Těhotenství je pro mnoho žen obdobím, kdy intenzivně přemýšlejí o svém zdraví a životním stylu. Mezi největší obavy pak patří váhový přírůstek. Těhulky k tomu mají dobrý důvod. Nejnovější studie ukazují, že obezita zvyšuje porodní váhu dítěte a uvádí matku i dítě v riziko. Nicméně platí, že v rámci udržování kondice nejsou podstatná jen čísla na váze. Důležitá je také duševní hygiena a další aspekty celkové péče.

Pravidelný pohyb je základ

Smiřte se s tím, že bez pohybu bude vaše těhotenství mnohem horší. Představuje totiž základní kámen mozaiky dobré kondice. A pokud máte sedavé zaměstnání, bude pro vás zahrnutí pohybových aktivit o to důležitější.

Ale proč byste si vlastně neměla všechny ty nekonečné týdny těhotenství užívat v poklidu na kanapi s knížkou v ruce? Protože pravidelným pohybem udržíte v normálu krevní tlak, snížíte riziko cukrovky a nepřímo i pravděpodobnost císařského řezu. Navíc budete lépe spát a mnohem méně vás bude bolet hlava. Ve výsledku se budete cítit mnohem lépe, než kdybyste pohybové aktivity bojkotovala.

Na otázku, kolik času pohybu věnovat, sice neexistuje jednoznačná odpověď, ovšem odborníci pokládají za přiměřenou zhruba půlhodinku denně.

S parťákem vám to půjde lépe

Přimět se k pohybu je někdy nadlidský výkon. Ale když se na procházkách, plavání či jiných aktivitách domluvíte s někým dalším, máte napůl vyhráno. Může se jednat o nejlepší kamarádku, partnera či děti. Dohodněte se na aktivitách, které baví obě strany, a pusťte se společně do toho.

Nezanedbávejte svou duši

V těhotenství by měla být na pořadu dne i duševní hygiena. Péči o psychické zdraví nedávejte až na druhé místo – a naopak se snažte hlavu nastavit na blížící se porod. Relaxujte, poslouchejte své tělo a zpracovávejte negativní myšlenky tak, že je přetvoříte v neutrální či pozitivní. Mnoha nastávajícím maminkám pomáhají afirmace – přináší jim vnitřní klid a posilují psychickou odolnost. Vyzkoušejte je i vy.