně diabetu.

Nedávno provedená studie zjistila, že užívání doplňků stravy s aloe vera může pomáhat v léčbě a prevenci diabetu, protože podstatně snižuje hladinu glukózy v krvi na lačno.

Jedna studie dokonce zjistila, že potravinové doplňky s aloe vera snižují hladinu glykovaného hemoglobinu (HbA1c) v krvi o 1,05%, což je velmi slibný výsledek (52).

A další studie tyto účinky potvrzují (53, 54).

Nicméně je potřeba provést rozsáhlejší studie, abychom tyto kladné účinky aloe vera na diabetes potvrdili, a mohli také zjistit případné nežádoucí účinky, díky kterým by tento způsob léčby či prevence diabetu mohl být nebezpečný (55, 56).

Shrnutí: Několik studií naznačuje, že aloe vera pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi. Nicméně je zapotřebí provést další studie na ověření účinnosti a bezpečnosti užívání aloe vera u pacientů s diabetem.

Berberin

Berberin je rostlinná látka, jejíž účinky na léčbu a prevenci diabetu odborníci zkoumají již dlouhou dobu.

Studie naznačují, že berberin pomáhá v léčbě a prevenci cukrovky několika různými způsoby. Jednak zlepšuje lipidový profil zmírňuje zánět a také snižuje hladinu cukru v krvi (57, 58, 59, 60).

Jedna tříměsíční studie, které se zúčastnilo 36 pacientů, potvrdila že užívání doplňků stravy berberin m má na snižování hladiny glukózy v krvi prakticky stejný účinek jako metformin, což je léčivo ze skupiny takzvaných perorálních antidiabetik, které se běžně užívá pro snížení hladiny glukózy v krvi.

Doplňky stravy s berberinem snížily hladinu glykovaného hemoglobinu HbA1c z 9,47% na 7,48%. Přitom platí, že hodnota glykovaného hemoglobinu nižší než 7% značí dobře kompenzovaný diabetes a hodnota glykovaného hemoglobinu nižší než 6% je považována za normální fyziologickou hodnotu u zdravého člověka. Berberin navíc snížil koncentraci glukózy v krvi na lačno o 36% a po jídle dokonce o 44% (61).

Bohužel se berberin velmi špatně vstřebává, takže je nutné ho užívat ve vysokých dávkách. Jedna studie dokonce potvrdila, že nežádoucí účinky v podobě průjmu, nadýmání, flatulence a bolesti břicha se vyskytují až u 34,5% pacientů užívajících doplňky stravy s berberinem k léčbě a prevenci diabetu (57).

Nicméně se zdá, že berberin může být skutečně velmi účinným lékem na diabetes, a proto se odborníci stále snaží najít způsob, jak zajistit jeho lepší vstřebávání. To by umožnilo snížit dávku tohoto léku a tím i snížit četnost výskytu a závažnost nežádoucích účinků.

Shrnutí: Berberin doplněk stravy, který pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi, zlepšuje lipidový profil a také zmírňuje zánět. Bohužel se ale špatně vstřebává, a proto je jeho užívání často spojeno s nežádoucími účinky.

Borůvky

Několik druhů bobulovitého ovoce z čeledi brusnicovitých (Vaccinium), jako jsou například různé druhy borůvek a brusinek pomáhají zmírňovat projevy diabetu.

Velké observační studie potvrdily, že konzumace těchto druhů bobulovitého ovocesnižuje riziko diabetu druhého typu (62).

Navíc řada studií na zvířatech a v laboratoři potvrdila, že borůvky a další ovoce z čeledi brusnicovité, včetně listů těchto plodin, snižují hladinu glukózy v krvi, zmírňují zánět a poškození buněk oxidačními procesy (62, 63, 64).

Borůvky a další bobulovité ovoce pomáhá v léčbě a prevenci cukrovky

Studie provedené na lidech rovněž naznačují slibné výsledky.

Jedna studie potvrdila, že konzumace výtažku z borůvek po dobu dvou měsíců snižuje hladinu glukózy v krvi na lačno o 16,3%, hladinu glukózy v krvi po jídle o 13,5% a koncentraci glykovaného hemoglobinu HbA1c o 7,3% (65).

Další studie potvrdila, že konzumace doplňků stravy s borůvkami statisticky významným způsobem snižuje koncentraci glukózy v krvi po jídle (66).

A stejně tak pití borůvkového nápoje (smoothie) po dobu 6 týdnů zvyšuje citlivost buněk na inzulin u pacientů s prediabetem (67).

Přestože jsou výsledky těchto studií zatím pouze předběžné, vypadají velmi slibně.

Shrnutí: Několik menších studií potvrzuje, že konzumace bobulovitého ovoce z čeledi brusnicovitých (Vaccinium), kam patří různé druhy borůvek a brusinek, pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi, a to jak na lačno, tak po jídle. Nicméně je zapotřebí provést další studie na potvrzení těchto účinků.

Chrom

Užívání doplňků stravy s chromem v léčbě a prevenci diabetu je velmi kontroverzním tématem.

Zatímco některé studie nepotvrdily žádný vliv chromu na příznaky diabetu, několik studií naznačuje, že chrom snižuje hladinu glukózy v krvi (48, 68, 69, 70).

Humánní studie zaměřené na sledování vlivu chromu na diabetes byly buď malé nebo měly podstatné chyby, díky kterým jsou jejich výsledky nespolehlivé (48).

Chrom tedy může snižovat koncentraci glukózy v krvi, ale je potřeba provést vysoce kvalitní studie, abychom jeho účinnost potvrdili a stanovili správný způsob užívání a dávkování.

Shrnutí: Některé důkazy naznačují, že chrom může účinně snižovat koncentraci glukózy v krvi. Bohužel jsou ale provedené studie malé nebo vykazovaly podstatné chyby, díky kterým nejsou jejich výsledky spolehlivé. Proto je zapotřebí přinést silnější důkazy a provést další, kvalitnější studie.

Hořčík

Vědci nedávno zjistili že i hořčíkmůže hrát v léčbě a prevenci diabetu velmi důležitou roli

Nicméně, přestože víme, že zvýšená hladina inzulinu v krvi způsobuje pokles hladiny hořčíku, nemusí to nutně znamenat, že užívání doplňků stravy s hořčíkemje pro diabetiky prospěšné.

Na druhou stranu analýza studií, kterých se zúčastnilo více než 600 tisíc účastníků, zjistila, že lidé, kteří v potravě přijímali největší množství hořčíku, měli o 17% nižší riziko, že onemocní diabetem, než ti, kteří jedli hořčíku nejméně (71).

Ta samá studie potvrdila, že každé zvýšení příjmu hořčíku o 100 mg denně, snižuje riziko diabetu až o 13%.

Tyto důkazy jsou samozřejmě založené pouze na pozorovacích neboli observačních studiích, takže není možné jednoznačně říci, zda konzumace doplňků stravy s hořčíkem nebo příjem hořčíku přímo z potravy je skutečně jedinou příčinou snížení rizika onemocnění diabetem. Nicméně to poukazuje na skutečnost, že dostatek hořčíku ve stravě je pro vaše zdraví důležitý.

Několik studií také zkoumalo účinky doplňků stravy s hořčíkem.

Bylo zjištěno, že doplňky stravy s hořčíkem pomáhají snižovat koncentraci glukózy v krvi nalačno u lidí se zvýšeným rizikem diabetu a navíc pomáhají regulovat hladinu glykovaného hemoglobinu HbA1c u diabetiků (72, 73).

Nicméně nelze jednoznačně říci že užívání doplňků stravy s hořčíkem je vhodné pro všechny diabetiky nebo lidi se zvýšeným rizikem vzniku tohoto onemocnění.  Nicméně pokud trpíte nedostatkem hořčíku a nemůžete ho přijímat z potravy může být užívání doplňků stravy vhodnou volbou (72).

Shrnutí: Dostatečný příjem hořčíku je pro správnou regulaci koncentrace glukózy v krvi u diabetiků velmi důležitá. Zdá se, že doplňky stravy s hořčíkem ale pomáhají pouze těm, kteří nezískávají dostatek hořčíku z potravy.

Ostatní léčivé rostliny a doplňky stravy

Odborníci studovali účinky řady dalších léčivých rostlin a potravinových doplňků z hlediska jejich přínosu pro diabetiky, ale zatím jsou k dispozici pouze předběžné výsledky.

Pojďme se podívat na ty nejslibnější z nich.

Vitamín C: Vitamín C je antioxidant, který zmírňuje zánět a zvyšuje citlivost buněk na inzulin (tedy snižuje inzulinovou rezistenci, která je důležitým faktorem pro vznik diabetu druhého typu). Nicméně důkazy o těchto účincích vitamínu C jsou poměrně rozporuplné a je diskutabilní, zda má užívání vitamínu C v léčbě a prevenci diabetu nějaký skutečný přínos (74, 75, 76, 77).

Koenzym Q10: Koenzym Q10 (označovaný též jako ubichinon, ubidekarenon nebo jen koenzym Q) je enzym, který se podílí na tvorbě energie v organizmu. Předběžné studie naznačují, že pomáhá zmírňovat poškození buněk oxidačním stresem a chrání ledviny a nervy u diabetiků (78, 79, 80).

Koriandr: Koriandr setý (Coriandrum sativum) je rostlina z čeledi Miřikovitých, která kromě antioxidačních účinků také snižuje hladinu lipidů v krvi a pomáhá štěpit komplexní sacharidy na jednoduché cukry (81, 82, 83).

Rozmarýn: Rozmarýn je nejen oblíbeným kuchyňským kořením, ale má také řadu léčivých účinků. Ukazuje se, že může pomáhat v léčbě a prevenci diabetu, ale většina studií byla provedena pouze na zvířatech nebo v laboratoři, takže je nutné je doplnit pořádnými kvalitními studiemi, než budeme moci vydat konkrétní doporučení (84, 85, 86).

Česnek: Antidiabetické účinky česnekujsou dobře prokázány, včetně vlivu na snižování koncentrace cukrů v krvi a zmírnění zánětu. Nicméně většina studií byla provedena pouze na zvířatech, a tak je potřeba provést ještě studie na lidech, než začneme lidem česnek jako lék na diabetes doporučovat (87, 88, 89, 90).

Shrnutí: Řada dalších léčivých rostlin a doplňků stravy, včetně česneku, koriandru nebo vitamínu C má účinky, které mohou zmírnit projevy diabetu nebo bránit jeho vzniku. Nicméně není provedeno dostatečné množství kvalitních studií na lidech, aby bylo možné tyto účinky potvrdit a stanovit potřebné dávky a způsoby užívání těchto přírodních léků na diabetes.

Co si z článku odnést?

Existuje řada léčivých bylin, koření a doplňků stravy, které mohou být pro diabetiky nebo lidi s vyšším rizikem, že u nich cukrovka propukne, přínosné. Nicméně jejich účinky byly zkoumány většinou jen na zvířatech nebo v laboratoři, a tak je zapotřebí provést další studie na lidech pro zjištění správného dávkování a pro ověření jejich bezpečnosti a účinnosti.

Výše uvedené léčivé byliny a doplňky stravy vám mohou pomoci zmírnit některé projevy diabetu či rizikové faktory tohoto onemocnění.

Je ale potřeba pamatovat na to, že v žádném případě nenahrazují řádnou lékařsky ověřenou léčbu cukrovky a vždy se proto obraťte na vašeho lékaře, pokud chcete některý z výše uvedených přírodních léků vyzkoušet a poraďte se s ním.


Bylinky, koření, ovoce a doplňky stravy, které se mohou uplatnit v léčbě a prevenci diabetu

Léčba cukrovky je složitá věc a musí být prováděna správně. Jinak hrozí závažné komplikace a předčasná smrt.

Myslete na to, že až vám bude špatně, bude to lékař, kdo vás bude ošetřovat, zatímco prodejce těch zázračných přípravků se bude válet u moře a bude mu jedno, co s vámi bude.

I proto je důležité dodržovat doporučení lékařů, řídit se jejich radami a předem se s nimi poradit o vhodnosti užívání bylin či doplňků stravy pro váš konkrétní zdravotní problém.

Pokud budete dodržovat doporučení vašeho lékaře (diabetologa) a budete doplňky stravy a bylinky v léčbě a prevenci diabetu užívat s jeho předchozím souhlasem v rámci standardní léčby tohoto civilizačního onemocnění, uděláte pro své zdraví to nejlepší.

Hlavně si nekupujte každou kravinu, o které vám prodejce tvrdí, že zázračně cukrovku vyléčí nebo zabrání jejímu vzniku. Raději si vždy všechny informace ověřte u lékaře nebo ze spolehlivých zdrojů a potravinové doplňky a bylinky si kupujte výhradně od spolehlivého a prověřeného dodavatele.

 

Autor: Michal Vilímovský
Vzdělání: Student všeobecného lékařství na 3.LF UK Praha
Použité zdroje: Zpracováno podle Authority Nutrition