"Doposud se pokročilejší bazaliom musel většinou vyříznout skalpelem. My použijeme laser, poté namažeme místo speciálním krémem, který se váže na nádorové buňky, a osvítíme červeným světlem, tím nádor zničíme," popsal ČTK postup Martin Kříž z dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Na studii spolupracuje s pražským Centrem fotonické medicíny.

Obě metody nejsou nové, ve studii ale půjde o to, zda jdou kombinovat a nádor vyléčit, aniž by se musel řezat skalpelem.

Bazaliom má podobu skvrn či strupů, objevuje se v místech, kam dopadá nejvíce slunce, hlavně na čele a nose či uších. Člověku se udělá svrbící strup, strhne se, rána krvácí, strup se udělá znovu a nehojí se. Tyto problémy by měly přivést postiženého k lékaři. Kdyby nechal bazaliom bez léčení, může i zemřít. "Ačkoli nádor roste většinou pomalu, prorůstá do hloubky a může poškodit struktury ležící pod kůží, a tím ohrozit život pacienta," vysvětlil lékař.

Bazaliomy se tvoří nejvíce lidem světlé, citlivé pleti, méně například tmavým jižním typům. S věkem případů přibývá, souvisí to s celoživotním osluněním. Na 100.000 obyvatel bylo v roce 2004 v Česku 157 případů u mužů a 140 u žen. Na druhém místě byla na stejný počet obyvatel u mužů rakovina průdušek a plic s 94 případy, u žen rakovina prsu se 107 případy. Bazaliom tvoří pětinu zhoubných novotvarů u mužů i žen. Netvoří metastázy, po vyříznutí nádoru je člověk vyléčen.

Kontakt pro pacienty:

Centrum fotonické medicíny, Ke Karlovu 13, telefon: 224 965 069        
a recepce dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Praha.

Přebráno z: ČTK