Nedávné mezinárodní výzkumy ukázaly, že celá řada žen nezná anatomii ženského pohlavního ústrojí. Mnoho žen si plete pochvu s dělohou a současně netuší, jak je pochva v jejich těle uložena.

 

Pochva (neboli vagina) je ženský pohlavní orgán. Vchod poševní je uložen mezi zevním ústím močové trubice a konečníkem. Je částečně krytý malými a velkými stydkými pysky.

Pochva je v podstatě dutý válcovitý orgán, krytý poměrně odolnou poševní sliznicí, která má četné příčné slizniční řasy. Díky nim je velmi pružná. Střední a horní část pochvy jsou prostornější, směrem k otvoru se pochva zužuje.

pochva, vagína

Celá pochva od otvoru až k horní části měří 7-10 cm. Uložení pochvy v těle není vertikální (to znamená vestoje kolmo k zemi), ale podélná osa pochvy je mírně zakloněna dozadu a horní část pochvy je uložená téměř horizontálně. Proto předměty zavedené do pochvy (například léky nebo tampóny) z ní nemohou samovolně vypadnout. Pochva není sterilním orgánem a ženy se při zachování základních pravidel hygieny nemusí obávat rizika infekce.

Anatomie a fyziologie pochvy ji dokonale předurčují jako ideální místo pro aplikaci léků. Pochva má bohaté cévní zásobení a podané léky se vstřebávají poševní sliznicí přímo do krevního oběhu. Tento způsob aplikace léku je velmi šetrný k játrům, protože nedochází k tzv. „first pass efektu“ – prvotní metabolizaci léku v játrech, k němuž dochází v případě orálního podání léku.

V dnešní době se vaginální cestou léčí především poševní infekce, lidově „výtoky“. S tímto zdravotním problémem se během života setká téměř každá žena. Dále se do pochvy mohou aplikovat další léky, například přípravky hormonální terapie žen po menopauze, inzuliny, léky proti bolesti či při poruchách udržení moči.

V poslední době se o pochvě stále častěji hovoří jako o ideálním místě pro aplikaci hormonální antikoncepce.

Zdroj foto: wikimedia.org