Domníváte se, že doplňky stravy vám pomohou zázračně zhubnout, nabrat svalovou hmotu a zformovat postavu? Jedno staré české rčení říká, že bez práce nejsou koláče. A toto rčení se netýká pouze práce, ale i samotného cvičení. Pokud pro své tělo něco neuděláte, nebudete mu věnovat čas a dostatek pohybu a vyvážené stravy, žádné doplňky stravy vám zázračně nepomůžou.

Zdroj obrázku: Syda Productions / Shutterstock.com

Doplňky stravy totiž fungují pouze v kombinaci s kvalitním tréninkem, ale tvoří jen velmi malou část výsledku. Zajímáte se o doplňky stravy a chtěli byste vědět, které fungují a jsou během tréninku přínosné, a které naopak nemají takové účinky, které prohlašují, že mají?

Stravu a pohyb neošidíte

Kvalitní stravu a dostatek pohybu nenahradíte žádnými potravinovými doplňky. Ale pokud dodržujete veškerá pravidla zdravého životního stylu, pravidelně cvičíte a pečujete o sebe, určitě nad mini můžete uvažovat. Nicméně ze všech dostupných potravinových doplňků mají skutečné účinky jen tyto:

  1. proteinové nápoje,
  2. kreatin,
  3. kolagen,

Jejich účinky na lidské tělo si představíme dále, společně s tím, k čemu slouží kreatin a proč po třicátém roce věku zařadit do svého jídelníčku kolagen.

Proteinové nápoje

Někteří z nás nejsou schopni svůj požadovaný denní příjem bílkovin pokrýt stravou. Proto existují speciální proteinové nápoje, s jejichž pomocí získáte potřebnou dávku proteinů. Nejlepší protein na trhu je podle průzkumů klasický syrovátkový. Ten bohatě stačí. Je snadno stravitelný a obsahuje také velké množství esenciálních aminokyselin.

  • Proteiny obecně pomáhají tělu lépe regenerovat po tréninku,
  • pomáhají budovat svalovou hmotu,
  • zvyšují pocit sytosti,
  • jsou přínosné pro zdraví a pevnost kostí,
  • snižují krevní tlak,
  • jsou skvělými pomocníky i při spalování tuků.

Jaký byl měl být ideální denní příjem bílkovin? Ten se samozřejmě liší podle pohlaví a tělesné kondice. Nicméně minimálně byste měli přijmout 0,8 g bílkovin na 1 kg váhy denně, když necvičíte. Pokud cvičíte nebo hubnete, příjem bílkovin by se měl hýbat kolen 2 gramů na 1 kg váhy.

Kreatin pro lepší výdrž

Dalším skvělým doplňkem stravy, který má pozitivní vliv na vaši anaerobní výdrž a regeneraci svalů, je kreatin. Mezi širokou veřejností je méně známý než proteinové doplňky, ale má spoustu vědecky ověřených účinků, které z něj dělají skvělý doplněk stravy. Díky konzumaci kreatinu dodáváte více energie do svých svalů, čímž prodloužíte dobu svého tréninku, neboť se díky kreatinu zvýší i vaše výdrž.

Kolagen

V posledních měsících se s kolagenem a jeho užíváním roztrhl pytel. Vychvaluje ho snad každá druhá influencerka nad třicet a nedají na něj dopustit ani maminky. Jenomže je opravdu tak účinný, jak se o něm tvrdí, nebo je to jen nafouknutá bublina a skvělý byznysový plán?

O kolagenu se prohlašuje, že má pozitivní účinky na kosti, klouby, nehty i pokožku. Pravda je, že v našem těle se kolagen vyskytuje přirozeně, ale se zvyšujícím se věkem jeho produkce postupně klesá. Proto se doporučuje zařadit kolagenové doplňky do jídelníčku až po třicátém roku věku. Pravidelným a dlouhodobým užíváním kolagenu se vaše pokožka zpevní, prospěje vašim kloubům i kostem.

Účinky kolagenu na svalovou hmotu nejsou zcela prokázané. Co z toho tedy vyplývá? Pokud jste starší 30 let a chcete zlepšit zdraví svých kloubů, svalů a kostí, je kolagen vhodnou volbou.

Předtím, než se rozhodnete začít užívat kolagen, měli byste si nejprve nastudovat o tom, jak najít nejlepší kolagen. S dostupnými produkty se doslova roztrhl pytel, ale ne každý je kvalitní, jak vám výrobci budou tvrdit.

Zdroj obrázku: Gorenkova Evgenija / Shutterstock.com

Neúčinné doplňky stravy

Na trhu se vyskytuje ale celá řada dalších doplňků, které mnohdy slibují až magické účinky.

  1. Slyšeli jste již někdy například o glutamínu? Jedná se o aminokyselinu, kterou si lidské tělo umí samo vyrobit a stará se o naši imunitu.  Různí výrobci glutamínových přípravků tvrdí, že po něm rychleji rostou svaly a zvyšuje se výkonnost, bohužel se tyto účinky ale vědecky neprokázaly.
  2. Dalším doplňkem, který lidé často užívají, je BCAA. Jedná se také o aminokyseliny, které jsou často spojovány s nabíráním svalové hmoty. Jenomže i v tomto případě vás musíme zklamat, žádná vědecká studie nepotvrdila pozitivní účinky užívání BCAA na zvětšení objemu svalů. Jak se dokonce ukázalo, na růst svalů má mnohem větší vliv kvalitní syrovátkový protein.

Není doplněk, jako doplněk. Některé jsou opravdu prospěšné a jejich konzumace vám může pomoci při tréninku, zejména proteinové nápoje, kreatin a kolagen. Ty další jsou ale bohužel jen nafouknuté bubliny, které nemají takové účinky, jaké se o nich prohlašují.

Zdroj obrázku:
Syda Productions / Shutterstock.com