Tak jako vápník a železo mají svou důležitou funkci pro správné fungování organismu, tak se naše tělo neobejde bez správné hladiny hořčíku v těle. Odpovídající koncentrace hořčíku v krvi je rozhodující pro mozkovou, srdeční a svalovou funkci, a je potřeba, spolu s oxidem křemičitým a vitaminy D a K na podporu zdravých kostí. Nedostatek hořčíku je častější, než si mnozí lidé myslí.
Zde je 5 varovných příznaků, které by mohly ukazovat na nedostatek tohoto důležitého minerálu v těle:
1. Zvonění v uších nebo ztráta sluchu
Hučení v uších, nebo konstantní, pronikavé zvonění v uších, je společný symptom z nedostatku hořčíku, jako je ztráta sluchu. Byla provedena celá řada studií zaměřených na vztah mezi zdravým sluchem a dostatečným množstvím hořčíku. V jedné čínské studii bylo zjištěno, že hořčík v dostatečném množství zabrání vzniku volných radikálů, které mohou vést ke ztrátě sluchu.
2. Svalové křeče nebo třes
Hořčík má zásadní význam pro optimim funkci svalů. Bez ní by tělo bylo ve stavu křečí, protože je to minerál, který umožňuje uvolnění svalů. To je důvod, proč například oxid hořečnatý se používá k usnadnění usínání. Hořčík nalezneme v mnoha doplňcích, které mají za úkol navodit spánek. Nedostatečná hladina hořčíku tedy může vést k obličejovým tikům, svalovým křečím a záškubům, nebo křečím v nohou i ve chvíli, kdy se snažíme usnout.
3. Deprese
Vztah mezi nízkou úrovní hořčíku a depresí byl pochopen již před více než sto lety, kdy jej lékaři používali k léčbě této poruchy duševního zdraví. Moderní věda tuto teorii jen podpořila. Studia na psychiatrické léčebně v Chorvatsku prokázala, že mnoho pacientů, kteří se pokusili o sebevraždu, měli velmi nízké hladiny tohoto důležitého minerálu. Jednou z výhod hořčíku nad tradičními antidepresivy je absence vedlejších účinků někdy spojené s těmito léky.
4. Abnormální srdeční funkce
Jak již bylo uvedeno, nízká hladina hořčíku v organismu může mít vliv na svaly v celém těle, a to včetně srdečního svalu. Nedostatek hořčíku může vyvolat stav známý jako srdeční arytmie, v nichž srdce selhává pravidelně a může způsobit zvýšené riziko komplikací, jako je infarkt či mozková mrtvice. To je důvod, proč například lékaři v kardio centru v Connecticutu podávají u pacientům se srdeční arytmií léky, které obsahují hořčík.
5. Ledvinové kameny
Mnoho lidí věří, že ledvinové kameny jsou způsobeny přebytkem vápníku, ale ve skutečnosti je viníkem vzniku ledvinových kamenů nedostatek hořčíku. Hořčík zabraňuje tvorbě těchto kamenů zpomalením vazby vápníku s oxaláty, což jsou dvě sloučeniny, které tyto kameny tvoří. Ledvinové kameny mohou být nesnesitelně bolestivé, proto je dobré vědět, že něco tak jednoduchého, jako doplnění hořčíku může jejich vzniku zabránit!
Pokud pozorujete některý z těchto příznaků, konzultujte tyto příznaky se svým lékařem. Je také moudré dodržovat dietu, která obsahuje potraviny jako slunečnice nebo dýňová semínka, mandle, sója nebo černé fazole, kešu a špenátem, neboť tyto jsou přírodní zdroje hořčíku.