Nikotin má na rozdíl od kofeinu velmi špatnou pověst, protože je obecně známo, že ho obsahují cigarety. A kouření cigaret ročně zabije miliony lidí a tím pádem je nikotin nebezpečný. Je pravda, že nikotin je návykový, ale to je kofein také, ale kávu se nikdo pít nebojí.

Nikotin má s kofeinem více společného než byste si mohli myslet. Například nikotin a kofein jsou alkaloidy pocházející z rostlin, které přirozeně stimulují produkci dopaminu v mozku. Obě tyto chemické látky fungují jako stimulanty, které působí na centrální nervový systém, a mají na něj pozitivní účinky, pokud se užívají v malých dávkách. Rozdíl mezi nimi je však v tom, jak je konzumujeme.

Nezpochybnitelný je i fakt, že nikotin i kofein jsou návykové. Lidé, kteří pravidelně užívají nikotin nebo kofein a přestanou, mohou zaznamenat abstinenční příznaky, jako jsou bolesti hlavy a únava. Výzkumy však ukázaly, že nikotin nemusí být tak návykový, jak se doposud tvrdilo – a může dokonce nabídnout terapeutické účinky.

Možné terapeutické účinky kofeinu a nikotinu

Mnoho lidí každé ráno konzumuje kofein pro krátkodobé zvýšení nálady a pozornosti. Jiní ho používají jako prostředek potlačující chuť k jídlu, a někteří odvážní jedinci užívají kofein rektálně pomocí kávových klystýrů ke zlepšení zdraví střev.

Zajímavé je, že kofein a nikotin mají zvláštní terapeutický přínos, oba prokázaly potenciál pro zpomalení progrese Alzheimerovy choroby. Čistý nikotin, který lze extrahovat z tabákových listů nebo synteticky vyrobit, může také snižovat úzkost a krevní tlak. Kromě Alzheimerovy choroby by mohl být nikotin brzy použit i k léčbě neurologických stavů, jako je Parkinsonova choroba, ADHD a dokonce i schizofrenie.

Je třeba poznamenat, že požití velkého množství kofeinu nebo nikotinu v jejich čisté formě může být nebezpečné, a proto by se měly udržovat mimo dosah dětí. Pokud tedy užíváte nikotin prostřednictvím e-cigarety, měli byste udržovat své e-liquidy na místě, kam nemají děti přístup.

Mladí lidé navíc mohou být náchylnější k závislosti na nikotinu a kofeinu, protože jejich mozek se stále vyvíjí, takže by neměli mít přístup k žádné z těchto látek.

Vapování vs. kouření

Někteří bývalí kuřáci začali používat vaporizéry jako náhradu za běžné cigarety. E-cigarety fungují tak, že odpařují kapalinu na bázi vody, vzniká tak pára. Ne všechny e-liquidy mají stejný obsah nikotinu a některé neobsahují nikotin vůbec. Většina bývalých kuřáků zjistila, že pomalé snižování dávek nikotinu jim usnadňuje odvykání. Některým vaperům dokonce stačí akt vapování samotný, aby potlačili chuť na tabák, a právě ti dávají přednost e-liquidům bez obsahu nikotinu.

Jednou z výhod plynoucích z používání elektronických cigaret je, že vapeři mají kontrolu nad příjmem nikotinu. Kuřáci totiž nemají tušení, kolik nikotinu z cigaret konzumují. E-liquidy na sobě mají uvedeno, kolik nikotinu obsahují. Vy si tak můžete vybírat z různé síly nikotinu. Obvykle to bývá 12 nebo 18 mg/ml.

Studie navíc naznačují, že nikotin není jedinou nebo primární příčinou závislosti na kouření. Ačkoli je nikotin návykový sám o sobě, ostatní chemikálie v běžných cigaretách také svou hrají roli. Ty však v náplni do elektronických cigaret nenajdete.

Při vapování sice přesně víte, jakou intenzitu nikotinu váš a-liquid má, ale mnohem hůře se kontroluje doba, po kterou e-cigaretu užíváte. Je tedy potřeba si hlídat dobu, po kterou vapujete, protože elektronická cigareta se sama nevypne. Mohlo by se vám snadno stát, že ztratíte kontrolu nad množstvím přijímaného nikotinu.

Komentáře