Vlasy

Rozbory vlasů mohou pomoci stanovit toxickou zátěž organismu, míru stresu a rychlost či pomalost metabolických pochodů. Dále mohou být indikátorem aktivity a funkce žláz, zejména štítné žlázy, nadledvin, slinivky a jater. Rovněž mohou být jejich pomocí zjišťovány sklony k běžným psychologickým potížím, jako jsou deprese, hyperaktivita, úzkost a výkyvy nálad. Rodiče se mohou z analýzy vlasů dozvědět, proč má jejich dítě potíže s učením, proč není schopné udržet pozornost, či proč nemůže v noci usnout. Dietologové mohou využít analýzu vlasů k návrhu stravovacího protokolu. Každý metabolický typ vyžaduje různé potraviny a různé množství vitamínů a minerálů. Lékaři tak mohou přistupovat ke každému pacientovi individuálně.

Vlasy jsou utvářeny ze shluků matečných buněk, které tvoří folikuly. V průběhu růstové fáze jsou vlasy vystaveny vnitřnímu metabolickému prostředí – krvi, lymfě a extracelulární tekutině. Jak vlas pokračuje v růstu a dosáhne povrchu pokožky, jeho vnější vrstvy ztvrdnou a uzavřou metabolické produkty nahromaděné v průběhu formování vlasu. Tento biologický proces nám poskytuje trvalý záznam nutriční metabolické aktivity, která v této době panovala.

Určování úrovní chemických prvků ve vlasech je vysoce sofistikovaná analytická technologie; pokud je prováděna podle náročných standardů a je-li správně interpretována, může být použita jako pomůcka pro zjišťování nedostatku či přebytku minerálů a biochemických nerovnovah. Minerální analýza vlasové tkáně poskytuje citlivý indikátor dlouhodobých účinků stravy, stresu a toxických kovů.

PROČ POUŽÍVAT VLASY?

  • odběr vzorků je jednoduchý a neinvazní,
  • vlasy jsou stabilní materiál,
  • úroveň minerálů ve vlasech je asi desetkrát větší než v krvi,
  • minerální analýza vlasů je efektivní, přesná a spolehlivá.

Analýzou vlasů mohou pomoci stanovit toxickou zátěž organismu, míru stresu a rychlost či pomalost metabolických pochodů. Dále mohou být indikátorem aktivity a funkce žláz, zejména štítné žlázy, nadledvin, slinivky a jater. Rovněž mohou být zjišťovány sklony k běžným psychologickým potížím, jako jsou deprese, hyperaktivita, úzkost a výkyvy nálad. Analýza vlasů poskytuje energetický rozbor těla, přičemž energie je společným jmenovatelem zdraví. Rozbor vlasů může dále pomáhat vyloučit některé dohady ohledně doporučené stravy a nutričních doplňků. Analýza vlasů je vhodný prostředek ke sledování pokroku léčby.

KAZUISTIKA

Klientka, čtyřicetiletá učitelka, trpěla únavou, úzkostí, výkyvy nálad, depresemi a premenstruálním syndromem. Dále měla nízký krevní tlak, hypoglykémii, trpěla bolestmi kloubů, vypadáváním vlasů a měla potíže se spaním. Je vyléčeným alkoholikem a čtyřikrát týdně běhá nebo jezdí na kole. Pokud na několik dní vynechá, cítí se deprimovaná a vše ji bolí. Užívala B-komplex, tekutou formu vápníku, multivitaminy, acidophillus, glukosamin a chondroitin.

Minerální rozbor vlasů klientky odhalil extrémně zvýšené hodnoty vápníku a hořčíku a nedostatek sodíku a draslíku. To signalizuje velmi pomalý metabolismus, vyčerpání nadledvin a zhoršenou činnost štítné žlázy. Oslabené nadledviny vedou k únavě, alergiím, bolestem kloubů, depresím, nízkému krevnímu tlaku a k nízké hladině krevního cukru. Tkáně klientky nemusí adekvátně reagovat na hormony štítné žlázy, protože má málo draslíku, který citlivost tkání k těmto hormonům zvyšuje. Zvýšený vápník a hořčík zhoršují propustnost buněčných membrán, což omezuje účinky štítné žlázy na buňky, dokonce i když jsou sérové úrovně těchto hormonů normální nebo vysoké.

Velmi nízká hodnota draslíku souvisí s nízkou produkcí kortizolu a s chronicky nízkou hladinou krevního cukru. Běžným příznakem je nutkavá chuť na sladké. Pro produkci, uvolňování a prodloužení činnosti inzulínu je potřebný zinek. Uvolňování inzulínu zabraňuje vápník, zatímco hořčík jeho výdej zvyšuje. Chróm inzulínu umožňuje, aby se navázal na buněčné stěny, což usnadňuje transport glukózy do buněk. Inzulínová resistence a diabetes 2 typu jsou způsobeny nedostatkem chrómu vyvolaným převažující uhlovodanovou stravou. Samotné doplňování chrómu však obvykle inzulínovou rezistenci nezvrátí. Organismus musí být léčen jako celek.

Když je v těle nadbytek vápníku a hořčíku, začne se vápník ukládat v tkáních. Tento proces může dlouhodobě vést k osteoporóze. Ženy, které hodně cvičí, mají větší ztráty kostní hmoty. Výrazný nadbytek vápníku souvisí s psychologickou uzavřeností a s depresemi. Může to být jakýsi psychický obranný mechanismus chránící člověka před příliš velkým stresem. Říká se tomu "vápníková skořápka".

Je-li v těle mnoho vápníku a málo draslíku, je obvykle přítomno nadměrné množství mědi. K tomu aby játra mohla produkovat ceruloplasmin, který měď váže, jsou potřebné hormony nadledvin. Když je ceruloplasminu nedostatek, měď se hromadí v mozku, játrech, ženských pohlavních orgánech i jinde. Nerovnováha mědi může přispět k bolestem kloubů, k vypadávání vlasů a k tvorbě podlitin a boláků. Měď stimuluje biogenní aminy, adrenalin, dopamin a souvisí s překotným myšlením, s nespavostí, úzkostnými stavy, depresemi a výkyvy nálad. S úrovní mědi koreluje množství estrogenů, proto nerovnováha mědi souvisí s premenstruačním syndromem. Když je měď v těle nedostupná, často dochází k nadměrnému růstu kvasinek (Candida albicans). Nadměrný růst kvasinek může vést k chuti na sladké, k únavě, ke špatnému trávení a k dalším symptomům.

DOPORUČENÍ

Pro nejlepší výsledky musí být současně řešeny všechny biochemické, strukturální, energetické a emocionálně duchovní problémy.

Náprava zdravotního stavu obsahuje čtyři základní prvky:

1) Strava. Klientka jedla značné množství rozinek, cukrovinek a ovoce a pila hodně kávy. Doporučená strava zahrnovala nízkotučné proteiny ke každému jídlu, dvakrát denně nějakou zeleninu, málo tuků a málo cukrů, žádné sušené ovoce, ovocnou šťávu ani kávu, aby nedocházelo k narušování hladiny krevního cukru a ke stresu nadledvin.

2) Nutriční doplňky. Doporučená denní dávka doplňků činila 50 mg B-komplexu ke zvýšení rychlosti spalování a na dva měsíce 100 mg zinku ke snížení poměru sodík / draslík. Pro posílení trávení proteinů a pro detoxikaci jater byly doporučeny tři tablety pankreatinu. Pro podporu nadledvin bylo navrženo 600 mg kyseliny pantotenové (vitamín B5). Obvykle by bylo možno dát vitamínu B více, ale zde hrozilo, že klientka by v důsledku zvýšeného množství energie začala ještě více cvičit, čemuž bylo potřeba zabránit. U tohoto minerálního vzorce je velmi důležité doplňovat vápník a hořčík. Tělo klientky není schopné udržovat vápník v krvi v ionizovaném stavu. Za to vděčí nízkému množství sodíku a draslíku v tkáních, které jsou potřebné pro rozpouštění vápníku. Vzniká cosi jako tvrdá voda. Vápník se sráží a nakonec se usazuje v kloubech, v tepnách i jinde. Doplňování 1200 mg vápníku a 800 mg hořčíku denně problém srážení vápníku neodstraňuje, nicméně zabraňuje osteoporotickým změnám. Napomáhá rovněž relaxovat svaly a nervovou soustavu a pacientům se často zlepší spánek. Náprava tohoto problému vyžaduje obnovení přiměřené aktivity nadledvin a štítné žlázy, čímž dojde ke zvýšení úrovně sodíku a draslíku v tkáních.

3) Životní styl. Změna životního byla pro klientku rozhodující. Cvičení používala jako drogu – na jeden nebo dva dny aktivovalo její nadledviny, které pak dodávaly mnoho kortizonu. To na čas potlačilo bolesti kloubů a deprese. Protože cvičení její žlázy spíše stimulovalo než vyživovalo, tento účinek brzy zmizel, takže potřebovala další cvičební "dávku". Návyk na cvičení je častý mezi vyčerpanými lidmi, kterým dominuje sympatikus. Hektické plány, přemíra obav, starostí, hněvu a vzteku zabraňují mnoha lidem, aby se uzdravili. Způsobem jak tlumit sympatickou nervovou soustavu je meditovat, být sám k sobě laskavější, zpomalit při jídle i při dalších činnostech a soustředit se více na Být než Dělat.

4) Detoxifikační procedury. Saunování vede tělo do parasympatického, relaxovaného stavu potřebného pro veškeré ozdravné procesy. Léčba saunou rovněž aktivuje pokožku, oslabuje mikroby, odlehčuje vylučovacím orgánům a zvyšuje okysličení tkání. Z tohoto pohledu je nejúčinnější elektrická infračervená sauna. Infračervená energie funguje jako antioxidant a může oddělovat toxiny od molekul vody. Těhotné ženy a děti do pěti let věku by se však měly saunování vyhnout.

na základě textů Dr. Lawrence Wilsona volně přeložil a upravil Rudolf Vávra


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015