Mnoho žen takto potratí, přičemž si třeba myslí, že se jim pouze o několik dní zpozdila menstruace, která může, ale také nemusí být silnější. Stane-li se to dříve či později po chvíli, kdy jste na těhotenském testu objevila dvě čárky, není to vůbec příjemné.

Přeceňované či podceňované?
Nebudeme zde mluvit o ztrátě těhotenství, které se již přihlásilo v podobě rostoucího bříška a miminko již bylo malý pidičlověk. V prvním trimestru se stává většina potratů a lékaři to považují za normální jev. V této době, kdy je těhotenství jen sladkým tajemstvím, je jeho náhlý konec někdy téměř tragický, zvláště tehdy, bylo-li vaše těhotenství vymodlené.

Přeceňování až do tragických výšin, i s tím jsem se setkala, chvíle, kdy pro slzy nevidíte a zažíváte nejhorší den svého života. Máte dojem, že nic již nebude jen tak, myšlenka na další dítě nepřichází v úvahu, vždyť jsme právě ztratili našeho andílka…

Na druhou stranu se celá věc může podcenit a odbýt mávnutím rukou a větou, že dětí ještě bude jako smetí. Nic z toho není ideální, dětí sice nejspíš bude jako smetí, ale chvíle smutku je v tomto případě na místě.

Vždycky jsem si říkala, že ty, které propláčí polštář hektolitry slz jsou mírně řečeno hysterky a ty, které to přejdou stejně jako právě proběhlou menstruaci, jsou zase děsně necitlivé. A taky jsem si říkala, že tohle mě nikdy nemůže potkat. Člověk míní a život mění. Pocity? Smutek určitě ano, pocit nějakého zlomu, ale hlavně zkušenost, která mě posílila – alespoň v tom, vážit si více toho, co už mi život dal.

Pocit selhání? Viny?
To zažije téměř každá, která se čerstvě po potratu zotavuje v nemocnici. Je dobré, když to není příliš traumatický a ponižující zážitek, ostatně dalo by se skoro polemizovat, zda něco, co má spojitost s gynekologií může být neponižující. S oběma zavřenýma očima může – chová-li se personál dostatečně lidsky. Neodnesete-li si trauma z nemocnice, pak se nejspíš se vším během pár dnů vyrovnáte. A pohled do budoucnosti je tak lákavý…

A pocit viny? Otázkám se nevyhnete, proč zrovna já, co jsem udělala špatně? Může za to sklenička šampaňského, horká koupel nebo ten zelený čaj? Jak již bylo řečeno na začátku, příčiny jsou často nejasné a hlavně nejsou důležité v případě, že se jedná o první či druhý potrat. Lékaři zjišťují příčiny až v případě, že se situace opakuje.

Pohled do budoucnosti
Ať je váš smutek velký, menší či nejmenší, jednoho dne přejde jako bouřkový mrak a vysvitne sluníčko. Uvidíte před sebou nějakou budoucnost, ve které je místo na další pokus. Vyrovnání se se smutkem může být u každého jiné. Doporučují se způsoby všelijaké, od zavalení se pracovními povinnostmi až po symbolické se rozloučení s tím vznikajícím životem, který svůj boj vzdal. Co je pro vás nejvhodnější, víte samy…

Kdy se snažit o další pokus je také sporné a záleží na týdnu, ve kterém jste potratila. V brzkých fázích těhotenství stačí dodržet šestinedělí, v pozdějších se doporučuje nechat proběhnout 3-6 menstruací, i když tady se názory lékařů velmi rozcházejí.

Také v případě, že děloha byla dočišťována operačně, je vhodné nechat alespoň dvě menstruace proběhnout, násilím roztažený děložní čípek potřebuje nějaký čas se opět znormalizovat.

Takže: Ještě jednou a lépe!