Pokud jste rádi za každý nový centimetr délky, o který se prodlouží vaše kštice, měli byste se zamyslet nad podporou růstu vlasů, která bude mít cílený účinek a bude možné se jí dlouhodobě držet. Jen tak se stane nedílnou součástí vaší rutiny a vy se nestačíte objednávat ke kadeřníkovi. Správná péče o vlasy ale není tak snadná, jak se může zdát, takže vás s ní seznámíme v našem dnešním článku.
Krásné, zdravé, silné a ke všemu rychle rostoucí vlasy by chtěl mít dneska téměř každý. Bohužel, to, s čím budeme nuceni pracovat nám předurčuje genetika. Není to ale to jediné, co má na stav naší hřívy vliv. Hodně dělá i naše péče, která ji buď činí ještě krásnější, nebo naopak pohřbí i zbytky toho dobrého.
Aby vás vaše vlasy nepřiváděly k šílenství, vyzkoušejte drobnou změnu přístupu. Budete překvapení, že i malá věc dovede viditelně pomoci!
Jak urychlit růst vlasů
V první řadě tím, že se o ně přestanete špatně starat. Nejde jen o to, jak se chováte k vlasovým cibulkám, ze kterých vlasy rostou, ale i o to, jak pečujete o konečky. Když je budete pálit žehličkou, vysušovat je peroxidem nebo je hned po umytí agresivně česat, roztřepí se a upadnou. (A vlas se tím pádem přirozeně zkrátí.) Případně se začne poškozovat až do délek, takže se vlasy začnou cuchat a ve finále je bude stejně lepší ostříhat.
Z toho důvodu si pořiďte šetrný hřeben na rozčesávání vlhkých vlasů. A pak ještě jeden, který dovede vlasy pořádně rozčesat bez toho, aniž by způsobil jejich trhání. Před stylingem, ke kterému potřebujete tepelná zařízení aplikujte ochranu na vlasy a do konečků si pravidelně vtírejte olej. Také omezte nošení těsných gumiček s kovovými částmi. Ty mají totiž tendenci vlasy poškozovat a řezat.
Podpora růstu vlasů přírodní cestou
Samozřejmě, výše uvedené tipy nejsou to jediné, co můžete udělat. Vhodné jsou i bylinky na podporu růstu vlasů, nebo šetrnější přírodní kosmetika. Jelikož jde o celkem obsáhlé téma, každému bodu věnujeme jednu samostatnou kategorii.
Bylinky a vitamíny
Vitamíny na růst vlasů se dají získat jak z potravy, tak ze speciálních doplňků, které podporují jejich růst. Které to ale jsou?
Podporu růstu vlasům zajistí:
- Vitamín A (vejce, jogurt, mléko…)
- Vitamíny skupiny B (pivovarské kvasnice, cereálie, tmavě zelená zelenina…)
- Vitamín C (citrony, pomeranče, grepy…)
- Vitamín D (primárně slunce, ale také tučné ryby nebo houby)
- Vitamín E (avokádo, špenát, mandle…)
Vzhledem k jejich zastoupení v potravinách váš jídelníček rozhodně nebude fádní, ani nudný. Z bylinek vám může pomoci kopřiva dvoudomá, nebo přeslička rolní.
Přírodní doplňky stravy
Jelikož ne všechny z výše uvedených látek je jednoduché sehnat, nebo je nelze dostat do jídelníčku každý den a v optimálním množství (což může být problém třeba u vitamínu D), je dobré je tělu dodávat z doplňků stravy. Obvykle z těch, které jsou určené na podporu růstu vlasů. (Jejich výhodou je, že mívají dobrý vliv i na kvalitu kůže a nehtů.) Dbejte ale na to, aby se v nich nacházely jen složky, které jsou lidskému tělu vlastní.
Přírodní vlasová kosmetika
Pozitivní dopady na vlasy má i přírodní kosmetika, která si dovede poradit jak s lámáním a vysoušením vlasů, tak s podporou jejich růstu.
V první řadě se zamyslete, zda má pro vás význam používat chemické barvy na vlasy, které jsou běžně k dostání v drogerii. Sice jsou levnější, ale při nesprávném používání mohou vaše vlasy poškodit. Pokud to alespoň trochu jde, zkuste kupovat profesionální barvy v salonu, nebo investujte do přírodních barev na vlasy od značek, které si zakládají na zodpovědném (ekologickém) přístupu. V úvahu pro vás může přicházet i henna. (U ní jen dávejte pozor na to, že při touze změnit barvu ji budete muset nechat nejdřív odrůst.)
Na poličce v koupelně pak mějte:
- Ekologicky šetrný šampon a kondicionér
- Přípravky bez silikonů a parabenů
- Šampuky a jiné produkty bez obalu
Aby byly vlasy ještě krásnější, jednou za čas si udělejte olejový zábal, nebo domácí masku na vlasy.
Jelikož ale krása vychází zevnitř, nezapomínejte ani na již zmíněné přírodní doplňky stravy, které vám nabídnou stabilní dávku vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a bylinek.
Zdroje: