Čtyřiadvacetiletá Sarah Carmen z Londýna prožívá denně až dvěstě orgasmů. Trpí (těžko říct, jestli je tady tohle sloveso na místě) totiž syndromem stálého sexuálního vzrušení (PSAS). Při této poruše je zvýšen průtok krve pohlavními orgány. Tento syndrom na sobě Sarah poprvé zpozorovala několik týdnů poté, co jí lékař v devatenácti letech předepsal antidepresiva. Sexuální vzrušení Sarah pociťovala stále častěji, nakonec vše přešlo v jediný pocit, který se téměř sléval. Počtem orgasmů, které Sarah prožila, byl zaskočen i její přítel, kterému rázem stouplo sebevědomí. Orgasmy se však vracely i poté, co pár s několikahodinovým milováním skončil. Sarah pracuje jako kosmetička, v práci často bere do rukou fén, brusky na nehty a jiné přístroje, které vrní. Při obsluhování zákaznic má proto problémy se na práci sousředit. Sarah tvrdí, že by byla velmi vděčná za normální život, stálé orgasmy jí ho totiž dost narušují, není divu, že někdy pociťuje i fyzickou bolest a má emoční problémy. Čím je syndrom stálého sexuálního vzrušení způsoben? A jak často se taková odchylka může vyskytnout? Jak se mohou ženy takto postižené léčit? Jaký dopad mohou nepřetržité orgasmy mít na sexuální a partnerský život?

Nepřetržitý pocit vzrušení je sexuální poruchou (Komentář odborníka)

Persistent Genital Arousal Disorder (PGAD) či persistent sexual arousal syndroom (PSAS) neboli Porucha (či syndrom) permanentního sexuálního vzrušení ženy byl poprvé popsán profesorkou gynekologie Sandrou Leiblum z univerzity v New Jersey v USA. Jde o přesný opak ženských poruch sexuálního vzrušení, které jsou charakteristickénedostatkem či absencí sexuálního vzrušení. Ženy s PGAD si stěžují na extrémní, nepřiměřený a v mnoha případech nepolevující pocit fyzického vzrušení (arousal). Jedná se o spontánní a přetrvávající genitální vzrušení, které může ale nemusí vést k orgasmu. Tento fyzický pocit vzrušení není doprovázen sexuální touhou či myšlenkovým a emočním vzrušením. Žena tedy nemá již chuť na milování a přesto její pohlavní orgány signalizují vzušení.

Tato porucha nesouvisí s hypersexualitou, laicky nazývanou nymfomanií či satyriasis. To znamená, že nevede u pacientek k nespoutanému sexuálnímu životu, spíše je obtěžuje a způsobuje jim značná trápení. Tato porucha je zatím velmi zřídkavá, nicméně tento fakt může souviset s pocitem studu a zahanbení, který pravděpodobně pacientkám zabraňuje v tom, aby vyhledaly pomoc.

Fyzické vzrušení způsobené tímto syndromem, může být velmi intenzivní a nepřetržité po velmi dlouhé časové období – týdny či měsíce. Orgasmus může někdy vyvolat úlevu, ale vzrušení se většinou do několika hodin objeví zpět. Fyzický pocit v genitálů může být velmi vysilující a zabraňuje pacientkám soustředit se na úkoly každodenního života. Některé činnosti mohou vyvolat tak silnou genitální odpověď, že to pacientky považují téměř za nesnesitelné. Pocit fyzického vzrušení je ženou vnímán jako nepříjemný, rušivý a znepokojující.

V současné chvíli neexistuje dostatečné množství poznatků k této poruše, aby bylo možné stanovit jednoznačnou příčinu. Nicméně i přesto, že příčina není známá, je možné tuto poruchu léčit.

Autor : Mgr. Kateřina Hollá

Sdílet
Předchozí článekBAZALIOM
Další článekSOUČASNÉ PŘEMĚNY ENERGIÍ