Jiné ženy se ale na porod pečlivě připravují, navštěvují kurzy, čtou knihy a chtějí, aby tento významný den prožily co nejlépe mohou.

Jednou z možností, jak si porod zpříjemnit je přizvat si k němu dulu – profesionální průvodkyni.

Dula není zdravotník, jedná se o pomáhající profesi, ženu doprovází již před porodem, během porodu i po něm.

Jedná se o vyškolenou ženu, která prošla vzděláváním pro duly, ví, jak porod probíhá, jaké jsou běžné medicínské postupy, zná, jak fungují různé porodnice v jejím regionu.

V průběhu vzdělávání se dula učí jak ženě účinně pomáhat, jaké jsou možnosti úlevy od bolesti, jaké polohy lze použít, jak s ženou dýchat, jak ji masírovat, prochází v průběhu kurzu procesem sebepoznávání, pracuje na svém osobním růstu, aby mohla být dobrou podpůrnou osobou.

Umí zvládat náročné situace a být oporou i když se děje něco, co si žena původně nepřála.

Její velkou rolí u porodu je pomáhat ženě zachovat klid, vytvářet bezpečné prostředí a díky tomu umožnit ženě ponořit se do porodního procesu , soustředit se na své tělo, na miminko, na to, co je pro ni i dítě nejlepší.

Dula nevstupuje mezi partnery, ani mezi rodiče a zdravotníky.

Práci porodních asistentek a lékařů účinně doplňuje tím, že o ženu pečuje, pomáhá jí pochopit co se bude v následujících chvílích dít, co znamenají jednotlivé zákroky, může ženu masírovat, společně s ní dýchat, doprovázet ji do sprchy, na toaletu, podávat jídlo, pití.

Někdy ženu jen drží za ruku, nebo dokonce jen mlčky sedí v rohu místnosti a žena ví, že je pro ni k dispozici kdykoli si řekne.

Nehodnotí porod po zdravotnické stránce, nevyšetřuje ženu, nerozhoduje o medicínských postupech.

Cítí – li se žena u porodu v bezpečí, může se zcela poddat porodnímu procesu, může „vypnout“ mozek a nechat hormony dělat svou práci. Porod za takovýchto podmínek může probíhat lépe, protože jej neblokuje napětí a strach.

Dula nenahrazuje partnera, ženy nemusí volit mezi tím, zda si vezmou k porodu dulu, nebo svého muže. Dula má jinou úlohu, než nastávající otec, je v roli profesionála, má od situace odstup, udržuje nadhled a díky tomu může být pevným opěrným bodem.

Partner porod intenzivně prožívá, neboť se zcela pochopitelně bojí o svou ženu i o své přicházející dítě a je pro něj těžké v dané situaci zůstat v klidu a dodávat partnerce klid a pohodu, když to sám necítí.

V takové situaci může být přítomnost partnera spíše přítěží, protože rodící žena je nesmírně vnímavá a citlivá a jestliže si všimne ve svém okolí napětí, strachu, či nervozity, může nevědomky začít porod blokovat.

Dula dokáže velmi pomoci tím, že partnerovi situaci objasňuje, popisuje mu, co se právě teď děje a tím, že mu pomáhá zachovat klid, může se on o svou ženu lépe postarat.

Ve většině porodnic již není problém vzít si k porodu dvě doprovodné osoby, přítomnost duly začíná být na porodním sále již normálním jevem a v porodnicích, kde mají s dulami více zkušeností je už často vítají, protože již vědí, že přítomnost duly může spolupráci rodičky a zdravotníků značně usnadnit.

Má – li budoucí maminka o péči duly zájem, měla by si včas vybrat tu „svou“ dulu, aby se stihly vzájemně poznat, aby měly vzájemnou důvěru.

Některé maminky si dulu hledají hned na začátku těhotenství a sdílejí s ní celé období očekávání, ať už na osobních schůzkách, nebo formou telefonů a e-mailů.

Jiné ženy hledají dulu až ke konci těhotenství, stačí jim jedna schůzka před porodem a hlavní pro ně je samotný doprovod u porodu. Tady bych jen ráda upozornila na nebezpečí, že vyberou – li si dulu na poslední chvíli, může být již zadaná, obzvláště, je – li v daném regionu dul málo.

Lepší variantou je dulu si včas zamluvit a schůzku potom klidně nechat na čas před porodem, nikoliv ovšem dva dny před termínem . Dula před porodem potřebuje pro dobrou možnost spolupráce ženu trochu poznat, znát její přání, její představy o porodu, na předporodním setkání si vzájemně ujasní jak bude jejich spolupráce vypadat, jaké jsou možnosti duly, co může, co už není její kompetence.

Zjistí – li dula, že potřeby nastávající maminky přesahují kompetence duly, doporučí jiného vhodného profesionála, předá kontakty na případnou možnou pomoc.

Po porodu bývá dula s matkou ještě v kontaktu, většinou proběhne ještě jedna poporodní schůzka, buď v porodnici, nebo doma.

Na poporodní návštěvě dula s maminkou probere porod, převypráví jak co bylo, pokud si žena některé části zcela dobře nevybavuje, pomůže porod dobře uzavřít, ukončit, objasnit proč se případně dělo něco jinak, než jsme si přály…

Sdružení České duly o.s. sdružuje duly, které prošly, nebo právě procházejí výcvikem, jejich seznam nejdete na www.mojedula.cz

Na těchto stránkách se můžete informovat i v případě zájmu o práci duli, v rubrice vzdělávání naleznete všechny potřebné informace o kurzu, včetně přihlášky.

Zájemkyně o kurz procházejí výběrovým řízením, na základě motivačního dopisu a osobního pohovoru se hodnotí, zda má žena pro práci duly předpoklady.

Napsala Květa Cermanová, certifikovaná dula sdružení České duly o.s

Sdílet
Předchozí článekARCHANDĚL MICHAEL
Další článekBOHYNĚ SE NESNAŽÍ