V současné době seženete různé druhy kabelů, opravdu ale víte, k čemu jednotlivé varianty slouží? Vyznat se v nepřeberném množství je mnohdy nadlidský výkon, a proto vám přinášíme praktický přehled. Jestliže se v dané problematice nevyznáte, ovšem máte za úkol vybrat kabely, následující řádky se vám stanou nápomocné.

Kabely CYKY, AYKY a JYTY

První možností jsou kabely CYKY, což jsou v podstatě pevné silové kabely, které se uplatňují při elektroinstalaci domovních a průmyslových rozvodů. Zpravidla se vkládají do zdi, případně země. Dále se vám nabízejí kabely AYKY s hliníkovým jádrem a kabely JYTY s plným jádrem pro měřící, řídící a automatizační systémy.

Kabely CYSY

Samostatnou skupinu tvoří textilní kabely CYSY disponující měkkou izolací. Hlavní vlastností daných kabelů je jednoznačně poddajnost. Zpravidla se umisťují do lišt a kabelových chrániček.

Ohebné trubky neboli husí krky

Pro uložení elektrického a telekomunikačního vedení slouží ohebné trubky známé také jako husí krky. Vybrat si můžete z pestré škály průměrů. Co se délky týče, tu si určíte sami. V případě potřeby totiž stačí trubku přeříznout. Často se používají při pokládání vedení do země, betonu, zdiva, dřeva či pod omítku.

Kabelové žlaby

V oblasti s kabely se setkáte také s kabelovými žlaby. Samotný název napovídá, že kabelové žlaby slouží k ukládání kabelů. Vyrábí se buď z ocelového, nebo nerezového drátu, tudíž jsou zajištěny vysoká odolnost a dlouhá životnost.

Vodiče

V suchém prostředí, přístrojích i rozvaděčích se používají vodiče. Daná kategorie se ještě rozděluje na vodiče pevné a flexibilní.

Koaxiální kabely

Závěrem nesmíme zapomenout na koaxiální kabely, jejichž vnitřní průměr se pohybuje od 0.5 do 1.13 milimetrů. Koaxiální kabely bývají bílé, černé a zelené. Důležité je dbát na kvalitu, protože čím je koaxiální kabel horší, tím je horší i samotný přenos signálu.

Komentáře