Kůže je vnějším projevem organismu a ve velké míře zrcadlí jeho celkový stav. Kromě mechanických poškození, jako jsou drobná poranění, popáleniny, zapařeniny, puchýře apod., mají kožní problémy většinou vnitřní příčiny, proto je i vnitřně léčíme.
Především pitím krev čisticích čajů, ale i úpravou stravy. Zevně léčení podporujeme obklady a mastmi.
Absces – furunkl
Na postižená místa uděláme teplý obklad z rozemletého lněného semene povařeného v troše vody, do něhož přidáme nadrobno nakrájenou dušenou cibuli a rozmícháme na kasičku. Směs necháme působit dvě hodiny. Léčbu doplníme pitím čaje ze stejných dílů třezalky a lichořeřišnice.
Další recept
Obklad uděláme ze 100 g semen pískavice, kterou povaříme s troškou octa na kaši, ještě horkou naneseme na plátno a přikládáme na postižené místo 3-4krát denně na jednu hodinu. Stejně můžeme použít také semeno lnu.
Čaj proti ekzémům
Jeho úkolem je především silně čistit krev. Připravíme ho ze stejných dílů kořene pýru, omanu, natě zemědýmu, přesličky a kopřivy. Tento čaj pijeme 2-3 týdny, ekzémy ošetřujeme i zevně, přikládáme obklady z kůry dubu a natě přesličky.
Dětské ekzémy
Připravíme bylinkovou koupel ze 3 lžic mleté dubové kůry, květu heřmánku a natě třezalky. Směs krátce povaříme ve 2 1 vody a scedíme do koupele, která má trvat 15 minut. Proceduru opakujeme několik dní, současně pijeme jemný čaj čistící krev, například z břízy, kopřivy, mateřídoušky, pampelišky nebo lopuchu.
Koupel na ekzémy
Připravíme ji ze stejných dílů natě přesličky a dubové kůry. Pět lžic směsi dáme do 1l vody, pomalu uvedeme do varu a na mírném ohni vaříme 3-5 minut. Přikryté necháme vychladnout. Vlažné dobře osolíme mořskou solí a postižená místa koupeme nebo opakovaně omýváme několik dní. Po koupeli je jemně potřeme měsíčkovou mastí.
Vitiligo – ztráta pigmentu
Bylinkářské recepty doporučují směs stejných dílů bezových květů, natě meduňky zeměžluče, řepíku a kořene lopuchu. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme delší dobu. Postižená místa potíráme tinkturou z ořechu, třezalky nebo benediktu.
Další recept
Bylinkové recepty doporučují směs stejných dílů květu černého bezu, natě meduňky, zeměžluče, řepíku a kořene lopuchu. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme delší dobu. Postižená místa potíráme tinkturou z ořešáku, třezalky a benediktu.
Bledost
Obvyklou příčinou je nedostatek železa, proto pijeme kopřivový čaj nebo konzumujeme syrové kopřivové listy. Ve výživě upřednostňujeme jablka a celozrnný chléb.
Čajová směs na čištění pokožky
Ke dvěma dílům listu jahody přidáme po jednom dílu natě přesličky, kopřivy a tymiánu. Dvě lžíce směsi zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a vlažný čaj pijeme 2-3krát denně nalačno. Nesladíme, do každé dávky přidáme lžičku citrónové šťávy.
Další recept
K přípravě čajové směsi použijeme stejné díly kořene pampelišky, čekanky, pýru a puškvorce. Dvě lžíce směsi namočíme večer do 1/2 1 teplé vody a necháme macerovat. Ráno uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Nesladíme, pijeme 2-3krát denně.
Akné
Tato pubertální nemoc Částečně souvisí s činností ledvin. Nedráždíme je proto kyselými, kořeněnými a slanými pokrmy. K léčení uděláme čtyřtýdenní čajovou kúru ze směsi mladých vrcholků natě kopřivy a polovičního množství přesličky. Ráno vypijeme 1/41 čaje nalačno, zbytek po obědě a večer. Zevně ošetřujeme postižená místa křenovým octem, mateřídouškovým olejem, čerstvými listy zelí nebo přípravky s obsahem aloe.
Růže
Léčbu tohoto nepříjemného onemocnění můžeme podpořit obkladem z rozdrcených listů podbělu nebo zelí. Listy omyjeme, nakrájíme nebo rozválíme na vále na kaši. Přikládáme přímo na postižené místo a ovážeme, necháme dlouho působit. Současně pijeme čaj ze směsi šalvěje a majoránky
Pásový opar – herpes
Toto časté virové bolestivé onemocnění postihuje obvykle oslabený organismus. Smícháme stejné díly květu heřmánku, měsíčku, listu kopřivy, natě benediktu a kořene nebo natě čekanky. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme 2-3krát denně. Zevně ošetřujeme postižená místa kašovitými obklady z rozvařené dubové kůry a šalvěje, můžeme také použít scezené vyluhované bylin-ky.
Mast na lupénku
Ke zmírnění tohoto nepříjemného a těžce léčitelného onemocnění najemno pomeleme stejné díly čerstvé natě jitrocele, pelyňku a přesličky. Přidáme trochu glycerínu a vy-mícháme. Postižená místa potíráme na noc
Čajová směs na lupénku
Připravíme směs ze dvou dílů natě rozrazilu a kopřivy, přidáme ještě po jednom dílu kořene lékořice, natě zemědýmu a květu mě-síčku. Čaj z této směsi pijeme delší dobu. Zevně ošetřujeme postižená místa mastí podle předcházejícího receptu nebo tře-zalkovou mastí, kterou připravíme z čerstvé šťávy třezalky, vmíchané do malého množství rozpuštěného vepřového sádla.
Extrakt na lupénku
Smícháme stejné díly nasekané natě jme-lí, vlaštovičníku, listu ořechu, květu měsíčku a rozdrcené kůry vrby a dubu. Směs zalijeme silnějším bílým destilátem, aby byla dobře ponořená. Necháme macerovat 7-10 dní, denně protřeseme. Scedíme a extraktem několikrát denně potíráme postižená místa.
Obklad na hemeroidy
Na plechu upečeme doměkka čtyři cibule. Potom je pomačkáme a krátce povaříme s 1/2 dl panenského oleje. Potřeme plátno a přiložíme.
Vředy předkolem
Připravíme čajovou směs ze stejných dílů natě (květu) sedmikrásky, kořene čekanky a lopuchu. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 studené vody, pomalu uvedeme do varu, krátce povaříme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme ráno a večer. Ze sedmi-kráskové drogy krátce povařené v malém množství vody přikládáme vlažné obklady a ránu ošetřujeme měsíčkovou mastí.
Další recept
Čaj připravíme ze směsi stejných dílů natě truskavce, řepíku, pýru a lopuchu. Obklady můžeme přikládat i z mladých listů jírovce.
Lněná placka
Semeno lnu pomeleme a zalijeme malým množstvím vroucí vody, aby vznikla kašovi-tá směs. Dáme ji do řídkého plátna nebo gázy, přikládáme na otoky, vředy a jiná bolestivá místa. Placka zmírňuje bolest, proto ji můžeme používat při žaludečních křečích, ischiasu, bolestech v oblasti jater a ledvin.
Pohmožděniny a krevní podlitiny
Na různá náhodná poranění, například přivření prstu do dveří, bouchnutí apod., přiložíme co nejdříve tinkturu z pihy. Na obklad ji zředíme dvojnásobným množstvím vody a pokožku předtím potřeme krémem. Čím dříve po úrazu prhu přiložíme, tím lépe účinkuje, proto bychom měli mít tinkturu nejen doma, ale i v autolékárničce.
Tinktura z prhy
Tento základní lék domácí lékárničky koupíme v lékárně. V domácích podmínkách připravíme tinkturu ze sušené drogy, kterou zalijeme alkoholem nebo čistým lihem, aby byla trochu ponořená. Necháme 3 až 4 týdny macerovat, potom scedíme. Po usazení pozorně slijeme nebo stáhneme hadičkou. Tinktura je součástí mnoha receptů k vnějšímu použití, ale přidáváme ji po kapkách i do některých čajových směsí.
Kožní záněty
Léčíme je čerstvou šťávou z kořene celeru, do níž přidáme poloviční množství vinného nebo jablečného octa a trochu soli. Opakovaně potíráme zanícená místa nebo uděláme obklad. Současně pijeme kopřivový čaj.
Mast na těžce se hojící rány
Dvě lžíce čerstvého nařezaného květu měsíčku, po 1 lžíci květu heřmánku, natě kokošky a přesličky dáme do 200 g rozpuštěného vepřového sádla a na mírném ohni krátce povaříme. Necháme vychladnout. Druhý den ohřejeme, scedíme, přidáme lžičku tinktury z prhy a naplníme do kelímků.
Měsíčková mast
Čtyři hrsti květních úborů, nejlépe čerstvých, nadrobno nasekáme a dáme do 1/2 kilogramu rozpuštěného vepřového sádla. Ohříváme, dokud nevzkypí, ještě zamícháme, odstavíme a necháme 12 hodin stát. Potom trochu ohřejeme a přefiltrujeme přes řídké plátno. Dobře vymačkáme a uložíme do malých kelímků na chladné místo. Používáme k ošetřování všech vnějších poranění a kožních onemocnění.
Bodnutí hmyzem
Na postižené místo přiložíme rozmačkaný lístek šalvěje nebo jitrocele. Pomáhá také přiložit čerstvý plátek cibule, čerstvý kousek řezu aloe nebo místo vpichu potřít octem.
Bradavice
Vezmeme čerstvou větvičku vlaštovičníku, zlomíme a šťávou několikrát denně potíráme bradavici, U citlivé pokožky můžeme okolí bradavice chránit leukoplastí, do níž vyřízneme otvor velikosti bradavice. Léčbu urychluje opalování, denně půl hodiny.
Další recept
Smícháme prášek z rozdrceného kořene rozchodníku se šťávou vylisovanou z jeho čerstvé lodyhy. Vzniklou kašičkou bradavici opakovaně potíráme.
Další recept
Čerstvě rozmačkané lístky břečťanu namočíme do malého množství rostlinného octa a necháme macerovat 1 hodinu. Přiložíme na bradavici a ovážeme. Opakujeme několik dní.
Další recept
Na bradavici přikládáme plácek česneku, přičemž okolní pokožku chráníme leukoplastí. Pro lidi trpící bradavicemi se doporučuje preventivně pít čaj nebo užívat prášek z přesličky.
Iva Hédlová podle knihy: Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny