Zapomeňte ale na obrovskou duchnu, kterou si možná pamatujete z ložnice vaší babičky. Dnešní péřové přikrývky jsou lehké, nadýchané, příjemné na dotek, pohodlné a vhodné i pro alergiky. A kde je seženete? Dozvíte se z následujícího článku.
Když už jsme zmínili naše babičky, tak ty na péřové přikrývky neboli peřiny nedaly dopustit. A husí peří po večerech dokonce samy draly. K draní kachního i husího peří, k němuž docházelo až čtyřikrát do roka, se jich přitom sešlo několik. Za večer probraly všechny novinky a udraly náplň do peřin, které pak jejich rodiny hřály celou zimu.
Peřiny a čerstvý vzduch
Pamatuji si však také, že tyto peřiny vyžadovaly náležitou péči. Především je bylo zapotřebí pravidelně větrat na čerstvém vzduchu. Proto se u každé chalupy nacházela dřevěná konstrukce s dlouhou tyčí, na kterou se peřiny pravidelně rozvěšovaly. To už samozřejmě současné moderní peřiny nevyžadují, byť jim čerstvý vzduch rozhodně neuškodí.
Není nad husí peří
Dnešní moderní péřové přikrývky se většinou plní husím peřím. A to z mnoha důvodů. Jeho hlavní výhodou je spolu s vysokou hřejivostí i dlouhá životnost a schopnost pojmout vysoké množství kyslíku. Pokud vás trápí bolesti krční páteře, polštář naplněný husím peřím vás jich zbaví. Dobře drží tvar a je pohodlný.
Žádné plísně, bakterie ani roztoči
Péřové přikrývky jsou však vhodné i pro některé alergiky. Trpíte-li alergií na plísně a roztoče, rozhodně vám můžeme péřovou přikrývku a polštář doporučit. V peří se totiž neusazují plísně, roztoči ani prach. Dobrou zprávou pro alergiky také je, že renomovaní výrobci sýpkoviny ještě před naplněním za použití moderních technologií zbavují plísně, prachu i roztočů.
Vhodné pro alergiky
Například péřové polštáře a přikrývky z e-shopu ceskeluzkoviny.cz jsou plněné peřím a chmýřím sterilizovaným při teplotě 130 ° C za použití ekologických pracích prostředků. Trpíte-li alergií na roztoče, jsou pro vás taková péřová přikrývka a polštář ideální. Jiné to však je, jste-li alergičtí na peří samotné. V tomto případě si mu spíše vyhýbejte a produktům z něj jakbysmet.
Vrchní, nebo prachové peří?
Zřejmě víte, že opeřenci disponují dvěma druhy peří. Přímo pod vrstvou vrchního neboli krycího peří najdeme husté a jemné peří prachové. To je i nejvíce hřeje. A naplníte-li jím svou peřinu, respektive zvolíte-li produkt s vyšším zastoupením prachového peří, bude hřát i vás.
Nezavrhujte vrchní peří!
Ani vrchní peří však není na místě zavrhovat. Naopak. Právě vrchní peří přikrývce poskytuje nezbytnou oporu a stabilitu. Proto se v péřové přikrývky plní oběma typy peří. A právě jejich poměr (v podobě procentuálního zastoupení) obou druhů peří určuje jejich cenu.
Stoprocentní prachové peřiny
Například na zmíněném e-shopu ceskeluzkoviny.cz se setkáte se čtyřmi druhy péřových přikrývek, a to klasik, premium, excelent a luxus. Nejkvalitnější, a tím pádem i nejdražší luxusní péřové přikrývky se plní stoprocentním prachovým peřím. Za takovou přikrývku zaplatíte i osm tisíc korun, ale věřte, že poté, co se jí přikryjete, nebudete litovat.
Excelent, premium a klasik
O něco málo levnější jsou přikrývky excelent z osmdesáti procent naplněné prachovým a z dvaceti peřím husím. Následují přikrývky premium z poloviny naplněné husím a z poloviny prachovým peřím. Cenově nejdostupnější přikrývky klasik s osmdesátiprocentním zastoupením husího peří.
Cenově výhodné péřové sady
V nabídce navíc najdete přikrývky různých rozměrů. Standardní 140 × 200 cm, 200 × 200 cm i prodloužené 200 × 220 cm. Do takového se zavrtáte od hlavy až k patě. Pokud si s přikrývkou chcete koupit i péřový polštář, což doporučujeme, výhodněji Vás samozřejmě vyjdou péřové sady, tedy přikrývka a polštář v jednom setu.