Vyřešte své potíže s trávením – rady ze sanatoria v Yuchi Pines

Moderní způsob života vede k potížím s trávením. Můžeme je vyléčit anebo se jim i zcela vyhnout změnou životního stylu a změnou stravovacích návyků.

1. Postupně změňte stravu, tak aby na konci týdne neobsahovala žádné nízkozbytkové potraviny (viz níže uvedený seznam). Po dobu několika týdnů buďte na sebe v tomto ohledu velmi přísní.

2. Několik týdnů se vyhýbejte veškerým živočišným výrobkům, včetně produktů připravovaných s použitím sodium laktátu nebo sodium kaseinátu. Toto opatření změní bakteriální flóru střev, střeva posílí a průjem nebo zácpu zmírní.

3. Každý týden se jeden nebo dva dny postěte. Před ulehnutím do postele v den předcházející dnu postnímu vezměte osm až deset tablet aktivovaného uhlí. Dodržujte bez výjimky pravidelné doby jídla a spánku.

4. Jezte vyrovnanou stravu bohatou na nerafinované celozrnné obilniny, stravu s nízkým obsahem tuku a bílkovin.

5. Přidávejte každý den ke svému jídlu dvě až tři polévkové lžíce pšeničných otrub.

6. Vyhněte se všem dráždidlům žaludku (pálivý pepř, koření, ocet, prášek a soda na pečení, nápoje s kofeinem, nikotin, kakao, čokoláda, cukr, horká a studená jídla i nápoje, koncentrované potraviny). Vyhněte se veškerým lékům a antacidům.

7. Nejezte krátce po sobě. Mezi jídly nechte uplynout minimálně pět hodin. Během této přestávky vůbec nic ne-konzumujte.

8. Lepší je jíst dvakrát (snídani a oběd) než třikrát denně.

9. Jezte pomalu, po malých soustech. Dobře žvýkejte a nikdy se nepřejídejte.

10. Jezte málo tekutých jídel. Při jídle nikdy nepijte. Voda musí být absorbovaná dříve než se začnou trávit tuhé složky potravy.

11. Nejezte přezrálé ovoce nebo zeleninu ani jídla, která by byla sebeméně pokažená.

12. Pijte denně šest až osm sklenic vody, ve dnech, kdy se postíte, deset až dvanáct.

13. Máte-li nadváhu, zbavte se jí.

14. Vyhýbejte se jakémukoliv stahování v oblasti břicha. Za všech okolností udržujte končetiny v teple (tím zabráníte překrvování břišní krajiny).

15. Aspoň hodinu denně se věnujte fyzické aktivitě pod širým nebem.

Nízko zbytkové potraviny:
Náhrada:
Maso
Luštěniny, celozrnné obiloviny

Mléko, sýry, vejce
Salátová zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny

Cukr, sladké nápoje
Ovoce, ořechy, sladká zelenina

Výrobky z bílé mouky
Celozrnný chléb, celozrnné obiloviny a těstoviny

Hlazená rýže
Hnědá rýže

Zdroj: www.nemoci.ziskejzdravi.cz

 

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015