Čakry jsou energetická regulační centra našeho těla.
Proudí jimi vitální energie, která nás drží na živu. Lidský organismus musí být zásobován ze tří různých pramenů. Potřebuje výživu, vzduch a vitalitu. Čakry jsou centrem energetické potence a tím i zdrojem veškeré energie, která cirkuluje naším tělem mřížovou sítí meridiánů.

Tato vitální energie proudí všemi energetickými centry a jde odzdola, podél páteře nahoru. Energie šesti čaker se nakonec spojují v sedmé čakře, která se nachází na temeni hlavy. Čakry se nacházejí na povrchu éterického těla, v řadě kruhových vírů, jakýchsi kónických kuželů na přední a zadní straně trupu s vrcholy na linii osy páteře. Tyto kužele se vzhledem k trupu otáčejí ve směru pohybu hodinových ručiček, to znamená, že vitální energie do nás vstupuje spirálovitě zepředu i zezadu, s výjimkou první a sedmé čakry, kterou tvoří jen jeden kužel, vystupující z konců páteře.
 
Každá jednotlivá čakra ovlivňuje stav k ní patřících žláz s vnitřní sekrecí:
 

  Čakra Žláza Barva
1 kořenová čakra nadledvinky červená
2 sakrální čakra pohlavní žlázy oranžová
3 čakra solar plexus slinivka břišní žlutá
4 srdeční čakra brzlík zelená
5 krční čakra štítná žláza modrá
6 čelní čakra podvěsek mozkový indigová
7 temenní čakra šišinka mozková fialová

Celé tělo je s těmito energetickými koly sedmi čaker spojeno a skrze ně zakouší vitalitu a radost ze života. Je-li jedno ze sedmi energetických center porušeno, potom je oslabena ve výkonu i příslušná žláza a k ní náležející tělesné oblasti a funkce vykazují poruchy, tedy příznaka nemoci. Nevyvážené energie v čakrách mají také silný účinek na city a nálady člověka.

Příčinou chybných funkcí mohou být tyto tři možnosti:

  1. tok energie je blokován
  2. tok energie je moc silný
  3. do čakry proudí energie zdraví škodlivá
     

Protože jsme soustavně obklopeni kosmickými silami světla, a tím i barvami, jsme jejich vibrací silně ovlivňováni. Každá ze sedmi barevných energií plní v lidském těle speciální funkci a přísluší určité čakře, aby jí dávala energii, kterou čakra nutně potřebuje k harmonizování funkcí. V auře se bílé světlo rozkládá do sedmi barev a pak proudí do příslušného energetického centra. Barva je svou podstatou cosi duchovního. Tři primární barvy bezprostředně aktivují fyzický, mentální a spirituální energetický potenciál, což je nutné k podporování duchovně-duševního růstu.

červená = materie

žlutá = duše

modrá = duch

Červená je v souzvuku s principem sebevědomí, žlutá s principem moudrosti a modrá s principem vůle.
 

1 Červený paprsek dodává potravu fyzickému tělu a vniká do něj vdechnutím kosmické životní energie. Žlutý paprsek podněcuje mentální vývoj mozkem. Uklidňující modrý paprsek je zachycen duchovním centrem v hlavě a probouzí spirituální energie.
 
2 Červená (materie) a žlutá (duše) se spojují v oranžovou, pomocí níž lze dosáhnout sebekontroly a vědomého řízení citů.
 
3 Žlutá, jako symbol moudrosti v mentální úrovni, je spojena s 3. čakrou. Toto silové centrum symbolizuje naše „slunce“. Zde je také sídlo našeho podvědomí a centrální rozvodna našeho nervového systému.
 
4 Spojení žluté (duše) s modrou (duch) vzniká zelená, která symbolizuje harmonické vyrovnání tělesné a duševně-duchovní oblasti.
 
5 Modrá, barva nekonečna a inspirace, se vztahuje k páté, krční čakře. To je energetické centrum, ve kterém má původ mluvené slovo, které umožňuje vyjádření citů a pocitů a vytváří komukikaci s okolním světem.
 
6 Indigová vzniká spojením ostatních šesti barev stejným dílem. Je výrazem duchovní vznešenosti, moudrosti a dokonalosti. Podporuje otevření „třetího oka tím, že zaostřuje vnitřní a vnější vidění a otevírá brány nevědomí, aby byl umožněn přístup do vzpomínek, které odedávna odpočívají ve skrytu duše. Tento barevný paprsek přestavuje spojení konečna s nekonečnem. Vymazává negativní struktury z vědomí a napomáhá vstupu do vyšších dimenzí. Indigově modrý paprsek představuje cennou pomoc na naší duchovní cestě ke kosmickému vědění a věčné pravdě.
 
7 Fialová představuje korunu v barevném spektru. Toto nejvyšší chvění se skládá z červené (materie) a modré (duch) a tímto spojením podléhá i oběma protikladům, které jsou složený z neklidné impulsivnosti a jemné mírnosti, občas z bolestných pocitů mysli, což může vést k hlubokému tříbení. Tím otevírá fialová barva cestu ke spirituálním poznatkům a k duševnímu osvobození.