Jako majitelé zahrady, která je součástí vaší nemovitosti, bezesporu chcete, aby se po zimě vrátila do plné síly. Pakliže jsou cílem skvostně zelený trávník a vitální rostliny, jež na pozemku pěstujete, musíte se starat o pravidelný přísun vody. Klasické zalévání konví a hadicí je ale zdlouhavé, u větších zahrad navíc dosti nepraktické. Daleko vhodnějším způsobem je využití automatického zavlažovacího systému.

Bezpracný systém zajistí půdě ideální vlhkost

Je-li na zahradě automatické zavlažování, pak se o přísun vody k rostlinám a trávě nemusíte prakticky vůbec starat. Moderní závlahové systémy jsou dosti inteligentní, takže například dokážou reagovat na aktuální počasí, případně na jeho předpověď. Nestane se pak, že by půda byla vysušená nebo přesycená vodou. Automatické zavlažování lze rozdělit na sekce, takže každý záhon může mít jinou intenzitu skrápění.

Kapková metoda zavlažování

K velmi chytrým řešením patří kapková závlaha. Běžně se aplikuje v zemědělství, lze ji však samozřejmě nainstalovat také do soukromých zahrad. Efektivní je při zavlažování skleníku, kde rostliny pěstujete celoročně. Kapkovací závlaha dokáže výrazně snížit spotřebu vody, protože se nezkrápí celá půda, ale jen v okolí kořenů rostlin, tudíž je voda přiváděna cíleně a nedochází k jejímu zbytečnému vypařování.

Závlahový systém pro velké zahrady

Pro rozlehlý pozemek se hodí automatické závlahové systémy, které se skládají z podzemních trubek. Na ně jsou v pravidelných odstupech nainstalovány rozprašovače. Tím, že se voda rozprašuje, dochází k účinnějšímu způsobu závlahy, takže znovu dochází ke snížení spotřeby vody. To je praktické hlavně v letních měsících, když panují vedra a sucha.

Důležité je správné nastavení zavlažování trávníku a dalších rostlin. Proto je vhodné se vždy poradit s odborníky, kteří pro vás najdou ideální řešení na míru. Realizace automatického zavlažování je následně už jen otázkou několika hodin, maximálně dní, samozřejmě v závislosti na tom, o jak velký pozemek se jedná.