Další dobrá metoda čištění střev je metoda čištění střev je metoda vycházející z Jógy zvaná Sankhaprakšalána, kde se pije osolená voda a pomocí jednoduchých cvičení prochází tato slaná voda celým střevem až do konečníku. Cvičení se provádí tak dlouho, dokud voda nevychází čistá.

Takto se tedy taky pročišťuje nejen tlusté, ale i tenké střevo a žaludek. Tato metoda trvá něco kolem hodiny, ale dáme-li si nějakou bezpečnostní dobu, tak za půl dne můžeme bezpečně opustit chráněné prostředí vašeho bytu.

Tuto metodu bych si dovolil doporučit všude tam, kde z jakéhokoliv důvodu nemůže být praktikována mnou uváděná první metoda, ke které bych ji doporučil jako alternativu. Výhodné je tyto dvě metody střídat.  

Postup

Ohřejeme vodu na 38 až 40 stupňů Celsia, přidáme sůl 5 až 6 gramů na litr, což představuje o trochu méně než je koncentrace fyziologického roztoku (1 neplná polévková lžíce na 1 litr vody). Voda musí být slaná (pokud by nebyla, docházelo by k jejímu vstřebávání osmózou a vylučovala by se močí a nikoli střevem).

Vypijeme jednu sklenici slané vody na ex a provedeme sérii cviků od 1. do 4., které budou uvedeny níže. Pak vypijeme druhou sklenici a opět zacvičíme všechny cviky v sestavě. Takto pokračujeme, až máme sklenic vypitých zhruba 6. Poté (u někoho i dříve) se dostaví pocit nutkání na stolici a vyprázdnění stolice. Po vyprázdnění se pokračuje znovu (tj. vypít slanou vodu – provést cviky – při nucení na stolici se odebrat na WC).

Pro zrychlení peristaltiky střev je možné na WC provést ještě tzv. „ašvini mudru“, což je vlastně vtažení konečníku dovnitř a poté jeho povolení. Celou praktiku ukončíme, až z nás vychází pouze čistá voda (podle stupně „zanesení“ střev různými zbytky je to obvykle 7-14 sklenic). Poté se uložíme na lůžko a hodinu odpočíváme. Po ukončení praktiky je normální, že se dostaví ještě 1 i více vodnatých stolic (proto není radno příliš záhy opouštět byt).

Přestat však můžete kdykoliv v průběhu očistné kůry, v tom případě budete v následující hodině ještě několikrát chodit na WC. Nebo vypít 3 sklenice vlažné NESLANÉ VODY, a provést vyzvracení. To zcela vyprázdní žaludek a přeruší sifon.

Důležité: po každé stolici si umyjte konečník vlažnou vodou, osušte jej a případně natřete dětským nebo olivovým olejem, abyste zabránili jeho podráždění vylučovanou solí.

CVIKY

1. Cvik

Výchozí postavení: mírný stoj rozkročný, chodidla 30cm od sebe, vzpažené ruce, prsty rukou propleteny,

dlaně otočené nahoru. Narovnejte záda, dýchejte normálně. Aniž byste otočili hrudník, ukloňte se nejdříve DOLEVA, nezastavujte se v konečné poloze, znovu se napřimte a ihned se ukloňte na druhou stranu. Tento cvik opakujte 4x, to je osm úklonů střídavě vlevo a vpravo, což potrvá CELKOVĚ asi 10 sekund. Tyto pohyby otevřou vrátník a při každém úklonu část vody vyjde ze žaludku směrem ke dvanácterníku a tenkému střevu.

2. Cvik

Tento cvik způsobuje postup vody v tenkém střevě. Výchozí postavení je stejné, tedy mírný stoj rozkročný.
Upažte a pokrčte levou ruku, až se ukazovák a palec dotknou pravé klíční kosti. Pak proveďte rotaci trupu a protáhněte pravou paži co nejdále dozadu, díváte se na konec prstů. Nezastavujte se, ale vraťte se ihned do výchozí pozice a pak proveďte pohyb na druhou stranu. Tento cvik opakujte 4x, tj. osm pohybů střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání 10 sekund.

3. Cvik

V tenkém střevě bude voda postupovat při dalším cviku. Proveďte variantu kobry, tedy leh na břiše, vzepřít se o paže. Země se dotýkají pouze prsty nohou a dlaně, stehna zůstávají nad podložkou.
Chodidla jsou od sebe vzdálena asi 30cm (důležité!!!). Když zaujmete tuto polohu, otočte hlavu, ramena a trup tak, abyste viděli na opačnou patu (při otáčení vpravo se tedy díváte na levou patu).

Nezastavujte se, vraťte se ihned do výchozí polohy a zopakujte na druhou stranu. Tento cvik opakujte 4x, tj. osm otočení střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání 10-15 sekund.

4. Cvik

Voda, která postoupila až na konec tenkého střeva, je dále vedena tračníkem při posledním čtvrtém cviku. Třebaže je nejsložitější ze série, je dostupný všem cvičencům, s výjimkou osob, které mají potíže s koleny nebo meniskem. Tyto osoby použijí variantu cviku popsanou níže.

Výchozí postavení: dřep, chodidla vzdálena 30cm, paty vytočeny vně, takže jsou pod stehny a nikoliv pod hýžděmi, ruce jsou položeny na kolenou, vzdálených asi 50cm. Otočte trup vpravo, klekněte si na levé koleno před pravé chodidlo. Dlaně střídavě stlačují pravé stehno k levé straně břicha a opačně tak, aby stehna stlačovala polovinu břicha a tím i tračník. Dívejte se vzad, abyste zesílili torzi trupu a stláčeli břicho.

U tohoto cviku je podstatné stlačit nejdříve pravou stranu břicha. Jako všechny předchozí, i tento cvik se provádí 4x, tj. osm pohybů střídavě vpravo a vlevo. Doba trvání 15 sekund.

Varianta cviku:

Sed na podložku, nohy natáhnout. Pokrčit levou nohu a chodidlo položit na vnitřní straně pravého stehna. Vytočte trup doleva, levou rukou se opřete vzadu za trupem a pravou rukou chytněte kotník levé pokrčené nohy a loktem zatlačte koleno do nejvíce na pravou stranu břicha. Totéž na opačnou stranu, pokrčit pravou nohu, vytočit doprava.

První jídlo

Po této kůře je třeba dodržovat následující pokyny:

Jíst nejdříve 1/2 hodiny po posledním cvičení a nejpozději jednu hodinu po skončení. První jídlo má obsahovat bílou rýži, vařenou až rozvařenou ve vodě. Vařená rýže se má v ústech rozplývat. Může se podávat s tomatovou omáčkou, trochu osolenou, ale bez pepře. Lze ji doplnit dobře uvařenou čočkou nebo karotkou.

Současně s rýží musíte sníst alespoň 4dkg másla. Můžete jej nechat rozpustit v rýži nebo sníst po lžičkách. Rýži lze nahradit pšeničnou nebo ovesnou kaší či těstovinami se strouhaným sýrem, rýže však je na prázdný žaludek nejvhodnější.

Rýže se však nesmí vařit v mléce. 24 hodin po očistě není dovoleno pít mléko ani jíst jogurt. Kromě toho během těchto 24 hodin jsou zakázány kyselé pokrmy a nápoje, ovoce a syrová zelenina. Chléb je dovolen při druhém jídle, které následují po cvičení. Je možné jíst všechny tvrdé a polotvrdé sýry, jako eidam, ale je zakázán tvaroh a sýry s plísní jako hermelín či niva.

Po 24 hodinách se můžete vrátit ke svému normálnímu stravovacímu režimu, vyvarujte se však nadměrné konzumaci jakéhokoliv masa, ale zvláště červeného, nejpřijatelnějším masem jsou ryby.

Nápoje

Po tomto cvičení je normální pociťovat žízeň. Před prvním jídlem nepijte žádnou tekutinu, ani čistou vodu, jinak byste sifon nepřerušili a dál chodili na toaletu. Naopak, během prvního jídla a po něm můžete pít vodu nebo lehké odvary /lípa, máta/, minerálku bez bublinek. Žádný alkohol!!!

Asi nikoho nepřekvapí, že se stolice objeví až po 24 nebo i 36 hodinách. První stolice je zlatožlutá a bez zápachu jako u dítěte (ale nos k ní moc blízko nedávejte, pro jistotu).

Toto cvičení se má provádět nejméně 2x ročně. Průměrná frekvence 4x do roka, při změně ročního období. Ti, kteří chtějí být důkladní, mohou cvičení provádět 1x měsíčně. Toto cvičení není opravdu nepříjemné, nejméně příjemné je pití slané vody. Můžeme ji nahradit lehkým bujónem s pórku nebo jiné zeleniny, který bude chutnější než voda.

Lidé trpící zácpou mohou provádět očistu každý týden, ale jen s 6 sklenicemi vody. V tom případě je cyklus kratší, asi 1/2 hodiny. Je to nejlepší způsob, jak regenerovat střeva.

Účinky této kůry

Prvořadý účinek se týká vylučování, dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici střeva. Je ohromující, do jaké míry může být střevo zaneseno. Dochází k detoxikaci organismu, vymizí tělesný pach, pročistí se pleť, pot bude bez zápachu. Regeneruje se slinivka břišní. Pročištěním trávicí trubice má za následek správný metabolismus a to způsobuje, že hubení se spravují a hubnou ti, kteří mají kila navíc.

KONTRAINDIKACE

Nesmí provádět:

Lidé se žaludečními vředy, akutní onemocnění trávicího traktu, slepého střeva, těhotné ženy.