Vyrobte si účinnou domácí kosmetiku! Kosmetickými přípravky trh skutečně nešetří. Problém je ale v tom, že už málokdo z nás pozná, co se za těmi chemickými názvy v jejich složení skrývá. Máte ale na výběr, protože je dostatek přírodních surovin, které dokážou nahradit kupované kosmetické přípravky.

A právě o tom jsou obličejové recepty, kterými svou tvář můžete snadno zdokonalit.

Pochopitelně i pro přírodní recepty platí, že byste měly znát typ svojí pleti a vědět, zda nejste na některé z přírodních látek alergické. Rozhodnete-li se experimentovat, pak k tomu kosmetička Hana Krajíčková dodává: „Pokud máte citlivou pleť, je možné, že bude reagovat podrážděně. V případě, že vás přípravek bude na pleti svědit nebo pálit, okamžitě ho smyjte. Přírodní pečující směsi můžete pleti dopřávat zhruba 1x týdně.“ S léčivou silou bylinek, různé zeleniny a ovoce se dokážete zbavit černých teček, tmavých skvrn a kruhů pod očima v rámci domácí zkrášlovací péče. Takže vás to skoro nic nestojí, a ještě si na tvář dáte jen to, co samy uznáte za vhodné. Nestojí to za zkoušku?

Tohle jsou univerzální recepty, které se hodí k celoroční péči o pleť.

 

 

 

Kakao pro vyžehlený obličej

Pomocí tohoto jednoduchého receptu zbavíte pleť nečistot a komedonů (vznešenější název pro uher). Ve středně velké míse intenzivně promíchejte 4 polévkové lžíce mléka se stejným množstvím kakaového prášku. Vzniklou pastu pak aplikujte na pokožku, ale pozor, vyhněte se citlivé oblasti kolem očí a úst. Nechte působit 15–20 minut a pak umyjte vlažnou vodou. Při pohledu do zrcadla si pak vychutnejte jemné a hedvábné textury své pokožky.

 

 

Domácí kosmetika – Máta a heřmánek pro omlazení pleti

Kombinace obou těchto bylinných ingrediencí zajistí omlazení pokožky a ještě udrží pleť v bezpečné vzdálenosti od akné. Za pomoci mixéru rozmixujte 1 lžičku heřmánku se stejným množstvím lístků máty. Poté přidejte vaječný bílek, 1 polévkovou lžíci medu. Masku naneste na čistý obličej a nechte ji 20 minut působit, poté omyjte tvář teplou vodou.

 

 

Mléko a pomerančová kůra působí do hloubky pórů

Citrusové plody jsou ideální pro odstranění nečistot z pleti, protože působí až do hloubky pórů. Abyste mohly využít tento čisticí efekt, potřebujete usušenou kůru ze středně velkého pomeranče, kterou v mixéru rozdrtíte na jemný prášek.

Pro oživení pleti smíchejte v misce 1 lžičku pomerančového prášku s troškou mléka tak, abyste vytvořily krémovitou směs. Tu pak aplikujte nejen na obličej, ale i na krk a dekolt. Za 10 minut všechnu směs spláchněte vlažnou vodou. Vaše pleť bude, jako by právě vyšla z čistírny.

 

 

Pomerančový džus pro revitalizaci

Hýčkejte pokožku s magickým léčebným účinek citrusových plodů. Rozmíchejte půl čajového šálku medu se 3 čajovými lžičkami pomerančového džusu. Naneste na obličej a nechte působit po dobu 30 minut. Půlhodinka je právě ta ideální doba k tomu, aby se projevil revitalizační účinek této ovocné směsi. Pro dokončení rituálu opláchněte obličej studenou vodou.

 

 

 

Rýže a med pro dokonale čistou pleť

Proč nevyužít přírodní čisticí sílu rýžových zrnek, abyste se zbavily černých teček a odumřelých kožních buněk. Jeden den namočte přes noc několik zrnek rýže do studené vody a následující den je i s vodou rozmixujte na jemnou brusnou pastu.

Naneste na obličej, chvíli jí po pokožce masírujte a pak nechte působit, dokud se pasta nevysuší. Potom pleť opláchněte vlažnou vodou. Provádějte tento rituál maximálně 2x týdně a po měsíci uvidíte oslnivé výsledky.

Další varianta je medová: 1 čajovou lžičku medu smíchejte s 10 kapkami pomerančové šťávy a malé množství směsi naneste na navlhčený vatový tampon. Tímto si po dobu 3–4 minut masírujte pokožku a poté ji opláchněte vlažnou vodou. Med má přírodní antibakteriální účinky a dokáže póry  vyčistit do hloubky. V závislosti na stavu pleti opakujte rituál dvakrát týdně.

 

 

 

A ještě něco navíc, speciálně pro zimní období!

Během zimní sezony je pleť vystavena drsným podmínkám, a tak reaguje po svém. Kvůli větru a chladu se nadměrně vysušuje a znečišťuje a často se i na dokonalé pleti objeví akné. V chladném a sychravém počasí oceníte kouzelné účinky přírodních surovin bohatých na minerály a vitaminy. S následujícími recepty zvládnete udržet si pleť zdravou i v těch největších mrazech.

 

 

 

Avokádo pro suchou pleť

Suchá, šupinatá pokožka je v zimním období častý problém. Využijte přírodní hydratační sílu avokáda a připravte si následující jednoduchý recept.

Dužinu ze středně velkého avokáda rozmačkejte v misce na kaši a naneste ji na očištěnou pleť. Dejte avokádu 10 minut času, aby na pleti vykonalo nutriční efekt a pak masku smyjte vlažnou vodou.

 

 

Dýně na pupínky

Akné je jedním z nejčastějších kožních onemocnění, které postihuje miliony lidí na celém světě. Pokud jste připravené zabránit tvorbě pupínků, použijte následující dýňový recept. Ve středně velké míse smíchejte 1 lžičku citronové šťávy, 2 polévkové lžíce strouhané syrové dýně, 1 lžičku rajčatové šťávy a 1 bílek. Poté, co jste získaly správnou konzistenci, aplikujte masku na obličej. Po 10–15 minutách blahodárného působení opláchněte obličej vlažnou vodou.

 

 

Mořské řasy pro rozjasnění pleti

Řasy jsou často používány v detoxikačních dietách k eliminaci volných radikálů. Nicméně se této jejich úžasné schopnosti využívá i v péči o pleť, především k vyhlazení vrásek, zesvětlení tmavých skvrn a vyčištění černých teček. Ve středně velké míse smíchejte 1 polévkovou lžíci řas v prášku (koupíte v bio prodejnách, 50g balení za 86 Kč) s 8 kapkami olejíčku Aloe vera a 1 polévkovou lžící medu.

Jemnou pastu použijte nejprve jako peeling pleti, pak ji nechte na obličeji 10–15 minut působit a nakonec ji opláchněte vlažnou vodou. Aby se dostavily oslnivé výsledky, je třeba celý proces provádět alespoň 2 krát týdně po dobu 1 měsíce.

 

 

Špenát pro oživení pleti

Špenát je bohatý na vitaminy a minerály, které jsou důležité pro zachování neposkvrněného stavu každé pleti. Připravte si následující recept a hýčkejte své póry revitalizační procedurou. Rozmixujte 4–5 listů špenátu (můžete použít i 1 polévkovou lžíci špenátového protlaku), 2 lžičky citronové šťávy a takové množství medu, aby vám vznikla jemná pasta. Tu naneste na obličej a 15–20 minut nechte působit. Na závěr umyjte tvář studenou vodou. Výsledkem bude jemná a hedvábná pleť.

Jedno důležité pravidlo na závěr, které platí bez ohledu na to, jaký typ pleti máte, připomíná Karolína Pánková, odborná poradkyně na zdravý životní styl z lázní Felicitas: „Pravidelné čištění, tonizace a hydratace patří ke každodenní péči o pleť. Je třeba ji občas ještě doplnit o obličejové cviky, masáže a zdravé stravování.“

 

 

Hroznová maska pro pružnost pleti

Postup: Do základu (sádlo, olej, vazelína) přidejte přiměřené množství rozdrcených hroznů tak, aby konečná substance byla vláčná a dobře roztíratelná. Není potřeba žádných dalších přídavků a výsledek vás velmi mile překvapí, hlavně pokud máte sušší pleť. Masku je vhodné aplikovat v kteroukoli denní dobu a nejen na obličej. Doporučuje se smýt po půl hodině.

Efekt: Hroznové víno a především jeho zrníčka jsou dobře známé svými pozitivními účinky na pružnost pleti a podporou látkové výměny. Působí do hloubky a posiluje pokožku.

 

 

Kondicionér s proteiny

Postup: V teplé vodě rozšlehejte 1 nebo 2 bílky, podle hustoty a délky vlasů. Pro okamžitý lesk je možné přidat kapku olivového oleje. Kondicionér můžete ihned spláchnout nebo jej využít také jako zábal na 5–10 minut. Trpíte-li na mastné vlasy, po opláchnutí vodou je ještě přelijte odvarem z heřmánku.

Efekt: Vysoce lesklé a na omak jemné vlasy.

 

 

Peeling proti celulitidě

Postup: Smíchejte olivový olej a trochu medu s mletou kávou. Výsledná emulze musí být dobře roztíratelná. Při aplikaci pokožku masírujte nejméně 5–10 minut krouživými pohyby, dokud krém neztuhne. Vyhněte se místům, kde máte strie. Krému můžete připravit větší množství a uschovat na chladném místě, nezkazí se. Výsledek se při denním používání dostaví již za tři týdny.

Efekt: hladká a jemná kůže během krátké doby.

 

 

Domácí balzám na rty

Postup: Připravte si malou umělohmotnou nebo skleněnou uzavíratelnou nádobku o objemu 50 až 100 ml. Bokem smíchejte vazelínu s včelím medem v poměru 5 : 1. Je možné přidat také velmi malé množství kakaa, které balzám zbarví mírně dohněda.

Efekt: slaďoučký balzám zvláčňující rty.

 

 

Jizvy zhojí měsíčková mast

Postup: Sádlo rozehřejte v hrnci a přidejte několik lžic květu měsíčku lékařského, který může být sušený, ale lepší je čerstvý. Pro krásnou vůni i konzistenci je možno přidat rovněž hrst květu heřmánku a přiměřeně včelího vosku tak, aby mast byla tuhá, po natření na postižené místo se pěkně rozpustí. Skladujte v chladu, nejlépe v lednici.

Efekt: Regeneruje poškozenou pokožku, pečuje o citlivou kůži. Ideální na jizvy, bolavá záda nebo křečové žíly.

 

 

Krém na pigmentové skvrny

Také vám „stařecké“ skvrny nahánějí husí kůži? Existuji dva osvědčené způsoby domácího bělení barevných nesrovnalostí pleti. K prvnímu vám postačí čistá citronová šťáva – doporučuje se nanášet dvakrát až třikrát denně na dané místo a nesmývat. Druhý zaručený způsob je směs medu a bílého jogurtu, nechává se působit půl hodiny až hodinu a poté se smývá.

Efekt: prevence proti nevzhledným skvrnkám.

 

 

Medový noční krém

Postup: Smíchejte trošku olivového oleje s tuhým medem, nejlépe v poměru 2 : 5. Můžete přidat i kapku citronové šťávy. Krém skladujte v lednici. Asi hodinu před spaním naneste na obličej velmi tenkou vrstvu. Než půjdete spát, zmizí dojem lepkavosti. Ráno smyjte a pokožku ošetřete standardním způsobem, jak jste zvyklá. Tohoto krému se nemusí obávat ani ženy s mastnější pletí, protože med trochu vysušuje.

Efekt: Dopuje pleť vitaminy, bílkovinami, enzymy a minerály. Tento krém pleti dodá živost a vláčnost.

 

 

Jak vypadají unavené oči, to si umí každý dobře představit. A tak ještě než sáhnete po maskujícím make-upu či očních kapkách, zkoukněte naše domácí triky…

 

 

Polévková lžíce

Dejte dvě polévkové lžíce přes noc chladit do chladničky. Odpoledne, až přijdete z práce nebo ze školy, budou připravené k použití. Jednoduše si je přiložte na oči a nechte je tam tak dlouho, dokud vás budou chladit. Tímto jednoduchým trikem se očím uleví a viditelně zmizí otoky.

 Pozor, nedávejte lžíce pro vyšší účinek do mrazničky! Jemné kůži na očních víčkách byste jen ublížili.

 

 

Okurka

Z pěkně vychlazené okurky odkrojte 2 větší plátky a přiložte je na víčka. Položte se a přibližně 4–5 minut v klidu odpočívejte. Je to velmi příjemné a uklidňující, takže si klidně těch plátků můžete připravit i víc a několikrát postup zopakovat. Jakmile s okurkovou péčí skončíte, opláchněte si oči studenou vodou.

Pokud vás trápí akné nebo vrásky, přiložte si plátky nejen na oči, ale i na celý obličej, okurka je, jak známo, vynikající antioxidant k léčbě i těchto neduhů.

 

 

Mléko

Tajná zbraň na opuchlé oči. Ráno, až vstanete, nalijte trochu vychlazeného mléka do misky a namočte v něm kosmetické tampony. Položte je na víčka a nechte působit 5–6 minut. Mléko má přirozený uklidňující účinek a pleť po něm bude hedvábná i po vyčerpávající noci. Nakonec oči i pleť opláchněte vlažnou vodou.

Tip redakce: Pokud chcete mít bezchybnou pleť, omývejte ji v rámci pravidelné péče o pleť stejným způsobem ráno a večer.

 

 

Jahody

Využijte sezony, kdy zrají čerstvé jahody, nejen ke kulinářským výtvorům, ale především jako oživovače vašich očí. Čisté jahody dejte do lednice a přes noc je vychlaďte. Odpoledne si je přiložte na oční víčka, přidržte je tam a relaxujte, dokud příjemně chladí.

Probouzíte-li se ráno s oteklými víčky, není nic jednoduššího než sáhnout pro studené jahody a kroužit s nimi po víčkách i kolem očí. Díky antioxidačnímu efektu jahod vám otoky zmizí a oči krásně prozřou do nového dne.

 

 

Čajové sáčky

Další možností, jak vyhrát zápas s unavenýma očima, je použít vychlazené čajové sáčky. Uvařte si heřmánkový nebo mátový čaj a vylouhované sáčky dejte přes noc do chladničky. Ráno je přiložte na 5–6 minut na víčka. To bude stačit na to, abyste napravili zarudlé a oteklé oči a osvěžili pokožku. S bylinnými čaji můžete experimentovat, nakonec si vybrat ten, který bude vaší pokožce vyhovovat nejlépe, a ten pak preferovat.

 

Zdroj: e-mail